Wybielanie zębów z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność, dlatego też coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje tego typu zabiegi. Praktycznie co roku pojawiają się nowe produkty i zabiegi, dzięki którym można poprawić wizualny stan swojego uzębienia. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą mieć piękny i promienny uśmiech bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. 

Jak w rzeczywistości działają popularne produkty wybielające zęby?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na rynku jest wiele sprawdzonych preparatów do wybielania zębów. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne produkty do oczyszczania zębów. Wynika to oczywiście z tego, że opisywane produkty skupiają się wyłącznie na usuwaniu zbędnych zanieczyszczeń z wybranych powierzchni zębów. Jeżeli chcemy usunąć nieprzyjemny dla oka osad i przebarwienia, to niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalne piaskowanie i skaling przynosi naprawdę satysfakcjonujące efekty. 

Większość produktów do wybielania zębów opartych jest na substancjach chemicznych, które w swoim składzie mają nadtlenek mocznika albo nadtlenek karbamidu. Są to substancje, które wchodzą w bezpośrednią reakcję z substancjami czynnymi nagromadzonymi w ciemnych barwnikach. Dzięki utlenianiu można rozjaśnić zęby nawet w trudno dostępnych miejscach. Skuteczność wybielania zębów w dużym stopniu zależy przede wszystkim od stężenia substancji wybielających. Produkty o stosunkowo niewielkim stężeniu (5%-10%) można znaleźć w dobrej aptece lub drogerii. Pamiętać należy jednak o tym, że z opisywanych produktów korzystać można wyłącznie po konsultacji z doświadczonym lekarzem.  Jeżeli chodzi o mocniejsze preparaty (o stężeniu na poziomie 10%-20%), to z ich dobrodziejstwa można skorzystać wyłącznie po konsultacji stomatologa. W gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są z kolei preparaty o najmocniejszym stężeniu (25%-30%).

Wybielanie zębów – o czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że substancje zawarte w powyżej opisanych środkach do wybielania zębów mogą niestety uwalniać wolne rodniki bezpośrednio do jamy ustnej i naszego przewodu pokarmowego. Wolne rodniki, jak powszechnie wiadomo mają potencjalne działania rakotwórcze, dlatego też należy na nie w szczególności uważać. Organizm zdrowego człowieka wyposażony jest w wiele mechanizmów antyoksydacyjnych, które w dużym skrócie mówiąc, odpowiadają za zwalczanie groźnych cząsteczek. 

Warto wspomnieć także o tym, że wybielanie zębów może mieć dość negatywny wpływ na szkliwo. Przy źle dobranych preparatach pojawiają się problemy ze zmiękczonym i osłabionym szkliwem. Najbardziej szkodliwa jest rtęć, która uwalniana jest pod wpływem nadtlenków. Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy wcześniej zęby wypełniane były popularnymi plombami amalgamatowymi. Przy wybielaniu zębów pojawić może się także nadwrażliwość albo podrażnienie dziąseł. Opisywane problemy wynikają głównie ze stosowania źle dopasowanych nakładek wybielających. 

Wybielanie zębów w większości przypadkach nie jest szkodliwe. Pamiętać należy jedynie o tym, aby nie korzystać zbyt często z wybielania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście skorzystanie z usług gabinetów stomatologicznych, które specjalizują się właśnie w wybielaniu zębów. Dobry stomatolog podpowie na jakie środki postawić i która metoda w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. 

Czy pasty wybielające są bezpieczne dla szkliwa?

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się pasty wybielające. Niestety tego typu preparaty w swoim składzie mają substancje czynne o stosunkowo niewielkim stężeniu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że tylko w niewielkim stopniu wpływają one na odcień zębów. Pasty wybielające wbrew pozorom w swoim składzie nie mają nadtlenku karbamidu. Producenci stosują wyłącznie substancje ścierne. Mowa  tutaj między innymi o sodzie, krzemionce albo specjalnej glince białej. Są to niewielkie drobinki odpowiedzialne za polerowanie szkliwa, dzięki czemu stopniowo usuwany jest nalot zewnętrzny i enzymy roślinne. Po pasty warto sięgnąć tylko wtedy, gdy chcemy pozbyć się powierzchownych przebarwień. Jest to dobre rozwiązanie między innymi dla palaczy i osób często pijących kawę. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to pasty wybielające nie niszczą szkliwa. Pamiętać należy jedynie o tym, aby stosować je zgodnie z wytycznymi producenta. 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów lampą to popularny i skuteczny sposób na rozjaśnienie uśmiechu. W gabinecie stomatologicznym zazwyczaj wykorzystuje się do tego specjalną lampę oraz odpowiedni roztwór nakładany na zęby pacjenta. Światło lampy pomaga rozbijać cząsteczki roztworu wybielającego, który następnie przenika do szkliwa zębów i usuwa przebarwienia. 

Lampa Beyond jest jedną z najbardziej popularnych i skutecznych lamp do wybielania zębów. Wykorzystuje ona połączenie niebieskiego i czerwonego światła do aktywacji roztworu wybielającego, co zapewnia głębszy i bardziej długotrwały efekt wybielania. Lampa Beyond jest przeznaczona do stosowania z żelem wybielającym Beyond, który jest profesjonalnym produktem wybielającym, opracowanym w celu zapewnienia maksymalnych rezultatów wybielania. Osoby, których interesuje wybielanie zębów w Warszawie powinny sprawdzić ofertę gabinetów stomatologicznych: https://ochotanausmiech.pl/wybielanie-zebow/

Używanie lampy Beyond do wybielania zębów to bezpieczny i skuteczny sposób na rozjaśnienie uśmiechu. Zabieg musi być wykonany przez specjalistę. Aby efekt po zabiegu utrzymał się na dłużej warto zadbać o odpowiednią dietę, która składać powinna się głównie z jedzenia o jasnym kolorze. Należy również unikać kawy, herbaty i papierosów

Czy nakładki wybielające są bezpieczne dla szkliwa?

Wybielanie zębów jest również możliwe za pomocą specjalnych nakładek wybielających. Do wyboru są gotowe zestawy, jak i również można wyrobić nakładki u dentysty. Zdecydowanie lepszym wyborem są oczywiście nakładki przygotowane na podstawie wycisku pod zgryz. Wynika to z tego, że nakładki są idealnie dopasowane do zgryzu pacjenta, dzięki czemu nie powodują podrażnień jamy ustnej, a co najważniejsze nie kaleczą dziąseł. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie nakładki wybielające są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów na uzyskanie idealnej bieli zębów. Aby skorzystać z dobrodziejstwa nakładek należy wcześniej rozwiązać problemy z wszelkimi ubytkami i próchnicą. Warto wspomnieć także o tym, że wybielanie zębów nie jest najlepszym wyborem dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Przy nakładkach stosuje się specjalne żele o niskim stężeniu substancji wybielających. Między innymi dlatego też bardzo rzadko pojawiają się skutki uboczne. U niektórych pacjentów może pojawić się dokuczliwa nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno.

W tym konkretnym przypadku warto postawić na pasty, które przeznaczone są właśnie do wrażliwych zębów. Ważne jest także to, aby żel wybielający przechowywać w temperaturze pokojowej. Po użyciu nakładek należy dokładnie oczyścić zęby, dzięki czemu pozbędziemy się pozostałości żelu. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że przy nałogowym paleniu tytoniu wybielanie może tak naprawdę pogorszyć wygląd uzębienia. Jeżeli pojawią się jakieś problemy to warto jak najszybciej udać się do stomatologa.

 

Polecane artykuły