Odpowiadają za wysyłanie prawidłowych bodźców między poszczególnymi komórkami. Uczestniczą we właściwej reakcji zapalnej. Mają ogromny wpływ na wszelkie metaboliczne przemiany do jakich dochodzi w ludzkim organizmie. Wolne rodniki tlenowe, dzięki swej olbrzymiej aktywności pełnią niesamowicie istotne funkcje, ale jeżeli tworzone są zbyt obficie, mogą wyrządzić więcej szkód aniżeli pożytku. Jak zatroszczyć się o ich należyty poziom?

Niezrównane antyoksydanty

By wolne rodniki nie siały spustoszenia w organizmie, czuwają nad nimi przeciwutleniacze, a więc antyoksydanty, które skutecznie hamują ich negatywne działanie poprzez redukcję intensywności ich powstawania, albo przekształcając je w tak zwane formy nieaktywne. Co natomiast w momencie, gdyby nie została zastosowana bariera ochronna w postaci antyoksydantów? Wolne rodniki pracują sprawnie, ale skutki nie są obserwowane natychmiast. Prowadzą one do stopniowej, lecz powolnej degradacji komórek. W praktyce, ich nadmiar może powodować utlenianie się białka, zaburzenie funkcji nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a w konsekwencji pojawienia się zagrożeń rozwoju rozmaitych schorzeń zdrowotnych takich jak między innymi choroba oczu typu zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, choroba zwyrodnieniowych i zapalnych stawów, dolegliwości sercowo-naczyniowe a w tym zwłaszcza zawał, udar mózgu, czy miażdżyca. Dodatkowo, to właśnie wolne rodniki niezahamowane przez przeciwutleniacze obwinia się nierzadko za choroby nowotworowe czy Alzheimera oraz cukrzycę.

Jak o siebie zadbać?

Antyoksydanty można dostarczać organizmowi z różnych źródeł. Po pierwsze, właściwa zbilansowana dieta oparta na witaminach, w tym w szczególności E i C, roślinach zawierających flawonoidy i karotenoidy, orzechach, herbacie, kawie, winie, nasionach. Po drugie, suplementacja przeciwutleniaczami w postaci atestowanego preparatu takiego jak te marki Swanson. Certyfikowane wyroby tej kategorii to gwarancja przyjmowania najlepszej jakości produktu, który w odpowiedniej dawce potrafi przynieść spodziewane efekty po stosunkowo krótkim okresie zażywania. Ich podstawowych zadaniem jest unieszkodliwienie wolnych rodników i robią to doskonale, tłumiąc je w samym zarodku. Łagodzą stres, wzmacniają odporność, osłaniają tkankę nerwową.