Ból okolicy lędźwi to problem z jakim zmaga się mnóstwo ludzi. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest spowodowana przykurczem mięśni w tym rejonie.

Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia pogarsza jeszcze bardziej sytuację. Dlatego niezmiernie ważne jest wykonywanie rozciągania mięśnia czworobocznego lędźwi. Wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza po wielogodzinnej pracy, szybko przyniesie ulgę, zniweluje ból oraz rozluźni miejsca napięte i usztywnione.

Mięsień czworoboczny lędźwi – budowa

Mięsień czworoboczny

Aby wiedzieć jaką pracę mięsień ten wykonuje w naszym ciele, ważne jest zrozumienie jego budowy. Z łac. Musculus quadratus lumborum jest to mięsień płaski umiejscowiony w tylnej okolicy brzucha, który rozciąga się pomiędzy XII żebrem a grzbietem biodrowym. Położony po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego. Zbudowany jest z dwóch warstw, których włókna nawzajem się krzyżują.

Tzw. Warstwa powierzchowna rozciąga się i biegnie od wyrostków żebrowych piątego do drugiego kręgu lędźwiowego, do brzegu dwunastego żebra i trzonu dwunastego kręgu piersiowego.

Warstwa tylna zaś, ma swój początek na wewnętrznej wardze grzebienia biodrowego i więzadle biodrowo-lędźwiowym, a koniec na wyrostkach żebrowych czwartego do pierwszego kręgu lędźwiowego, a także na dolnym brzegu żebra dwunastego. Podczas kurczenia obniża żebro dwunaste i przy tym zgina kręgosłup do boku swoją stronę.

Podczas spoczynku zarówno jeden jak i drugi mięsień ustala część lędźwiową kręgosłupa. Natomiast podczas działania obustronnego obniżają dwunaste żebra.

Rozciąganie mięśnia czworobocznego lędźwi – jak to zrobić poprawnie?

Ból pleców

Prawidłowe wykonywanie rozciągnięcia mięśnia czworobocznego lędźwi zależy od kilku szczegółów:

  1. Ćwiczenia najlepiej wykonuj na macie.
  2. Wyprostuj nogi, rozsuń je na boki tak, żeby utworzyć kąt rozwarty.
  3. Można też zgiąć jedną nogę w kolanie, podciągając stopę do przeciwnego uda.
  4. Powolnym ruchem wykonuj pochylenia do wyprostowanej nogi, unosząc przeciwną rękę.
  5. Policz do 10 sekund i wykonaj ćwiczenie od początku.
  6. Zmień stronę.

Warto wiedzieć, że skuteczność oraz efekty widoczne będą, jeśli ćwiczenia wykonywać będziesz regularnie i systematycznie!

Polecane artykuły