Próba wysiłkowa polega na ocenie zmian w EKG w czasie wysiłku fizycznego. Wiadomo, że zapis EKG zmienia się w czasie wysiłku zarówno fizjologicznie, jak i w stanach chorobowych.

Próba wysiłkowa pozwala przede wszystkim ocenić wydolność fizyczną organizmu. Jednoczesne monitorowanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego w czasie wysiłku pozwalają na ocenę wydolności krążenia.

Przygotowanie do badania próby wysiłkowej

Przed próbą wysiłkową pacjent nie powinien:

  1. spożywać posiłku
  2. palić
  3. pić mocnej kawy i herbaty.

Przebieg badania próby wysiłkowej

Badanie jest wykonywane na bieżni elektrycznej lub ergometrze rowerowym. Pacjentowi zakłada się elektrody aparatu EKG na klatkę piersiową, a na ramieniu mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego.

W przypadku bieżni – próba polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy, a także kąta nachylenia bieżni. W efekcie pacjent ma wrażenie, jakby szedł szybkim marszem pod górkę.

W przypadku roweru – pacjent musi utrzymywać stałą prędkość przy coraz większym obciążeniu. Wywołuje to wrażenie jechania pod górkę.

Próba kończy się w momencie osiągnięcia odpowiedniej dla wieku częstości akcji serca. Próbę przerywa się wcześniej, jeśli wystąpią dolegliwości lub zmiany w EKG będące wskazaniem do przerwania badania.

Badanie trwa kilkanaście minut.

Wskazania do badania próby wysiłkowej

Wszystkie badania EKG są wykonywane na zlecenie lekarza.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne