Co to są kaszaki i jak się ich pozbyć? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, u których one występują. Nie każdy jednak wie, jak skutecznie się ich pozbyć. Nie ma w tym nic dziwnego – o ile kaszaki są zmianami łagodnymi, nie są one jednak estetyczne, zwłaszcza jeżeli występują w widocznych miejscach, na przykład na twarzy. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, w jaki sposób możemy się ich pozbyć.

Czym są kaszaki i jak można je leczyć?

Kaszaki to inaczej torbiele powstające w wyniku zatkania się gruczołów łojowych, w wyniku czego w gruczole gromadzi się złuszczony naskórek oraz sebum. Kaszak wyglądem przypomina cielistą krostę. Niestety, nie jest do końca znana przyczyna powstawania kaszaków, mogą one powstawać na podłożu genetycznym w wyniku przenikania do wewnątrz komórek skóry, które powinny się znajdować na zewnątrz. Z kolei u innych osób ich przyczyną może być:

  • stan zapalny mieszka włosowego,
  • zaburzenia pracy gruczołu łojowego,
  • różnego rodzaju stany zapalne występujące na skórze,
  • trądzik, w wyniku którego dochodzi od uszkodzenia gruczołu łojowego,
  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • bycie nosicielem wirusa HPV,
  • nadmierne przebywanie na słońcu,
  • stonowanie kosmetyków na bazie oleju oraz silikonu.

Kaszaki tworzą się najczęściej pomiędzy 30 a 45 rokiem życia, aczkolwiek nie ma co do tego reguły, gdyż znane są również przypadki ich powstawania u niemowląt. Jeżeli chodzi o proporcje płciowe, to dwa razy częściej występują one u kobiet. Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby po 65 roku życia oraz posiadające znamiona, a także te cierpiące na chorobę Gardnera. Jeżeli chodzi o leczenie, to najpopularniejsze są dwie metody, a mianowicie:

  • usunięcie chirurgiczne – stosowane przy dużych kaszakach, dzięki niemu znacznie jest zmniejszone ryzyko powstawania blizn w wyniku na przykład samoistnego pęknięcia kaszaka.
  • przy użyciu farmakoterapii – skuteczna maść na kaszaki poradzi sobie z małymi zmianami, dzięki czemu ulegną one wchłonięciu.

Co ważne, nie należy samodzielnie próbować usuwać kaszaków za pomocą na przykład wyciskania, lub też przebijania – po pierwsze jest to często bardzo bolesne, po drugie może skutkować zakażeniem, po trzecie w wyniku tego typu „zabiegów” mogą powstać blizny. Niewielkie kaszaki mogą też ulec samodzielnemu wchłonięciu, a w przypadku dużych należy się liczyć z tym, że mogą one pęknąć, w wyniku czego na zewnątrz wydostanie nagromadzona wydzielina, oraz mogą pozostać po tym blizny.

Czy kaszaki są groźne?

Co prawda kaszaki są kwalifikowane jako zmiany nowotworowe – ale są to zmiany o charakterze łagodnym, a więc niegroźnym dla naszego zdrowia. Mogą one być jednak dosyć uciążliwe z racji tego, że są one bolesne – co jest szczególnie uciążliwe, jeżeli znajdują się one w rejonie pachwin. Zawsze jednak należy tego typu zmiany skonsultować wcześniej z lekarzem, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że faktycznie są to niegroźne kaszaki, a nie na przykład zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Polecane artykuły