Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta odgrywa ważną rolę zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce różnych chorób. Jedną z diet specjalistycznych, polecaną głównie pacjentom z nadciśnieniem tętniczym, jest dieta DASH. Sprawdź, jak skomponować jadłospis zgodny z jej zasadami.

DASH – na czym polega ten sposób żywienia?

Nazwa DASH to skrót od angielskiego wyrażenia Dietary Approaches to Stop Hypertension, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem”. Dieta DASH uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Polecana jest więc nie tylko pacjentom, którzy zmagają się w wysokim ciśnieniem tętniczym, ale każdej osobie, chcącej zmienić styl życia na zdrowszy.

Głównym założeniem diety DASH jest ograniczenie soli w codziennej diecie. Jadłospis powinien bazować na świeżych i nisko przetworzonych produktach, takich jak warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne i zdrowe tłuszcze roślinne.

Jak ułożyć jadłospis w diecie DASH?

Zanim przystąpisz do zmian w jadłospisie, warto wykonać podstawowe badania i skonsultować się z lekarzem. Pomocna może okazać się także wizyta u dietetyka. Jest to szczególnie istotne, gdy zmagasz się z nadciśnieniem lub innymi chorobami układu krążenia.

Oblicz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Każda dieta powinna być odpowiednio zbilansowana zarówno pod względem składników odżywczych, jak i kaloryczności. Zapotrzebowanie kaloryczne to liczba kalorii, jakiej potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Dzienne zapotrzebowanie na energię łatwo obliczysz za pomocą internetowych narzędzi, tak zwanych kalkulatorów kalorii: https://www.maczfit.pl/kalkulator/kalorii.

Postaw na świeże i pełnowartościowe produkty

Dzienny jadłospis diety DASH obejmuje:

  • od sześciu do ośmiu porcji pełnoziarnistych zbóż,
  • od czterech do pięciu porcji warzyw i owoców (z uwzględnieniem nasion roślin strączkowych),
  • od dwóch do trzech porcji niskotłuszczowych produktów mlecznych,
  • od dwóch do trzech porcji zdrowych tłuszczów roślinnych (orzechy, pestki, awokado, oleje roślinne, tłuste ryby morskie).

W tygodniowym jadłospisie może znaleźć się również chude mięso (indyk i kurczak) ze sprawdzonego źródła.

Unikaj dużych ilości soli i produktów wysoko przetworzonych

W diecie DASH należy ograniczyć: czerwone mięso, marynowane i kiszone warzywa, konserwy oraz żywność, która zawiera duże ilości soli i cukrów prostych (sos sojowy, jogurty smakowe, słodkie napoje gazowane).

Z jadłospisu trzeba wyeliminować:

  • żywność wysoko przetworzoną, czyli fast-food i dania instant,
  • tłuste mięsa,
  • tłuste produkty mleczne,
  • słone przekąski.

Skorzystaj z usług cateringu dietetycznego

Jeśli zależy Ci na tym, aby jeść zdrowo, ale nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, warto zapoznać się z ofertą cateringu dietetycznego w Twojej okolicy. Każda dobra firma cateringowa oferuje obecnie gotowe diety dla osób z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie