Problemy z zasypianiem przejściowo towarzyszą wielu osobom. Bardzo często są one skutkiem stresu. Ich przyczyną może być także nieprzestrzeganie zasad higieny snu, spożywanie dużej ilości kofeiny, a nawet nieodpowiednie warunki w sypialni. Zobacz, jak poradzić sobie z problemami ze snem naturalnymi metodami.

Melisa i inne zioła

Przy problemach ze snem można sięgnąć po zioła, które wpływają pozytywnie na organizm człowieka, a jednocześnie wykazują się działaniem ułatwiającym zasypianie. Większość z nich redukuje stres, uspokaja i wycisza. Są one szczególnie polecane osobom, w przypadku których to stres jest główną przyczyną kłopotów ze snem.

Na problemy z zasypianiem może sprawdzić się melisa. Najważniejszym składnikiem tej rośliny jest olejek eteryczny. Oprócz niego obecne są w niej kwasy fenolowe (głównie kwas rozmarynowy), garbniki i flawonoidy. Melisa wykazuje działanie uspokajające i rozluźniające. Redukuje napięcie, dzięki czemu ułatwia zasypianie i powoduje spokojny sen. Jest ona wykorzystywana w tym celu od wielu lat. Wyciąg z melisy można znaleźć m.in. w wieloskładnikowych suplementach diety, które oferuje CannabiGold. Stanowią one połączenie oleju konopnego z olejkiem z gorzkiej pomarańczy oraz ekstraktami roślinnymi z melisy i chmielu. Suplementy te są doskonałym wsparciem w osiąganiu optymalnego odprężenia po dniu pełnym wrażeń.

Osobom z problemami z zasypianiem często polecane są szyszki chmielu. Spożywa się je w formie naparu. Roślina ta również jest uważana za kojącą nerwy, dlatego sprawdza się w problemach ze snem, spowodowanych stresem.

Inna roślina na problemy ze snem to waleriana, czyli kozłek lekarski. Jej cennym składnikiem jest kwas walerianowy. Wykazuje on działanie lekko uspokajające. Tym samym ułatwia zasypianie.

Ureguluj swój rozkład dnia

Sposobem na problemy z zasypianiem jest prowadzenie regularnego trybu życia. Wielu ekspertów przekonuje, że organizm człowieka lubi systematyczność. Osoby, które kładą się spać i wstają o różnych godzinach, przyczyniają się do rozregulowania swojego zegara biologicznego. Jest to przyczyną pojawienia się problemów z zasypianiem.

Zalecane jest, aby kłaść się spać i wstawać zawsze o tej samej porze – również w weekendy i dni wolne od pracy. Warto zrezygnować z drzemek, ponieważ zaburzają one fazy snu. Wprowadzenie powyższych zasad jest trudne u osób, które pracują w systemie zmianowym. Jednak również one powinny dążyć do pewnej regularności.

Naucz się relaksować

Sposobem na trudności w zasypianiu jest relaksacja. Pozwala się ona wyciszyć i uspokoić. Tym samym organizm otrzymuje sygnał, który wskazuje mu czas na odpoczynek. Sposobów na relaks jest wiele. To nie tylko medytacje i ćwiczenia oddechowe, ale także spacer, ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi (m.in. z melisą, lawendą). Ważne jest, aby relaksacja odbywała się codziennie, a nie tylko w momencie pojawienia się problemów ze snem.

Ogranicz bodźce

Problemy ze snem pojawiają się w chwilach, w których układ nerwowy doświadcza zbyt wielu bodźców i jest pobudzony. Tak działa na niego m.in. kofeina, ale też obfity posiłek, intensywna aktywność fizyczna, gra komputerowa. Wskazane jest, aby na pół godziny przed snem wyciszyć się i unikać pobudzających aktywności.

Polecane artykuły