Ból zębów potrafi być niezwykle dotkliwy nawet dla osób o dużej wytrzymałości. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny. Sprawdźmy więc, jakie są najczęstsze powody pojawiania się bólu zębów. Co robić, gdy ząb boli i gdzie szukać pomocy?
Bez wątpienia każdy zgodzi się, że silny ból zębów należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych i wpływających negatywnie na nasze funkcjonowanie dyskomfortów bólowych. Kiedy już się pojawi, bardzo ciężko zwalczyć go samodzielnie. Nie radzą sobie z nim nawet najmocniejsze środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zazwyczaj, kiedy zaatakuje nas naprawdę silny ból zębów, zostajemy całkowicie ”wyłączeni” z normalnego życia. Obniża się nasze samopoczucie, często boli nas także głowa, zatoki, a nawet uszy. Ból zęba ma bowiem tendencje do tak zwanego promieniowania. W takich przypadkach nie obędzie się bez wizyty u stomatologa. Podstawą udanego leczenia jest jednak znalezienie przyczyny powstania problemu. Dowiedzmy się, jakie są możliwe przyczyny bólu zęba.
Ból zębów — jak sobie z nim radzić?
Ból zębów sygnalizuje nam pewne nieprawidłowości. Nie pojawia się on bez przyczyny. Dlatego też, kiedy zaczyna towarzyszyć nam dyskomfort, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny, na przykład ten, który prowadzi Dentysta Ewa Pawlak. Dzięki temu przyczyna bólu zostanie od razu ustalona, co sprawi, że szybko zastosować można będzie odpowiednie leczenie. Warto zadbać także o profilaktykę. Na przegląd naszego uzębienia udawać powinniśmy się przynajmniej dwa razy w roku. Nie mniej istotna jest także codzienna pielęgnacja. Dzięki temu możemy uniknąć naprawdę wielu nieprzyjemności i bólu.
Próchnica — najczęstszy winowajca bólu zębów
Próchnica, to słowo znane nam doskonale. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje ten problem. To bardzo niedobrze, gdyż okazuje się, że to właśnie próchnica jest jednym z podstawowych przyczyn powodujących ból zębów. Kiedy się pojawia, możemy bardzo łatwo ją zaobserwować. Powoduje ona bowiem odsłanianie miazgi zęba, czego rezultatem są ubytki oraz luki w zębinie. Ma to wpływ nie tylko na estetykę, ale i właśnie na zdrowie naszych zębów, gdyż nieleczona próchnica może mieć naprawdę fatalne skutki.
Już w początkowej fazie, próchnica powoduje dyskomfort w postaci lekkiego bólu, jaki odczuwać możemy podczas spożywania niektórych posiłków oraz napojów. W dalszych etapach ból będzie oczywiście znacznie się pogłębiał.
Stany zapalne — nieznośny ból
Ze stanem zapalnym zmierzyła się z pewnością większość z nas. Każdy, kto go doświadczył, doskonale wie, że towarzyszy mu zwykle ból nie do opisania. Nie zwalczą go środki przeciwbólowe ani żadne inne metody, jakie możemy zastosować samodzielnie w domu. Stan zapalny nie pojawia się jednak znikąd. Zazwyczaj jest on bowiem wynikiem omawianej wcześniej próchnicy. Odsłonięta miazga zęba narażana jest bowiem wtedy na nieustanne podrażnienia, przez co właśnie dochodzi do zapalenia.
Ból zębów — wszystkiemu winne zęby mądrości
Jedną z bardzo częstych przyczyn bólu zębów są tak zwane ósemki. Dolegliwość taka może pojawić się zarówno w chwili, kiedy zęby te zaczynają się wyrzynać, jak i gdy są już na swoim miejscu. W tym pierwszym przypadku bardzo ciężko ustalić jest źródło bólu i to właśnie dlatego jest to tak uporczywe. Wiele osób nie wie bowiem, że silny ucisk, ból całej szczęki i dyskomfort może być spowodowany tym, że ósemki próbują się właśnie ”przebić”. Zęby mądrości słyną zresztą z tego, że sprawiają wiele problemów. Bardzo często szybko się psują. Mogą też przyczynić się do powstania wady zgryzu. Z tego też powodu tak dużą popularnością cieszy się zabieg ekstrakcji ósemek.