Elektroencefalografia EEG jest to metoda rejestracji prądów czynnościowych wytwarzanych w mózgu. Aparat do EEG wyposażony jest w specjalne elektrody, które umieszcza się na głowie. Elektrody te rejestrują zmiany potencjału prądów bioelektrycznych mózgu.

Badanie EEG umożliwia różnicowanie chorób organicznych i czynnościowych mózgu. Pozwala zlokalizować proces chorobowy w określonej okolicy (np. płat czołowy). Szczególnie przydatne jest w stanach padaczkowych, przebiegu urazów mózgowych, a także w różnicowaniu śpiączek.

Przygotowanie do badania – Elektroencefalografia

1. Przed badaniem należy spożyć lekki posiłek.

2. Należy umyć włosy i nie można używać lakierów do włosów, żeli itp.

3. Pacjent powinien być wypoczęty i wyspany.

4. Nie powinno się spożywać przed badaniem środków i leków pobudzających lub hamujących układ nerwowy, np. coli, mocnej herbaty, alkoholu, kawy.

5. Przed badaniem należy zgłosić lekarzowi przyjmowanie leków.

Przebieg badania EEG

Badanie wykonuje się na siedząco lub na leżąco. Skórę głowy w miejscu przyczepiania elektrod naciera się alkoholem lub eterem. Na głowę nakłada się elektrody wcześniej pokryte żelem. Pacjent powinien być odprężony i nie powinien wykonywać żadnych ruchów. W trakcie badania lekarz może poprosić o otwarcie i zamknięcie oczu lub szybsze oddychanie. Czasami badanie wykonuje się w czasie snu. Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Wskazania do badania EEG

  • zapalenia mózgu
  • napady padaczkowe
  • urazy głowy
  • śpiączki
  • zaburzenia snu
  • diagnostyka przewlekłych bólów głowy.

Badanie to jest bezbolesne i może być wykonywane u dzieci i u dorosłych.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne