Czy odczuwałeś kiedykolwiek ból w plecach i miałeś przy tym problemy z oddychaniem? Występowanie tych dwóch dolegliwości na raz, może być niepokojące, a zwłaszcza, jeżeli nie znamy przyczyny.

Oto kilka przykładów, podczas których ból pleców i duszności pojawiają się równocześnie. W niektórych przypadkach należy udać się na wizytę lekarską.

Napięcie mięśni międzyżebrowych może powodować ból w plecach oraz trudności z oddychaniem

Ważną rolę podczas oddychania odgrywają mięśnie międzyżebrowe. Biegną one pomiędzy sąsiadującymi żebrami. Jeżeli któryś z tych mięśni jest obciążony wzdłuż pleców, często pojawiają się takie dolegliwości jak łagodna tkliwości lub sztywności, a nawet ostry i przeszywający bólu pleców. Podczas rozszerzania i kurczenia się klatki piersiowej może pojawić się także ból, stąd trudności w oddychaniu.

Ból pleców

Mięśnie międzyżebrowe można napinać w rożny sposób:

1. Nadużywanie lub ich nadmierny wysiłek – wykonywanie czynności, które nadmiernie obciążają mięśnie międzyżebrowe, powodują rozciągnięcie mięśnia. Również silny i nagły ruch może obciążać mięśnie.

2. Bezpośrednia trauma – uderzenie, czy też upadek, podczas którego uszkodzone zostają bezpośrednio żebra lub mięśnie, które je łączą, może uszkodzić jeden lub kilka mięśni międzyżebrowych.

Ulgę możemy odczuć zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Pomocny okazuje się być tutaj okład z opatrunkiem lodu, okłady termiczne lub leki przeciwbólowe. Należy także zmniejszenie aktywności fizyczną na kilka dni, aby chronić nadwyrężone mięśnie przed dalszą kontuzją. Silnego bólu nigdy nie należy lekceważyć. Niekiedy konieczna jest terapia innymi środkami farmakologicznymi, które wypisuje lekarz.

Bóle pleców

Naturalna krzywizna zdrowego kręgosłupa piersiowego (górna część pleców) jest lekko zakrzywiona do przodu. Nazywa się to krzywą kifotyczną lub kifozą. Jeżeli jednak krzywizna wynosi co najmniej 50 stopni, należy ona do hiperkififozy.

W przypadku, gdy pacjent nadal rośnie, podejmuje się leczenie przy użyciu aparatu ortopedycznego, po to, aby zapobiec jej postępowi oraz problemów z oddychaniem, chodzeniem i innymi podstawowymi funkcjami.

Często wykonuje się również specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń, w celu poprawy postawy. Jeżeli natomiast kifoza postępuje i ​​powoduje problemy z oddychaniem, konieczne jest wykonanie operacji.



Inne potencjalne przyczyny występowania bólu pleców i problemów z oddychaniem

Do innych przyczyn występowania bólu pleców oraz problemów z oddychaniem należy:

1. Przemieszczenie lub złamanie żebra – Podczas złamania lub przemieszczenia żebra, może wystąpić silny ból, który potęgować będzie zwłaszcza podczas oddychania. Czasami towarzyszy temu napięcie mięśnia międzyżebrowego, co także powoduje ból.

2. Ciężka skolioza – W rzadkich przypadkach rotacja lub wygięcie kręgosłupa na boki również powodować może trudności w oddechu. Niekiedy występuje równocześnie skolioza, jak i kifoza.

3. Reakcja alergiczna – Zdarza się, że część osób może być uczulona na niektóre leki przeciwbólowe, a zwłaszcza te, które powodują zwiotczenie mięśni. Nie należy bagatelizować takich objawów w postaci  reakcji alergicznej jak ucisk w klatce piersiowej, obrzęk gardła (lub rąk lub nóg) i / lub pokrzywka, kłopoty z oddychaniem.

4. Do innych przyczyn bólu pleców i problemów z oddychaniem, mogą należeć infekcje i / lub zakrzepy krwi.

Ból w plecach i trudności z oddychaniem

trudności z oddychaniem

Kiedy udać się do lekarza?

Wszelkiego rodzaju kłopoty z oddychaniem, duszności o niewyjaśnionych przyczynach należy konsultować z lekarzem. Jeżeli ból pleców utrzymuje się przez dłuższy czas, a do tego dochodzą inne niepokojące objawy, jak  ból promieniujący do klatki piersiowej lub utrzymujące się mrowienie, drętwienie lub osłabienie, wtedy kontrola lekarska jest konieczna.



Polecane artykuły