Artroskopia kolana, jest pojęciem z zakresu medycyny chirurgicznej i dotyczy zabiegu, który polega na wziernikowaniu wnętrza kolana oraz jego stawu. Wziernikowanie, to inaczej endoskopia, która dotyczy, ogółu zabiegów diagnostyczno-leczniczych, jakie stosuje się zarówno wobec zwierząt jak i ludzi. Endoskopia, bada wnętrze naszego ciała, wykorzystując do tego celu przeróżnego typu aparaty, które mają za zadanie, w przypadku gdy wykonywana jest artroskopia kolana, doprowadzenie światła, do wnętrza stawu kolanowego i przy użyciu narzędzi optycznych, sprawdzenie przyczyn naszych dolegliwości. Lekarze, gdy przeprowadzana jest artroskopia kolana, znieczulają nas przed przeprowadzeniem zabiegu, gdy już znajdziemy się w warunkach sali operacyjnej. Znieczulenie, przeprowadzane jest miejscowo lub ma ogólny charakter.

Powody medyczne do wykonania zabiegu

Gdy po wizycie u ortopedy, rozpoznana zostanie u nas, niestabilność ruchów w stawach, zmiany zwyrodnieniowe lub reumatoidalne zapalenie stawów, wiemy już, że z naszym organizmem, dzieje się coś nie tak. Dodatkowymi przyczynami, dla których, stwierdzona zostanie przez lekarza, konieczność przeprowadzenia wobec nas badań uzupełniających, może być nowotwór w obrębie stawów, obecność ciał obcych w kolanie lub złamanie śródstawowe. Wówczas lekarz specjalista, wręcza nam skierowanie, obligujące do wykonania rezonansu magnetycznego, zdjęcia RTG czy kontroli stawu kolanowego, przy użyciu aparatu USG. Jaki przebieg ma artroskopia kolana? I w jaki sposób, przeprowadza się zabieg? Najpierw, poddani jesteśmy znieczuleniu, jak to zostało wspomniane wcześniej. Następnie, sonda artroskopowa (rodzaj wziernika), zostaje wprowadzona do naszego stawu kolanowego, poprzez nacięcie wykonane bezpośrednio na skórze kolana.

By badanie, mogło przebiec jak najmniej inwazyjnie i byśmy, nie ucierpieli z powodu tej zewnętrznej ingerencji w nasz organizm, płyn stawowy, powinien być uzupełniony, dodatkiem roztworu soli fizjologicznej. Gdy artroskop, znajduje się już wewnątrz naszego stawu kolanowego, ocenie poddawane zostają, wszystkie struktury wewnątrzstawowe. Kolano, jest największym stawem, w całym naszym ciele i pełni bardzo wiele ważnych funkcji, dla ludzkiego organizmu, z których nie zawsze zdajemy sobie w pełni sprawę. Ignorowanie jego roli, nie jest zbyt rozsądne, pomimo tego, że kierować nami mogą, dobre intencje, wcale nie mające na celu, specjalnego pogorszenia stanu naszego, ogólnego zdrowia.

Co dokładnie bada, artroskopia kolana?

Artroskopia kolana, jest zabiegiem, który sprawdza, czy nasze struktury wewnątrzstawowe, takie jak chrząstki stawowe, błona maziowa, mięśnie, więzadła i łąkotki, znajdują się w dobrym stanie i są w pełni sprawne. Jeśli tak nie jest, oznaczać to może, że wstępnie postawiona diagnoza medyczna, w postaci przypuszczenia, że cierpimy, na którąś z wcześniej wymienionych w tym wpisie chorób, została postawiona trafnie i musimy się poddać dalszemu leczeniu, należy ustalić wspólnie z lekarzem, co dalej powinniśmy zrobić, w celu powrotu do pełni zdrowia i poprawnego poziomu sprawności, naszych kolan. W jaki sposób lekarze specjaliści, dowiadują się o tym, jaki jest aktualny stan struktur, składających się na budowę, całości naszego kolana?

Dokonuje się tego, dzięki wprowadzeniu do wnętrza stawu, miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Wówczas artroskopia kolana, zostaje w pełni przeprowadzona i zastosowana, wobec napotkanej i od razu rozpoznanej przez lekarzy, choroby. Zachodzi oraz ma miejsce tzw. artroskopia operacyjna. Jeśli artroskopia kolana, rozpoznała u nas patologiczne urazy stawów, niestabilność ruchów stawów, złamania śródstawowe lub nowotwory w obrębie stawów, możemy się spodziewać, że czeka nas terapeutyczne oddziaływanie artroskopowe, polegające na usunięciu ciał wolnych ze stawu, doszycie bądź usunięcie uszkodzonej łąkotki albo inny rodzaj zabiegu, stosowany w tego rodzaju przypadkach.

Więcej informacji na ten temat, znajdziecie państwo pod adresem internetowym https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/artroskopia, gdzie dostępne są również przydatne informacje na temat tego, z czym zmagają się i czego na co dzień doświadczają nasze stawy kolanowe. Kolano, jako największy ze wszystkich stawów w ciele ludzkim, wymaga naszej troski i uwagi. Tym bardziej, że stawy kolan, są narażone z racji swej budowy oraz po prostu znajdowania się w naszym ciele, na działanie sil związanych z działaniem mięśnia czworogłowego uda. 

Polecane artykuły