Chrapanie to dosyć drażliwy problem, który dotyczy głównie mężczyzn, chociaż należy podkreślić, że wraz z upływem lat także u kobiet można zauważyć objawy związane z tą nocną dolegliwością. Niektórzy partnerzy poświęcają się i cierpią z powodu notorycznego chrapania podczas snu i dziennych drzemek – niestety nie zawsze wystarczy zmiana pozycji, aby dokuczliwe odgłosy minęły.

Z czasem niektóre małżeństwa decydują się nawet na osobne sypialnie właśnie z powodu problemów z chrapaniem i wpływem na jakość snu partnera. Nie jest to zbyt skuteczne rozwiązanie, a do tego może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla całej rodziny poprzez oddalenie się od siebie partnerów. Czy jednak są jakieś skuteczne sposoby na chrapanie ?

Czym właściwie jest chrapanie i jakie są jego przyczyny?

Chrapanie może być zwykłą dolegliwością lub objawem poważnej choroby, dlatego dobrze, by w pierwszej kolejności przejść odpowiednie badania u specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować problem. Jest to o tyle ważne, że bez poznania przyczyny, stosowane preparaty, czy wybrane metody walki z chrapaniem mogą okazać się po prostu nieskuteczne. Oprócz wydawanych w trakcie snu charakterystycznych dźwięków objawami wspomnianej dolegliwości jest notoryczne przemęczenie i niewyspanie się, które negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jak właściwie dochodzi do chrapania? Otóż w trakcie snu gardło znacznie się zwęża, a ściany górnych dróg oddechowych drgają w wyniku przepływającego przez nie powietrza. W momencie, gdy drogi oddechowe nie są drożne, u śpiącego pojawiają się problemy z oddychaniem i nabraniem wystarczającej ilości powietrza do płuc. Zwykle osoba, która chrapie ma otwarte usta, przez które wydobywają się drażniące innych odgłosy. Przyczyn chrapania może być wiele, m.in. skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa, przerost migdałków podniebnych, czy zbyt wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie.

Najbardziej popularne sposoby na chrapanie

Na rynku można znaleźć sporo różnego rodzaju specyfików i gadżetów, które mają za zadanie pomóc w walce z nocnym chrapaniem. Najbardziej znane to specjalne spraye do gardła i nosa, zaciski i plastry na nos, opaski na żuchwę, a także inne równie innowacyjne urządzenia. Być może niektóre z powyższych metod są skuteczne, jednak chyba nikt nie wyobraża sobie spania z takimi gadżetami przez dłuższy czas, a niestety tylko wtedy mogą zadziałać i uniemożliwić chrapanie. Niestety w wielu przypadkach, gdy żadne z powyższych rozwiązań jednak nie przynosi zadowalających rezultatów, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, który jest dosyć inwazyjny i wiąże się z długą rekonwalescencją, jednak trzeba przyznać, że może przynieść niemal natychmiastowe efekty.

Naturalne metody walki z chrapaniem

Zanim jednak zdesperowane osoby, które borykają się z problemem chrapania, zdecydują się na operację, warto, aby spróbowały w pełni naturalnych i bezpiecznych sposobów na wyeliminowanie dokuczliwych odgłosów. Wśród najczęściej zalecanych metod walki z chrapaniem można wymienić:

  • zrzucenie zbędnych kilogramów;
  • unikanie spożywania alkoholu przed snem, który powoduje zwiotczenie mięśni języka i gardzieli;
  • rzucenie palenia papierosów, które przyczyniają się do zalegania śliny w krtani i tchawicy;
  • zadbanie o odpowiednią higienę snu (płaska poduszka) i pozycję – najlepiej ułożyć się na boku lub brzuchu.

Równie skutecznym, jednak wymagającym systematyczności, sposobem na walkę z chrapaniem jest zażywanie w pełni naturalnych suplementów oraz popularnych leków, które można dostać bez recepty. Ważne jednak, aby zakupione preparaty zawierały w 100% naturalne składniki, które pozytywnie oddziaływają na komfort snu, a także poprawiają ukrwienie tkanek gardła i podniebienia. Najważniejsze jednak, aby stosować je regularnie przez dłuższy czas, aby móc zauważyć zmniejszenie dolegliwości związanych z chrapaniem. Tego rodzaju preparaty są dostępne w wielu aptekach i sklepach internetowych w formie pastylek, listków do ssania i sprayów. Najważniejsze jednak, że są to w pełni naturalne metody i bezpieczne dla organizmu.

Artykuł opracowany na podstawie informacji znalezionych na stronie sposobynachrapanie.pl

Polecane artykuły