Legionella jest niebezpieczną bakterią, która powoduje bardzo destrukcyjne choroby. Ten drobnoustrój przenoszony jest przez wodę. Uwielbia bytowanie w wilgotnych miejscach. Jednak istnieją sposoby, by ochronić się przed nim. Dlatego warto wiedzieć jakie powoduje działanie dla organizmu oraz czym jest bakteria Legionella.

Gdzie występuje bakteria Legionella?

Legionella to drobnoustrój, który jest obecny między innymi w instalacjach wodnych w budynkach, a także sztucznych systemach wodnych. Bakteria występuje w średnio co piątym systemie dystrybucji wody. Źródłem zakażenia mogą być baseny, myjnie, turbiny dentystyczne, urządzenia do wspomagania oddychania, a także nawilżacze powietrza czy siatki prysznicowe.

Bakteria bytuje w miejscach, w których temperatura oscyluje w granicy od 25 do 45 stopni Celsjusza oraz miejscach, które nie są w odpowiedni sposób dezynfekowane. Są to bakterie trudne do usunięcia, dlatego że rozwijają się w tak zwanym biofilmie. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi bakterii.

Poza temperaturą oraz obecnością biofilmu należą do nich: zastoiny wody, a także obecność innych mikroorganizmów oraz korozja elementów instalacji. Rozprzestrzenianie bakterii jest niezwykle proste i do zakażenia może dojść poprzez wdychanie powietrza, które jest nasycone pałeczkami Legionelli

W jaki sposób można pozbyć się bakterii Legionelli?

Istnieje kilka sposobów, by uchronić się przed zakażeniem bakterią Legionella, między innymi należy systematycznie przegrzewać wodę w instalacjach. Legionella ginie w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza. Dezynfekcja termiczna jest jedną z najczęściej stosowanych metod. Ważna jest także jonizacja, a przede wszystkim właściwa izolacja rur zimnej wody w celu, by zapobiec jej podgrzaniu oraz izolacja rur instalacji CWU zapobiegająca obniżaniu temperatury wody ciepłej poniżej 55 stopni Celsjusza.

Jeśli zostanie stwierdzona obecność pałeczek Legionelli należy położyć duży nacisk na dezynfekcję wody oraz regularne czyszczenie filtrów sitkowych i wypłukiwanie osadów z pionów oraz zasobników CWU.

Niezwykle istotnym elementem jest także zabezpieczenie bieżącej cyrkulacji wody. Ważne jest chlorowanie wody. Jako metodę dezynfekcji wybiera się również oczyszczanie elektrodami miedzianymi i srebrnymi, co skutecznie zwalcza pałeczki Legionili. 

Dwutlenek chloru zapewnia doskonałą dezynfekcję wody. Warto postawić także na ozonowanie wody – jest to niezwykle skuteczna oraz bardzo silna metoda, w której usuwane są bakterie oraz zarodniki, a ogromnym atutem tej metody jest brak skutków ubocznych.

Jakie choroby wywoływane są przez bakterię Legionell?

Zakażenie bakterią Legionella prowadzi do choroby legionellozy, która przyjmuje dwie postaci: mniej i bardziej aktywną. Słabiej zaawansowana objawia się gorączką Pontiac, dreszczami i ogólnym osłabieniem, z kolei choroba o cięższym przebiegu to legionellozowe zapalenie płuc, które ma bardzo ostry przebieg i jest trudny do zdiagnozowania. Niestety jej przebieg jest dość ostry i może doprowadzić do dużych uszkodzeń w organizmie, a nawet do śmierci.

Legionella wywołuje poważne zapalenie układu oddechowego oraz prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc. Zakażenie jest trudne do wykrycia, ponieważ przypomina swoimi objawami innego rodzaju choroby, najbardziej zbliżone do typowej grypy. Zakażenie pałeczkami Legionelii objawia się: dreszczami, trudnościami w oddychaniu, ogólnym osłabieniem, a także kaszlem, katarem, zmęczeniem, gorączką, bólem głowy oraz bólami mięśniowo-stawowymi.

Polecane artykuły