Swędzenie skóry jest bardzo nieprzyjemnym objawem, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Nie tylko pogarsza się jej kondycja i wygląd. Może dojść też do powstania ran i ich zainfekowania. Dlatego konieczne jest poznanie przyczyny swędzenia skóry i wdrożenie odpowiednich działań. Zobacz, co robić, gdy pojawiają się dolegliwości.

Jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Swędzenie skóry może być spowodowane przez wiele czynników. Niekiedy jest to objaw choroby dermatologicznej lub ogólnoustrojowej, a także infekcji pasożytniczej. Świąd jest charakterystyczny dla alergii i atopowego czy łojotokowego zapalenia skóry. Pasożytami, które go wywołują, są świerzb, pchła i wesz.

Swędzenie skóry bardzo często jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Mowa nie tylko o źle przeprowadzonych czynnościach – zwłaszcza pominięciu etapu nawilżania. Jednym z ważniejszych czynników jest również stosowanie źle dobranych kosmetyków lub słabych preparatów. Wszystko to powoduje, że skóra staje się nadmiernie przesuszona, a w efekcie zaczyna się łuszczyć i swędzieć.

Mimo że swędzenie skóry jest uciążliwym i bardzo nieprzyjemnym objawem, można skutecznie mu zaradzić. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli skórze zregenerować się, a także odbudować naturalny płaszcz lipidowy. Skuteczne są też domowe sposoby na swędzenie skóry. Warto je połączyć z czynnościami pielęgnacyjnymi.

Jakie kosmetyki stosować, gdy swędzi skóra?

Gdy skóra swędzi, nie należy stosować zwykłych kosmetyków drogeryjnych. Warto wówczas sięgnąć po preparaty, które poza składnikami pielęgnującymi zawierają także substancje lecznicze. Tak działają dermokosmetyki. Obecne są w nich m.in. oleje roślinne, pantenol, witaminy i gliceryna. Dzięki nim w głębokich warstwach skóry wiązane są cząsteczki wody, a na jej powierzchni powstaje warstwa lipidowa. Jej zadaniem jest ochrona przed utratą nawilżenia i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kosmetyki stosowane na tę przypadłość powinny być przeznaczone do skóry wrażliwej, ponieważ jej przesuszenie i świąd powodują, że staje się podatna na uszkodzenia. Tego typu preparaty są ponadto pozbawione szkodliwych substancji, które mogłyby nasilić dolegliwości.

Jak pielęgnować skórę?

Prawidłowa pielęgnacja obejmuje czynności wykonywane codziennie rano i wieczorem. Najpierw należy oczyścić skórę. W tym celu posłużyć się można pianką lub żelem do mycia. Woda nie powinna być zbyt gorąca. Zaleca się ponadto, aby kąpiel nie trwała zbyt długo.

Po kąpieli trzeba bardzo delikatnie osuszyć skórę. Na koniec należy nałożyć krem nawilżający lub balsam.

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Do domowych sposobów na swędzenie skóry zalicza się lecznicze kąpiele. Przeprowadza się je z dodatkiem naturalnych składników, które wykazują właściwości łagodzące świąd i podrażnienia. Nie należy ich wykonywać zbyt często. Do kąpieli można dodać olejki (np. miętowy), krochmal, płatki owsiane. Warto też stosować zimne okłady.

Więcej z kategorii: Choroby skóry