Zapalenie zatok wiąże się z silnym bólem głowy, twarzy, szczęki. Objawy mogą utrzymywać się nawet cztery tygodnie. Jak je łagodzić i leczyć?

Zadbaj o jakość powietrza w mieszkaniu – wietrz je kilka razy dzień nie, nawet jeśli za oknem jest zimno. Nie podkręcaj kaloryferów na wysokie temperatury, bo prze bywa nie w przegrzanych pomieszczeniach nasila objawy choroby. Utrzymuj temperaturę 21-22 St.

PAMIĘTAJ!

Nie pozwól. by ktoś przy tobie palił papierosy (ty także nie pal) – dym papierosowy podrażnia śluzówkę i ułatwia bakteriom wnikanie do organizmu, a wówczas choroba przybiera na sile.

PŁUKANIE ZATOK

Wprowadzony do nosa płyn (dzięki irygatorowi, ok. 40 zł, w aptece) przepływa przez zatoki i wypłukuje z nich zalegający śluz, co przynosi natychmiastową ulgę, irygację rób dwa razy dziennie przez tydzień.

• Przygotuj roztwór do płukania: rozprowadź w połowie litra przegotowanej letniej wody płaską łyżeczkę soli.
• Rób irygację nad zlewem: przechyl głowę w prawo tak, aby ucho dotykało ramienia. Do lewej dziurki nosa wprowadź irygator i .wlej’ roztwór. Po chwili płyn wypłynie prawą dziurką. Powtórz na drugą stronę.
• Po płukaniu pochyl głowę i wydmuchaj nos, by pozbyć się wody i zgromadzonego śluzu.

INHALACJE

Wdychanie ciepłej pary wodnej z dodatkiem np. ziół, pomaga rozrzedzić wydzielinę i ułatwia oczyszczenie nosa, co łagodzi ból głowy. Rób je codziennie przez tydzień, np. przed snem, pochylając się nad miską przez 10 minut Głowę nakryj ręcznikiem. Robiąc inhalacje, zamknij oczy i nie nachylaj się zbyt nisko (żeby się nie oparzyć).

Ziołowe: do litra wrzątku dodaj po 2 łyżki ziół: szałwii, tymianku, rumianku, skrzypu polnego, jak również 5 kropli olejku kamforowego lub eukaliptusowego.
Z solą: Do litra wrzącej wody wsyp 4 łyżki soli morskiej lub kuchennej.

KOMPRESY

Kładź je na bolące partie twarzy i głowy kilka razy dziennie. Pamiętaj jednak, żeby po zabiegu nie wychodzić na zimne powietrze i nie otwierać okien przez około godzinę.

Do bawełnianego woreczka wsyp 2-3 garście gorczycy lub soli jodowo-bromowej (kupisz w aptece, 10 zł/kg). Nagrzej piekarnik do 60 st. i pod- grzej woreczek ok. 5 min. Przyłóż kompres na czoło, policzki, oczy i trzymaj, aż będzie chłodny. Uwaga! Po wyjęciu woreczka z piekarnika przyłóż go na chwilę na nadgarstek, by upewnić się, że nie jest zbyt gorący! Możesz też kłaść ściereczkę zwilżoną gorącą wodą – dodatkowo nawilży śluzówkę.

MASAŻ WODNY

Podczas wieczornej kąpieli masuj okolice za­tok strumieniem ciepłej wody z prysznica.

ODPOCZYNEK

Zrezygnuj z forsownego wysiłku fizycznego (m.in skłonów oraz spacerów na chłodnym powietrzu), bo nasilają ból zatok. Dużo odpoczywaj w pozy leżącej z uniesioną głową, co ułatwi odpływa­nie nadmiaru wydzieliny z zatok.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ