Aloes leczniczy zawsze był reklamowany jako jedna z najlepszych roślin ziołowych. Od leczenia chorób skóry i urazów do poprawiania ogólnego stanu zdrowia. Roślina ta jest obecnie uprawiana w różnych częściach świata.

Co sprawia, że roślina ta jest dobrym dodatkiem do Twojego ogrodu? Oto kilka korzyści zdrowotnych, które możesz z niej uzyskać:

Właściwości antybakteryjne

Przeciwutleniacze są potrzebne organizmowi, aby pobudzić układ odpornościowy, zapewniając jednocześnie ochronę przed możliwymi chorobami. Właściwości przeciwbakteryjne występujące w aloesie sprawiają, że jest on użytecznym lekarstwem na powszechne choroby, takie jak przeziębienia, gorączka i kaszel.

Zbawienny wpływ na jamę ustną

Czy wiesz, że sok z aloesu może być rzeczywiście używany jako sposób na pozbycie się nagromadzonych bakterii w jamie ustnej? Zbyt gruba płytka nazębna może spowodować pogorszenie się stanu zębów, co może prowadzić do innych problemów z zębami, takich jak krwawienie z dziąseł, a nawet nieświeży oddech. Okazało się, że płukanie jamy ustnej za pomocą aloesu skuteczne pomaga w pozbyciu się bakterii tworzących płytkę nazębną, a jednocześnie poprawia zdrowie jamy ustnej.

Aloes pomaga w zaparciach

Zaparcia dotykają milionów ludzi na całym świecie, niezależnie od ich wieku. Istnieje wiele czynników przyczyniających się do zaparcia, takich jak leki, dieta i problemy zdrowotne. Aloes okazuje się potężnym sprzymierzeńcem w leczeniu zaparć, ale zamiast używać żelu stosuje się lateks, czyli żółtą lepką pozostałość znajdującą się pod skórą liścia.

Zmniejsza poziom cukru we krwi

Dla tych, którzy szukają zdrowszej alternatywy dla kontrolowania poziomu cukru we krwi, aloes może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Uważa się, że ta roślina może pomóc regulować poziom cukru we krwi, jednocześnie zwiększając swoją wrażliwość na insulinę. Jednak badania nadal nie wystarczą, aby ta roślina była zalecana do kontrolowania poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Zapobiega zmarszczkom i wzmacnia elastyczność skóry

Przeprowadzono już kilka badań dotyczących skuteczności Aloesu w spowalnianiu procesu starzenia. Badania wykazały, że stosowanie żelu z aloesu miejscowo może zwiększyć produkcję kolagenu, co oznacza, że istnieje znaczący wynik w ciągu 90 dni. Uważa się, że roślina ta może również zapobiegać zaczerwienieniu skóry, ale niektórzy twierdzą, że stosowanie aloesu ciągle może odwodnić skórę.

Ulecza oparzenia

Podczas gotowania zawsze istnieje możliwość, że poparzysz się przypadkowo, ale dobrą wiadomością jest to, że możesz szybko leczyć drobne oparzenia, stosując aloes na obszar dotknięty chorobą. Aloes był często stosowany w leczeniu drobnych skaleczeń i oparzeń, ponieważ pomaga przyspieszyć proces gojenia.

Zwiększa ogólny stan zdrowia

Liście aloesu zawierają żel, który jest często zbierany i używany w medycynie i kosmetykach. Jest również stosowany w celu dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia.

Jakie są skutki uboczne picia soku z aloesu?

Odbarwiony (oczyszczony, o niskiej zawartości antrachinonu) cały aloes jest uważany za bezpieczny. Badanie z 2013 roku na myszach karmionych różnymi stężeniami oczyszczonego aloesu przez trzy miesiące nie wykazało żadnych skutków ubocznych dla soku. Z drugiej strony, nieoczyszczony sok z aloesu może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, powodujące np. biegunkę i skurcze. Biegunka może prowadzić do silnego bólu, odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Naukowcy doszli do wniosku, że skutki uboczne spowodowane przez nieoczyszczony sok z aloesu są wynikiem obecności antrachinonu, który jest uważany za środek przeczyszczający. Chociaż antrachinon jest związkiem organicznym występującym naturalnie w liściach rośliny Aloesu, jest uważany za toksyczny i należy go unikać.

Jedno z badań z 2013 r. Wykazało, że ekstrakt z całych liści aloesu zwiększa ryzyko wystąpienia gruczolaków okrężnicy (łagodnych) i nowotworów (raka) u szczurów. Jednak w innym badaniu na szczurach w tym samym roku zauważono, że oczyszczony i odbarwiony sok jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Robiąc zakupy, poszukaj na etykiecie następujących informacji:

  • oczyszczone
  • odbarwione
  • organiczny
  • testowany pod kątem bezpieczeństwa
Polecane artykuły