W ostatnich latach coraz więcej osób dotkniętych wadą wzroku podejmuje decyzję o poddaniu się laserowej korekcji wzorku. Jest to zabieg, który gwarantuje trwałe usunięcie wady wzroku i pozwala pacjentom na zawsze zrezygnować z noszenia okularów i soczewek kontaktowych. Pewne ograniczenie stanowi niestety jego dość wysoki koszt, który sprawia, że nie wszyscy mogą się mu poddać. Wiele osób rozważających przeprowadzenie zabiegu zastanawia się także nad tym, jak długo utrzymują się jego pozytywne efekty. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące laserowej korekcji wzroku i jej trwałości.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Czy to zabieg dla każdego?

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda, dzięki której można całkowicie wyeliminować większość powszechnie występujących wad wzroku. Za jej pomocą leczy się krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Zabieg może zostać przeprowadzony u każdej dorosłej osoby, która ukończyła 21 lat i nie cierpi na choroby przewlekłe. Niestety, zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, choroby nowotworowe oraz niestabilna wada wzroku. Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz, po wykonaniu badań diagnostycznych i wywiadzie.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i pozwala na trwałe wyeliminowanie wady wzroku. Polega na przywróceniu prawidłowego kształtu rogówce za pomocą cięcia wykonywanego metodą laserową. Zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym (do oczu są zakrapiane specjalne krople znieczulające), a pacjent pozostaje w pełni świadomy. Laserowa korekcja wzroku trwa zwykle kilkanaście minut, przy czym laser działa na oczy przez zaledwie kilkanaście sekund. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu i wykonywać normalne czynności. Zaleca się jednak prowadzenie oszczędnego trybu życia i rezygnację z nadmiernego wysiłku. Co jednak z efektami? Jak długo będą się utrzymywały?

Laserowa korekcja wzroku – zabieg na całe życie?

Laserowa korekcja wzroku jest powszechnie uznawana za zabieg, który gwarantuje trwałe efekty na całe życie. I tak jest w większości przypadków. Decydując się na jego wykonanie, mamy możliwość wyeliminowania raz na zawsze posiadanej wady wzroku i cieszenie się doskonałą jakością widzenia przez resztę życia, bez okularów i szkieł kontaktowych. Bardzo ważne jest jednak zachowanie pacjenta bezpośrednio po zabiegu i jego stosowanie się do zaleceń lekarza. Efekty zabiegu stabilizują się bowiem nawet do roku po wykonanej operacji i w tym czasie należy odpowiednio dbać o swoje oczy.

Nawroty wad wzroku są bardzo rzadkie i najczęściej mają charakter częściowy. Zwykle są wynikiem naturalnego pogarszania się jakości widzenia, co ma miejsce po 40. roku życia. Problem ten dotyczy jednak zaledwie niewielkiego odsetka pacjentów, którzy poddają się laserowej korekcji wzroku. Możemy więc śmiało powiedzieć, że laserowa korekcja wzroku pozwala raz na zawsze pozbyć się posiadanej wady wzroku i przez resztę życia cieszyć się doskonałą jakością widzenia – bez konieczności noszenia niewygodnych okularów lub korzystania z równie problematycznych soczewek kontaktowych.

Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów