Alpaki cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce, mimo, że pojawiły się dość niedawno, nie przestają być popularne. Bardzo często zwierzęta te mylone są z lamą, mówią też na nie „duże owieczki” bądź „żywe maskotki”. Alpaki uwielbiają kontakt z ludźmi, a zwłaszcza z dziećmi. Przebywanie z tymi zwierzętami świetnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego zwierzęta te idealnie nadają się do terapii, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych i chorych.

Pozytywne oddziaływanie alpak na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne wynika z wydzielania się endorfin, podczas dotyku tych zwierząt. Osoby, dotykające futra alpaki uspokajają się i rozluźniają. Jak wiadomo, obcowanie ze zwierzętami wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Stąd powszechnie znane terapie z udziałem zwierząt, takie jak dogoterapia, hipoterapia, a teraz coraz bardziej znana alpakoterapia. Alpaki należą do bardzo spokojnych i inteligentnych zwierząt, dlatego idealnie nadają się do terapii osób chorych i niepełnosprawnych. Poprzez ich delikatne usposobienie pacjenci czują się o wiele lepiej.

Alpaki są podobne i mylone z lamą

Alpaka czy Lama

Alpaki to trawożerne ssaki, pochodzące z rodziny wielbłądowatych. Bardzo często są mylone z lamą, jednak ich wełna jest o wiele bardziej grubsza i są znacznie mniejsze. Alpaki przywędrowały do nas z Ameryki Południowej. Spotkać je można w stadach, głównie w górach Andach na wysokościach od 4000 do 4700 m n.p.m., a także w Peru, Chile i Boliwii. Oprócz trawy, zwierzęta te żywią się marchwią, sianem i odpowiednią paszą.

Alpaki uwielbiają towarzystwo ludzi

Alpaki

Spokojna natura tych zwierząt, a także delikatne usposobienie sprawiają, że chce się z nimi obcować. Same nie boją się towarzystwa innych. Przebywanie z alpakami pozwala pozbyć się lęków, napięć i stresów. Ponadto dotykanie i głaskanie tych zwierząt powoduje, że jesteśmy bardziej rozluźnieni i otwarci. Dlatego też pacjenci poddawani terapii cieszą się lepszym samopoczuciem oraz mają zwiększone zaufanie do innych.

Przebywanie w otoczeniu alpak poprawia samopoczucie

Alpaki poprzez swoją łagodność największą sympatię wzbudzają wśród dzieci. Są to zwierzęta bardzo mądre, ciekawe wszystkiego wokół, przez co z łatwością przyswajają nowe umiejętności. Ich futro jest bardzo przyjemne w dotyku i miękkie, i co ważne – hypoalergiczne, dlatego w terapii mogą brać udział również alergicy. Już sam wygląd alpak sprawia, że na twarzy maluje się uśmiech.

Alpakoterapia

Alpakoterapia to forma terapii z dziedziny zooterapii, polegająca na obcowaniu i współpracy terapeuty i pacjenta ze zwierzętami. Dzięki alpakom, osoba poddana terapii jest motywowana do podjęcia działania, które korzystnie oddziałuje na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. Szczególnie pozytywnie wpływają na dzieci. Alpakoterapia pełni funkcję resocjalizacyjną i wychowawczą. Pozwala również wspierać rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz nabywanie pewności siebie. Dziecko sprawując opiekę nad zwierzęciem, uczy się odpowiedzialności oraz empatii.

Alpakoterapia

Specyfika pracy z aplakami dotyczy głównie dotykania i przytulania zwierząt. Jest zupełnie inna od innych form zooterapii i nie należy ich między sobą porównywać. Jednakże poprzez łagodność tych zwierząt już sama ich obserwacja działa wyciszająco i odprężająco. Według Aleksandry Wróblewskiej, psychologa, która prowadzi zajęcia w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA, kontakt z tymi zwierzętami jest rzadko spotykany i jeszcze mało znany, dlatego też jest unikatowy.

Alpakoterapia stanowi uzupełnienie specjalistycznej terapii

Terapia ta nie może być stosowana jako jedyna metoda. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie terapii podstawowej. Zaleca się stosować ją u osób z wszelkimi zaburzeniami lękowymi, nerwicą, depresją, autyzmem, zespołem Downa i nadpobudliwością psychoruchową. Ponadto jest idealna dla osób, mających rożne problemy emocjonalne, stresy, załamania nerwowe, bądź trudne czy też traumatyczne doświadczenia życiowe. Kierowana jest także do wszystkich tych, którzy po prostu kochają zwierzęta.

Alpakoterapia w Polsce ciągle stanowi nowość i od niedawna jest rozpowszechniona jako dziedzina zooterapii. Stąd, mało jeszcze osób zdaje sobie sprawę z pozytywnych korzyści jakie ze sobą niesie.



Polecane artykuły