W pewnych przypadkach medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na usunięcie przyczyny choroby. Wówczas pozostaje leczenie objawowe, które ma złagodzić jej skutki. Takie metody stosowane są wtedy, gdy leczenie przyczynowe nie jest skuteczne, jedynie obciążyłoby organizm. Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu objawowym?

Leczenie objawowe – kiedy stosować?

Prawdopodobnie z leczeniem objawowym miał do czynienia niemal każdy, gdyż zazwyczaj w ten sposób zwalczamy przeziębienie oraz grypę. Nie istnieje lek, który spowodowałby, że infekcje te natychmiast ustąpią. Za przeziębienia odpowiadają wirusy, a w nielicznych przypadkach ich powodem może być bakteria. Zatem leczenie przyczynowe polegałoby na leczeniu przeciwwirusowym i antybiotykoterapii. Znacznie osłabiłoby to jednak organizm, a dodatkowo nadużywanie antybiotyków może spowodować, że nie będą one skuteczne wtedy, kiedy ich wdrożenie będzie niezbędne. Pamiętaj, że antybiotykoterapia może być efektywna tylko wtedy, jeśli lek zostanie odpowiednio dopasowany do szczepu bakterii, która zaatakowała organizm. WHO (Międzynarodowa Organizacja Zdrowia) od dawna ostrzega przed lekkomyślnym przepisywaniem przez specjalistów antybiotyków. Jednocześnie organizacja ta, na podstawie badań przeprowadzonych w ponad 100 krajach, informuje, że infekcje bakteryjne, które są odporne na leczenie antybiotykami są obecne praktycznie wszędzie.

Leczenie objawowe polega na przyjmowaniu leków i wdrażaniu sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, które spowodują, że objawy nie będą tak uciążliwe, a jednocześnie infekcja szybciej ustąpi. W przypadku przeziębienia i grypy mogą być stosowane leki:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwzapalne,
  • na ból gardła,
  • na ból głowy,
  • na katar.

Celem podawania farmaceutyków jest zatem obniżenie temperatury ciała, złagodzenie bólu gardła, zmniejszenie obrzęku gardła i nosa, ułatwienie odkrztuszania wydzieliny czy wyeliminowanie bólu głowy. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku przyjmowanie farmaceutyków przyniesie efekt – wiele zależy od organizmu. Częstym powikłaniem przeziębienia jest zakażenie bakteryjne, a wtedy wprowadzenie antybiotykoterapii jest najczęściej niezbędne. Komplikacje mogą pojawić się na skutek niepodjęcia żadnych działań lub nieprawidłowego leczenia.

W ramach leczenia objawowego wykorzystać możesz również liczne domowe sposoby radzenia sobie z objawami infekcji. W przypadku przeziębienia zastosowanie mają m.in.:

  • Syrop z cebuli – bardzo prosty do przygotowania. Wystarczy, że cebulę pokroisz w plastry i umieścisz w słoiku. Następnie zalejesz je miodem lub zasypiesz cukrem. Odczekaj kilka godzin – po tym czasie syrop będzie gotowy. Możesz go pić kilka razy dziennie po jednej łyżeczce. Powinien on przynieść m.in. ulgę w przypadku bólu gardła.
  • Czosnek – od wieków przypisuje mu się prozdrowotne właściwości. Możesz np. pić mleko z czosnkiem czy zastosować go jako dodatek do kanapki. Ulgę może przynieść nawet sam jego zapach.
  • Pelargonia afrykańska – preparaty, które zawierają wyciąg z korzenia tej rośliny, spowodują, że krócej będziesz się zmagać z objawami infekcji. Np. syrop, który zawiera ten składnik, pomoże m.in. poradzić sobie z katarem czy bólem gardła, ale nie tylko.
  • Miód – kolejny produkt, który ceniony jest za prozdrowotne właściwości. Najprostszym jego zastosowaniem jest picie herbaty z dodatkiem miodu. Wystarczy, że dodasz do szklanki herbaty jedną jego łyżeczkę. Pamiętaj, żeby zrobić to, kiedy herbata wystygnie. Miód dodany do wrzątku traci swoje lecznicze właściwości.

Rozpoczęcie leczenia objawowego ma bardzo duże znaczenie. Być może spotkałeś się ze stwierdzeniem, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone 7 dni? Nie ma ono nic wspólnego z prawdą. Jeśli nie rozpoczniesz leczenia, to możesz zmagać się z objawami infekcji nawet przez wiele tygodni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pelafenlek.pl/

Polecane artykuły