Przygotowania na wakacje powinny wyglądać bardzo kompleksowo i przede wszystkim sprytnie: oprócz ubrań i gadżetów należy przygotować się również pod kątem medycznym, który jest piekielnie ważny podczas wyjazdu w jakiekolwiek miejsce na świecie, czyli warto zweryfikować, kiedy i gdzie ekonsultacja może uratować nam wypoczynek.

Apteczka pierwszej pomocy – najważniejszy przyjaciel w podróży

Poprawnie spakowana apteczka to bezapelacyjna konieczność każdej podróży małej i dużej. Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów apteczek: pierwszej pomocy, domowa, samochodowa, turystyczna, a nawet szkolna czy firmowa. Na wyjazd najlepiej mieć apteczkę pierwszej pomocy, ponieważ ma ona w swoim wyposażeniu posiada produkty, które mogą się przydać w kryzysowych sytuacjach i oprócz podstawowych elementów typu: rękawiczki lateksowe, gazy, bandaże, woda utleniona, kompres, chusteczki, nożyczki czy koc, w apteczce pierwszej pomocy znajdują się również: kompresy żelowe, płyny do dezynfekcji ran, rozgrzewające plastry przeciwbólowe, a nawet roztwór soli fizjologicznej lub soli morskiej. Ten zestaw może pomóc w pierwszych chwilach, np. podczas wyprawy leśnej, kiedy ktoś dozna urazu kostki, to chłodzący kompres żelowy spełni tu swoje zadanie idealnie przed pojawieniem się służb ratowniczych, czy przed wizytą w gabinecie. Jeśli jest możliwość, zawsze można w takiej sytuacji skorzystać z konsultacji lekarskiej online. Ekonsultacja przeprowadzona przez lekarza, pomoże nam udzielić pierwszej pomocy, jeśli nie mamy pewności, czy taki kompres, czy plaster jest odpowiedni. Technika w aktualnych czasach pozwala na szybką i przede wszystkim bezpieczną reakcję.

Leki do wakacyjnej apteczki

Jeżeli mamy przygotowaną apteczkę pierwszej pomocy, która przygotowuje nas na ewentualny wypadek mechaniczny, to kolejnym krokiem jest uzupełnienie jej o odpowiednie leki.

  • leki na choroby przewlekłe – pakujemy leki zawsze z małym zapasem ilościowym, tego typu leków nie może zabraknąć. Jeśli na urlopie jednak zabraknie, bo zostało spakowane ich za mało, to z pomocą przychodzi ekonsultacja, podczas której lekarz wystawi e-Receptę na potrzebne leki,
  • leki na alergię oraz wapno w tabletkach. Wapno jest często pierwszym krokiem, gdy zaskoczy nas alergia. Warto go spakować, szczególnie w momencie, gdy wybieramy się w nowe miejsce i nie wiemy, co „lata w powietrzu”, szczególnie że alergia może nas dopaść w każdym wieku i momencie,
  • leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe – klasyczny zestaw z domowej apteczki,
  • leki na biegunkę i wymioty,
  • probiotyki i elektrolity,
  • maść łagodząca ukąszenia, stłuczenia.

Weryfikacja dostępności do lekarzy

Nie każde miejsce na ziemi zapewnia nam kompleksowy dostęp do opieki lekarskiej. W Polsce, jak i na świecie są miejsca, gdzie dostęp jest minimalny, a nawet i zerowy albo na tragicznym poziomie. Wykluczenie komunikacyjne w różnych częściach naszego kraju, może utrudnić dostęp do lekarza w nagłej sytuacji. Dlatego przed wyjazdem należy się zorientować, gdzie znajdują się najbliższe szpitale, apteki i przychodnie bądź gabinety lekarskie. Jeśli okaże się, że ten dostęp jest niezadowalający dla nas, to warto zapisać sobie platformy, które oferują wizyty online. Ekonsultacja na platformie medycznej haloDoctor jest kompleksowa i szybka, a szeroka oferta specjalistów zapewni bezpieczną i kompleksową opiekę lekarską podczas urlopu.

Wakacje nie muszą być trudne i obfite w przykre wydarzenia, wystarczy się jednie odpowiednio przygotować na każdą ewentualność, ponieważ bezpieczeństwo to podstawa każdego wyjazdu.

Polecane artykuły