Każdy człowiek w życiu napotyka na różne problemy i przeszkody. Często radzi sobie z nimi sam lub z pomocą bliskich mu osób. Czasami zdarzają się sytuacje, które przerastają daną osobę – wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy. Wizyta w gabinecie psychologa to pierwszy krok do lepszego życia. Czasami sam psycholog to za mało, ale wtedy nie zostawi Cię bez pomocy, tylko skieruje dalej – na przykład zasugeruje psychoterapię. To też może budzić wiele obaw, ale wszystkie możesz rozwiać, zdobywając odpowiednią wiedzę. Kiedy zgłosić się do psychologa? Czemu warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Czytaj dalej!

Jakie są powody zgłoszenia się do psychologa?

Życie nie składa się wyłącznie z pasma sukcesów. Zdarzają się porażki i problemy. Jeśli jesteś w stanie poradzić sobie z nimi całkiem samodzielnie – to bardzo dobrze! Jeśli jednak czujesz, że rzeczywistość zaczyna Cię przerastać, odczuwasz niepokojące Cię objawy i nie bardzo wiesz, co dalej – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pierwszym krokiem często jest udanie się do psychologa. To w końcu specjalista od ludzkiego umysłu, wyposażony jest w wiedzę i narzędzia, które mogą Ci pomóc. Zgłoś się do niego, jeśli nie możesz poradzić sobie ze swoimi emocjami – odczuwasz przedłużający się smutek, często wpadasz w złość lub Twoje emocje po prostu wymykają się spod kontroli i zupełnie nie wiesz dlaczego.

Zgłoś się, jeśli masz konkretny problem, który chcesz rozwiązać – nie radzisz sobie ze stratą lub zmianami, które nagle zaszły w Twoim życiu albo odczuwasz coraz bardziej negatywne skutki życia w ciągłym stresie i nie umiesz sobie z tym poradzić. Możesz też zgłosić się do psychologa wtedy, gdy czujesz, że w Twoim życiu nadszedł czas na zmiany – chcesz się rozwinąć i pracować nad sobą.

Czasami psycholog może Cię skierować dalej – może zaproponować wizytę u lekarza, w tym u lekarza psychiatry jeśli podejrzewa, że za Twoimi problemami stoi jakaś choroba. Może też polecić kontakt z psychoterapeutą i odbycie terapii, by kompleksowo rozwiązać dręczące Cię problemy.

Psychoterapia – skuteczność i efektywność

Psychoterapia uważana jest za główną formę terapii w przypadku różnych problemów. Pomaga radzić sobie z uzależnieniami, problemami emocjonalnymi, zaburzeniami osobowości i w wielu innych przypadkach. Stosowana jest przy depresji i nerwicach lękowych, przy zaburzeniach odżywiania, przy radzeniu sobie z żałobą – wymieniać tak naprawdę można bardzo długo.

Wbrew pozorom psychoterapia to nie jest „tylko” rozmowa i nie każdy może to robić. Psychoterapeuta to człowiek wykształcony, który zdobywał swoją wiedzę przez długie lata. Od lat prowadzone są badania naukowe, które jednoznacznie wskazują na to, jak dobre efekty przynosi psychoterapia. Warszawa to doskonałe miejsce, by się o tym przekonać – znajdziesz tu profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną w dogodnej dla siebie lokalizacji.

Dlaczego psychoterapia działa?

Psychoterapia nie jest magiczną sztuczką, która rozwiąże wszystkie Twoje problemy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przynosi najlepsze efekty u ludzi zmotywowanych, którzy chcą się zmienić i ciężko nad tym pracują.

Umysł człowieka to złożona sfera, którą należy się zająć z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem – psychoterapeuci mają do tego odpowiednie narzędzia. Nie wszystkie problemy w życiu człowieka są uświadomione – niekiedy dany człowiek zachowuje się w określony sposób i nie radzi sobie z lękiem, relacjami z innymi ludźmi czy wieloma innymi zagadnieniami w życiu, bo coś w jego umyśle go blokuje i każe mu działać według konkretnych wzorców.

Psychoterapia jest w stanie wyciągnąć te nieuświadomione powody konkretnego zachowania na światło dzienne i je zrozumieć. Daje człowiekowi większą wiedzę o sobie samym i wyposaża w narzędzia, które pomagają mu w późniejszym życiu.

Jak długo trwa psychoterapia?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie stwierdzić ile trwa psychoterapia. Wszystko zależy od problemu z jakim zgłosił się dany pacjent, nurtu, w którym prowadzona jest psychoterapia, a także tego, czy wraz z „głównym” problemem, który był powodem zgłoszenia się na terapię, współistnieją jakieś inne zaburzenia, nałogi czy problemy, którymi też trzeba się zająć.

Psychoterapia dzieli się na krótkoterminową, średnioterminową i długoterminową. Dlatego może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Bywa, że sesje terapeutyczne prowadzone są raz-dwa razy w tygodniu lub nawet rzadziej, a bywa też tak, że prowadzone są pięć razy w tygodniu.

Na samym początku ustalisz z psychoterapeutą cele, do których będziesz chciał dążyć. Wtedy też dowiesz się, ile potrwa Twoja terapia. Jeśli w międzyczasie pojawi się potrzeba zmiany czasu trwania terapii – dowiesz się o tym odpowiednio wcześniej. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące psychoterapii lub po prostu szukasz miejsca dla siebie, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.

Polecane artykuły