E-recepta na telefon początkowo wprowadziła dużo zamieszania, jednak w czasach pandemii zdobyła zaufanie wielu Polaków i Polek. Świadomość, że jesteśmy bezpieczniejsi i zdrowsi dzięki e-recepcie, aplikacji na telefon, przyniosła ulgę w trudnych czasach. Z kolei możliwość zdobycia recepty elektronicznej po rozmowie telefonicznej poprawiła dostęp do służby zdrowia w czasach zamkniętych przychodni. Jednak dla wielu z nas nowoczesne rozwiązanie wciąż wzbudza niepokój i rodzi nowe pytania. Niektórzy nie wiedzą, ile ważna jest e-recepta. Przybywamy z odpowiedziami, aby pomóc zaznajomić się z nową technologią.

E-recepta – jak wystawić receptę elektroniczną

Z pomocą przybywa inna nowoczesna technologia – wizyty lekarskie na platformie Nasza Recepta, które pozwalają uzyskać e-receptę. Usługa pozwala zdobyć e-receptę na telefon, za pomocą prostego formularza do wypełnienia w 30 sekund. Jeśli nie wiemy, na co przyda nam się zdobyta w ten sposób e-recepta, antykoncepcja to typowe jej przeznaczenie. Od lekarza możemy dowiedzieć się, ile ważna jest e-recepta.

Parę faktów o e-recepcie

Od początku 2020 roku każda przychodnia czy szpital ma obowiązek wystawiać recepty elektroniczne, co nieraz ułatwi nasze życie. W Internetowym Koncie Pacjenta możemy podejrzeć wszystkie nasze recepty oraz przypomnieć sobie ich dawkowanie. Aby założyć Internetowe Konto Pacjenta, potrzebujemy mieć aktywny Profil Zaufany. Dzięki elektronicznej recepcie dalej istnieje możliwość kupowania leków dla kogoś innego – możemy pomagać swoim rodzicom, dzieciom czy przyjaciołom.

Internetowe Konto Pacjenta to nie tylko dostęp do e-recept

Mamy w nim również możliwość sprawdzenia w każdej chwili terminów swoich wizyt lekarskich, aby o żadnej nie zapomnieć. Możemy również upoważnić kogoś bliskiego, aby za nas wykupywał recepty lub pilnował terminów wizyt lekarskich. To szczególnie ułatwienie dla seniorów i osób niesamodzielnych, które potrzebują pomocy z zewnątrz. Nie muszą już zmagać się ze wszystkim samotnie, bo osoby pomagające można upoważnić do wielu informacji.

Warto skorzystać z e-recepty jak najwcześniej – nie ma się czego bać!

Niektórzy z lękiem myślą o skorzystaniu z nowej technologii w polskiej medycynie i dalej proszą o wydrukowanie recepty papierowej. To błąd, który w przyszłości może ich kosztować wykluczenie technologiczne. Korzystanie z recepty elektronicznej jest proste już za pierwszym razem, a z każdym następnym staje się coraz łatwiejsze. Internet pełen jest instrukcji (takich jak ta), a w razie problemów farmaceuci cierpliwie wytłumaczą, co i jak.

Nie pozostańmy w tyle – jak skorzystać z e-recepty

W trakcie wizyty możemy poprosić o receptę papierową, e-mail z receptą w formacie PDF lub czterocyfrowy kod SMS. W przypadku recepty papierowej, po prostu dajmy ją farmaceucie, jak w przypadku recept starego typu. W przypadku e-maila pokażmy receptę na telefonie albo ją wydrukujmy i okażmy farmaceucie. W przypadku kodu podajmy go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, aby otrzymać leki.

E-recepta – antykoncepcja staje się coraz łatwiej dostępna

Antykoncepcja dalej stanowi w Polsce temat tabu, chociaż teraz pojawiła się nowa możliwość uzyskania jej w dyskretny sposób. Do tej pory Polki obawiały się lekarzy, którzy podpisali tak zwaną klauzulę sumienia. Ryzyko, że lekarz odmówi przepisania antykoncepcji po opłaceniu kosztu wizyty, stanowiło duży stres dla nie zawsze majętnych kobiet. Obecnie mogą one zdobyć receptę elektroniczną online w sposób całkowicie legalny i dyskretny, co poprawia dostęp Polek do antykoncepcji.

Polecane artykuły