Bardzo często jest w naszym życiu tak, że, pomimo iż mamy wokół siebie niemal wszystko, nie potrafimy tego docenić i cieszyć się tym. Ciągle wymagamy od siebie zbyt wiele lub za coś się obwiniamy. Pomocna może okazać się tutaj nauka buddyzmu.

Co możesz zrobić by to zmienić?

„Przebudzony” lub „oświecony” – to dosłownie oznacza Budda.  Siddhartha Gautama to założyciel buddyzmu w starożytnych Indiach. Był wielkim duchowym mentorem i jest ciągle uważany za Najwyższego Buddę. Po jego śmierci wszelkie informacje o zasadach i naukach, jakie głosił zostały zebrane i usystematyzowane przez jego sprzymierzeńców. Dziś możemy czerpać wiedzę, którą nam zostawił i wcielać ją w swoje życie.

Oto 9 lekcji życia od Buddy, które warto wprowadzić w życie

nauka buddyzmu

1. Nie wszystko można mieć od razu

Dzbanek jest napełniany stopniowo, kropla po kropli. Każdy mistrz był kiedyś amatorem. Cierpliwość i konsekwentne dążenie do celu prowadzi do sukcesu. Nie może się to udać w przeciągu jednego dnia lub nocy. Jeżeli jesteś gotów zacząć wszystko od nowa i pracujesz przy tym ciężko wkładając w to cały swój trud i wysiłek, Twój dzban napełni się kropla po kropli.

2. Myśli są materialne

Aby żyć mądrze powinieneś napełnić swój umysł „właściwymi” myślami, ponieważ otrzymasz wtedy wszystko, czego potrzebujesz. Złe myśli sprowadzą Cię na manowce i w rezultacie zniszczą to, co w Tobie dobre. Jesteś tym, o czym myślisz. Jeżeli ktoś mówi lub działa ze złymi myślami, ciągle odczuwa cierpienie. Szczęście będzie podążać za tobą, jeżeli będziesz działać z czystymi intencjami.

3. Wybaczaj

Przebaczaj, kiedy to tylko możliwe. Na każdym kroku wybaczaj i nie chowaj urazy. Ograniczenie gniewu w sobie jest tym samym, co złapanie palącego się węgla z zamiarem rzucenia nim w kogoś innego, jednak wtedy to ty się spalisz.

Wybaczaj

4. Twoje działanie ma znaczenie

Każdego dnia musisz działać, po to, aby wzrastać i rosnąć. Istnieje znane przysłowie, które mówi: „Bóg daje każdemu ptakowi robaka, ale nie wrzuca go do gniazda”. To od naszego działania zależy jak potoczy się nasze życie. Budda twierdził, że przeznaczanie nie spada na tych, którzy nie są bezczynni.5. Spróbuj zrozumieć

Aby odnaleźć wewnętrzny spokój zacznij słuchać innych, staraj się zrozumieć ich punkt widzenia. Ze wszystkich sił próbuj zrozumieć drugą osobę. Przestaliśmy walczyć o prawdę, zaczęliśmy walczyć tylko dla siebie. Skoncentruj się na byciu szczęśliwym niż prawym.

zrozumienie

6. Pokonaj siebie

Stale kontroluj swoje myśli. O wiele lepiej jest pokonać siebie, niż wygrać setki bitew. Tylko wtedy osiągniesz zwycięstwo, jeśli pokonasz siebie i swój umysł.

7. Żyj w harmonii

Harmonię tak naprawdę można odnaleźć jedynie w sobie samym. To coś, co pochodzi z wnętrza, choć często szukamy jej na zewnątrz. Często dzieje się tak po to, by odwrócić naszą uwagę od realnej prawdy. Harmonii nie znajdziesz w rzeczach materialnych i w dobrobycie. To pokój duszy i stan umysłu. Odnajdziesz ją we własnym wnętrzu.

8. Bądź wdzięczny

Dziękuj na każdym kroku. Bądź wdzięczny za to, co posiadasz. Zawsze jest za co dziękować. Nie bądźcie tak pesymistycznie nastawieni do świata. Nawet podczas trudności możecie znaleźć rzeczy, za które warto być wdzięcznym. Nie każdy był w stanie otworzyć oczy dziś rano; Wczoraj niektórzy zasnęli już po raz ostatni i nie będą mogli okazać swojej wdzięczności. Pamiętaj o tym.

Wdzięczność

9. Podróż

Życie to niekończąca się podróż! Nie odkładaj szczęścia na później. Staraj się osiągnąć swój cel, który sprawi, że będziesz szczęśliwszy. Podróżuj już dzisiaj i stale ciesz się życiem!Polecane artykuły