Zdrowy tryb życia to połączenie aktywności fizycznej i dobrej diety. Wiele osób, których spokojnie można nazwać sportowcami, chce czegoś więcej. Zwykle to przekraczanie kolejnych, wewnętrznych granic. Jak tego dokonać?

Wstajesz rano z łóżka, wcześniej niż zwykle, w głowie masz mętlik i decydujesz się, że dzisiejszy dzień zaczniesz niestandardowo od krótkiego biegu. Wracasz zmęczony, ale zadowolony. Endorfiny buzują, a gdy budzą się pozostali domownicy, witasz ich energetycznym uśmiechem. Aktywność staje się czymś, co sprawia Ci przyjemność, ale ciągle przesuwasz swoje granice. Bierzesz udział w pierwszych amatorskich zawodach i widząc, jak zawodnicy są przygotowani, postanawiasz przejść na wyższy poziom. Co zrobić w takich chwilach?

Zadbaj o dietę i suplementację

Dopasowana dieta jest świetnym bodźcem, który napędza Twoje ciało i umysł. Dostarczasz potrzebnych składników odżywczych, a to sprawia, że możesz biegać więcej i dłużej. Regularne treningi poszerzają możliwości, ale czujesz, że to nie wszystko i możesz jeszcze więcej. Czasami przychodzi okres stagnacji, który pomimo treningów i diety trudno przejść. W takich chwilach pomyśl o właściwej suplementacji.

Teoretycznie, wszystkie niezbędne składniki odżywcze powinno dostarczać się w jedzeniu. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, a pochłanianie każdego dnia 180 g piersi z kurczaka, może się w końcu znudzić. Z pomocą przychodzą suplementy diety, które uzupełniają wszystkie niedobory. Sprawia to, że organizm staje się silniejszy, bardziej wytrzymały, a sam proces regeneracji jest bardziej efektywny. Jednym z takich składników jest BCAA.

BCAA – jak wpływa na organizm?

Aminokwasy egzogenne, nazywane również niezbędnymi to zespół ośmiu aminokwasów (u dzieci dziewięciu), których ludzki organizm potrzebuje, ale sam ich nie wytwarza. Oznacza to, że musisz dostarczyć je z jedzeniem, bo bardzo szybko wyczerpaniu ulega pula białek ustrojowych.

BCAA to Branched-chain amino acids, czyli trzy aminokwasy egzogenne tj. leucyna, izoleucyna i walina, nazywane są aminokwasami rozgałęzionymi.

Leucyna przyczynia się do nasilania procesu syntezy białek mięśniowych. Odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania sylwetki i rozwoju masy mięśniowej. Efekt anaboliczny odżywki jest zależny od zawartości leucyny, innych niezbędnych aminokwasów oraz tempa trawienia białka w procesie pokarmowym.

Aminokwasy rozgałęzione mogą regulować nastrój, a jest to możliwe dlatego, że wpływają pośrednio na produkcję serotoniny.

Dobrze dobrana suplementacja BCAA uchroni Cię przed tzw. zakwasami, czyli boleścią mięśniową. Odpowiednio redukuje markery uszkodzonych mięśni szkieletowych oraz wspomaga regeneracją potreningową.

BCAA wpływa korzystanie na pracę układu odpornościowego, zwłaszcza w okresie przygotowań przed zawodami czy w czasie wzmożonych treningów. Ponadto, leucyna, izoleucyna i walina w niektórych przypadkach mogą stanowić źródło energii. Aminokwasy rozgałęzione mogą oddziaływać na przemiany metaboliczne i energetyczne, a to dlatego, że regulują uwalnianie hormonu wzrostu czy glukagonu, a także neurotransmiterów takich jak dopamina czy noradrenalina.

BCAA to suplement, który ma pozytywny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Dla osób aktywnych fizycznie oznacza to lepsze osiągi i wsparcie w procesie regeneracji. Aminokwasy rozgałęzione muszą być dostarczone wraz z jedzeniem. Warto więc postawić na sprawdzone suplementy diety. Znajdziesz je w sklep BCAA.

Polecane artykuły