Choroby przyzębia to postępujący stan zapalny niszczący dziąsła i otaczające tkanki – kość, włókna utrzymujące ząb – często prowadząc do utraty nawet zdrowego zęba. Zwykle powodem jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Do rozwoju mogą się przyczynić nawet nieszczelne plomby.

Czterdziestodwuletnia pani Janina, energiczna, aktywna zawodowo i dbająca o zdrowie kobieta, od dłuższego czasu czuła duży dyskomfort związany z bolesnością dziąseł i ich częstymi krwawieniami – nie tylko podczas mycia zębów. Nigdy nie miała podobnych problemów, postanowiła więc zgłosić się do specjalisty stomatologa. Okazało się, że rok wcześniej przeszła poważną operację żołądka. Ogólne osłabienie organizmu tłumaczyła więc sobie skutkami właśnie tego zabiegu. Stwierdziłem jednak, że jej dolegliwości, choć mało objawowe w latach poprzednich, są spowodowane chorobą przyzębia, która rozwinęła się dużo wcześniej.

PRZYCZYNY

Jama ustna jest bardzo skomplikowanym obszarem. To nie tylko zęby, ale również dziąsła, błona śluzowa, kości wyrostka zębodołowego szczęki oraz trzonu żuchwy, cement – tkanka okalająca korzeń zęba. Do tego ozębna – w skład której wchodzą włókna kolagenowe utrzymujące zęby w zębodołach i odpowiadające za amortyzację sił powstających podczas żucia. Ponadto układ naczyń krwionośnych, lim-I fatycznych i nerwów – te ostatnie odpowiadają za czucie – bólu, ale również ucisku lub dotyku.

Główną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Kiedy niewystarczająco usuwamy płytkę nazębną, nawarstwia się na naszych zębach. Składa się m.in. z bakterii oraz resztek pokarmowych. Nieusuwana zamienia się w kamień otaczający fragmenty zębów, którego usunięcie jest niemożliwe w warunkach domowych. Płytka oraz kamień są źródłem toksyn
produkowanych przez bakterie, które bezpośrednio powodują stan zapalny dziąseł i przyzębia.

Innymi przyczynami są:

• nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne – takie jak mosty i korony

• nieszczelne lub nawisające nad dziąsłem wypełnienia

• leki, m.in. przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciwalergiczne czy na nadciśnienie

• choroby ogólne: zwłaszcza cukrzyca, choroby metaboliczne.

POWIKŁANIA

Choroby przyzębia dzielimy na:

choroby dziąseł – Ograniczone jedynie do dziąseł, które stają się zaczerwienione, łatwiej krwawią, są obrzęknięte, tkliwe i bolesne

zapalenie przyzębia – będące zwykle następstwem nieleczonej choroby dziąseł. Objawią się m.in.: obniżeniem poziomu dziąsła, obnażeniem szyjek i korzeni, przemieszczaniem się zębów, zwiększeniem ich ruchomości, aż do ich utraty.

Mają one znaczący wpływ na stan ogólny organizmu. Nierzadko są jedną z przyczyn pojawienia się nowych chorób oraz zaostrzenia się stanu tych już występujących. Mogą przyspieszyć rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, pogorszyć przebieg cukrzycy, przyczynić się do powstania chorób układu oddechowego, a nawet sprzyjać wystąpieniu zawału serca. Głębokie kieszenie dziąsłowe i kostne są „magazynem” bakterii i przyczyną wysiewu toksyn i komórek stanu zapalnego do całego organizmu.

LECZENIE

Na wczesnym etapie choroby należy jak najszybciej usunąć przyczynę – płytkę nazębną i kamień – z zębów oraz kieszonek dziąsłowych. Czasami wymagana jest wymiana nieszczelnych koron i wypełnień. Lekarz dobierze też indywidualnie dla pacjenta technikę czyszczenia zębów, szczotkę oraz pastę.

W przypadku bardziej zaawansowanego rozwoju choroby niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Prócz przeprowadzenia bardzo dokładnej higienizacji, lekarz wykonuje zabiegi odbudowujące zniszczoną kość oraz dziąsło z użyciem preparatów i technik indukujących regenerację utraconych tkanek (przeszczepy dziąsła, sterowaną regenerację kości).

W skrajnych przypadkach, kiedy zaawansowanie choroby jest bardzo duże lub nie ma możliwości zatrzymania procesu zapalnego, może wystąpić konieczność podjęcia decyzji o usunięciu zęba i zastąpieniu go implantem – kiedy jeszcze nie dojdzie do drastycznego zniszczenia kości.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ