Cynk to jeden z najważniejszych pierwiastków, bez których ludzki organizm sobie nie poradzi. Co się stanie, gdy jego ilości są w codziennej diecie zbyt małe? Poznaj pierwsze symptomy niedoborów cynku oraz dowiedz się, które artykuły spożywcze mają go najwięcej.

Najważniejsze właściwości cynku

Właściwości cynku są szalenie istotne dla prawidłowego funkcjonowania wielu procesów organizmu. Jednym z nich jest tworzenie się enzymów, których składnikiem jest właśnie ten pierwiastek. Poza tym cynk bierze udział w produkcji energii. Jest nieodzowny przy procesie przemiany metabolicznej tłuszczów i kości. Bez cynku nie odbywa się żaden proces gojenia się ran na skórze, dlatego tak chętnie jest on wykorzystywany w branży farmaceutycznej do produkcji opatrunków. Poza tym ten mikroelement odgrywa dużą rolę w regulacji poziomu cukru we krwi i wydzielaniu insuliny przez trzustkę. W przypadkach chorób oczu (między innymi zwyrodnienia plamki żółtej) cynk wykazuje właściwości opóźniające pojawienie się symptomów schorzenia.

Objawy niedoboru cynku

Niedobory cynku mogą zostać zaobserwowane poprzez występowanie zmian skórnych, pogorszenie stanu włosów i paznokci, ale również problemy ze zmysłem smaku i węchu. Oprócz tego w niedoborach tego pierwiastka lekarze upatrują występowania tak zwanej kurzej ślepoty. Obniżenie odporności również może być rezultatem zbyt małej podaży tego mikroelementu w diecie. Podobnie zresztą jak problemy z tarczycą czy funkcjonowaniem wątroby. Powolniejsze gojenie się ran na skórze także może wynikać z niedoborów cynku.

Nadmiar cynku w organizmie – objawy

Nadmiar cynku nie jest zbyt często spotykany, choć może się zdarzyć zwłaszcza tym osobom, które cierpią na czerwienicę prawdziwą. W przypadku zbyt dużych dawek cynku w organizmie może dojść do pojawienia się nudności, bólów żołądka, ale też obniżonego łaknienia czy bólu głowy.

Suplementacja cynku

Na rynku farmaceutycznym można bez problemu nabyć cynk w tabletkach lub w formie pastylek do ssania, łatwych do przyjmowania przez pacjenta oraz łatwo przyswajalnych przez organizm. Cynk należy przyjmować maksymalnie trzy razy na dobę. Aby uzupełnić niedobory, warto być systematycznym w suplementacji, jednak nie przesadzać z nią i nie przekraczać okresu czterech miesięcy. Jeśli chodzi o dzienne zapotrzebowanie na cynk przez dorosłą osobę, to jest to poziom 5 mg. Warto jednak zaznaczyć, że spożycie powinno być większe – maksymalnie do 20 mg na dobę. W stanach przeziębienia cynk można przyjmować w jeszcze większych dawkach – nawet do 30 mg dziennie.

Jakie artykuły spożywcze są bogate w cynk?

Osoby, które lubią spożywać mięso, zwłaszcza wątróbkę czy wołowinę, nie powinny mieć problemów z niedoborem cynku. Mikroelementu tego jest również dużo w ostrygach czy w mięsie kraba. Weganie i wegetarianie odnajdą go w ryżu, kaszy gryczanej, nasionach słonecznika i pestkach dyni. Cynk jest spotykany w znacznych ilościach również w jajach, rybach oraz w serach żółtych.

Więcej z kategorii: Witaminy