Jedną z częściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to choroba. Ci, u których ta wada się rozwinęła narzekają na to, że obraz, jaki widzą jest nieostry, zamglony, a kontury przedmiotów są rozmyte. W przypadku astygmatyzmu również niezbędne jest noszenie okularów. Ci jednak, którzy chcą z nich zrezygnować mogą zdecydować się na nowoczesne leczenie astygmatyzmu w centrum Blikpol. Okazuje się bowiem, że dzisiaj z wadą tą można rozprawić się za pomocą lasera. Uzyskany efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada, która wiąże się ze zniekształceniem rogówki oka. Prawidłowo ukształtowana ta część oka jest symetryczna. Porównać można ją do piłki. Kiedy rozwija się astygmatyzm, dochodzi do załamania jej krzywizny. W efekcie staje się ona niesymetryczna. Zmienia wówczas swój kształt i przypomina piłkę, ale do gry w rugby. Kiedy rogówka jest zniekształcona, dochodzi do nieprawidłowego rozpraszania się promieni świetlnych, które dostają się do naszego oka. Konsekwencją jest nieostry, rozmazany obraz, co jest objawem skłaniającym do wizyty u lekarza okulisty. Warto dodać, że jakość widzenia będzie uzależniona od stopnia wady. W najbardziej skrajnych przypadkach osoby cierpiące na astygmatyzm zamiast kwadratów mogą widzieć równoległobok. Zasada jest więc prosta: im większa wada, tym bardziej zniekształcony będzie obraz. Na szczęście leczenie astygmatyzmu w centrum Blikpol daje naprawdę dobre efekty.

Jak objawia się astygmatyzm?

W przypadku niewielkiej wady pojawi się delikatne zamglenie obrazu. Kiedy wada będzie już znaczna, widzenie stanie się nieostre, a postrzegane obiekty będą miały zakrzywione krawędzie. Co to oznacza w praktyce? Linie, które osoby bez astygmatyzmu będą widziały jako proste będą zakręcały, postrzeganie płaszczyzny będzie zaburzone. Do tego dojdzie również zaburzone wyczucie przestrzeni. Do objawów astygmatyzmu zalicza się również bóle głowy oraz oczu. Typowe jest zdecydowanie gorsza jakość widzenia, kiedy robi się ciemno. Astygmatyzm to wada, która mocno utrudnia życie kierowcom. Może bowiem wiązać się ze zwiększona wrażliwością na olśnienie.

Co jest przyczyną astygmatyzmu?

Do dzisiaj nie udało się ustalić co tak naprawdę kryje się za astygmatyzmem. Wiadomo jednak, że wada ta często występuje u dzieci, których rodzice również mieli astygmatyzm. Oznacza to, że jest to wada, która może mieć charakter dziedziczny. Ciekawostką jest natomiast fakt, że blisko 50% populacji cierpi na tą wadę wzroku. Na ogół jest ona jednak naprawdę niewielka, co oznacza, że nie utrudnia normalnego funkcjonowania i nie wymaga wdrożenia leczenia.

Jak leczy się astygmatyzm?

W zdecydowanej większości przypadków osoby cierpiące na astygmatyzm sięgają po specjalne okulary z soczewkami cylindrycznymi. Dobiera je lekarz okulista bądź optometrysta. Dla wielu osób okulary są jednak dość uciążliwe. Rozwiązaniem w takim przypadku okazuje się być leczenie astygmatyzmu w centrum Blikpol. Laserowe techniki pozwalają na przywrócenie rogówce oka właściwego kształtu. Co ważne, jest to leczenie w pełni bezpieczne, którego nie należy się obawiać.

Polecane artykuły