Herbata z pokrzywy jest niezwykle korzystna dla organizmu człowieka i ma liczne dobroczynne właściwości. Pokrzywa jest bogata w ważne witaminy, mikroelementy i sole mineralne, które mogą być wykorzystane w celu poprawy zdrowia i urody.

Ta roślina jest bezpieczna dla wszystkich, dlatego każdy może spożywać pokrzywę. Oczywiście, jak we wszystkim, należy zachować umiar, aby czerpać korzyści zdrowotne i poprawić urodę, takie jak gęste włosy, mocne paznokcie i jasna cera bez przebarwień.

Herbata z pokrzywy jest bogata w witaminę C, K, A i B1, które wzmacniają odporność. Zawiera także niezbędne pierwiastki, takie jak magnez, żelazo, fosfor, potas, krzem, wapń, sód oraz znaczne ilości jodu.

Herbata z pokrzywy – jakie ma właściwości?

Picie herbaty z pokrzywy może być pomocne w przypadku stanów zapalnych skóry, bólu stawów i mięśni oraz w łagodzeniu alergii i reumatyzmu. Dodatkowo, herbata z pokrzywy może obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, regulować ciśnienie krwi oraz wspierać funkcjonowanie trzustki, wątroby i żołądka. Ma również działanie antystresowe i może być pomocna w leczeniu zapalenia dróg moczowych, zapobieganiu tworzeniu się kamieni nerkowych i wspieraniu leczenia prostaty.

Herbata z pokrzywy może również przyspieszyć metabolizm i pomóc w odchudzaniu poprzez oczyszczanie organizmu z toksyn oraz jelit z trujących złogów, które mogą być przyczyną wielu chorób. Dodatkowo, może pomóc w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, co jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, oraz pobudzać laktację u matek karmiących.

Herbata z pokrzywy: Sposób parzenia, który maksymalizuje jej dobroczynne właściwości

Aby zachować właściwości herbaty z pokrzywy, można ją zaparzyć ze świeżych liści lub suszu. Zawsze należy zalewać świeżo przegotowaną wodą i unikać ponownego gotowania, aby uniknąć zmiany składu chemicznego wody. Herbatę z pokrzywy należy parzyć przez około 5-6 minut, przykrywając naczynie.

Najlepiej pić herbatę z pokrzywy 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Można dodać do niej kawałek imbiru i łyżeczkę miodu, jeśli chcemy, aby nas rozgrzała. Latem można ją schłodzić i dodać plaster cytryny dla odświeżenia.

Herbata z pokrzywy Sposób parzenia

Herbata z pokrzywy jest również polecana jako naturalny środek do pielęgnacji skóry twarzy. Możemy używać świeżo zaparzonej i wystudzonej herbaty z pokrzywy, aby oczyścić skórę z zaskórników i zwężyć rozszerzone pory. Regularne stosowanie tej herbaty sprawi, że skóra stanie się bardziej napięta, rozjaśni się, a także będzie wyglądała młodziej. Jeśli mamy jakiekolwiek podrażnienia skóry, kompres z herbaty z pokrzywy pomoże złagodzić zaczerwienienia.

Herbata z pokrzywy ma również pozytywny wpływ na włosy. Możemy przygotować płukankę z pokrzywy, zalewając 5 łyżek suszonej pokrzywy litrem wrzątku. Po ostudzeniu i umyciu włosów, możemy moczyć je w tej płukance przez kilkanaście minut. Stosowanie takiej płukanki przynosi wiele korzyści, takich jak poprawienie krążenia skóry głowy, regeneracja włosów, pobudzenie wzrostu włosów, zmniejszenie wypadania, likwidacja łupieżu i stanów zapalnych skóry głowy, nadanie włosom pięknego połysku oraz pobudzenie porostu nowych włosów, co przyczynia się do zapobiegania łysieniu.

Herbata z pokrzywy: Kiedy należy zachować ostrożność przy jej spożywaniu?

Warto jednak pamiętać, że choć herbata z pokrzywy ma wiele zalet i jest ogólnie bezpieczna, istnieją pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność lub unikać jej spożycia. Osoby z silną alergią na pokrzywę powinny unikać picia tej herbaty. Ponadto, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem herbaty z pokrzywy, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla nich i ich dziecka.

Więcej z kategorii: Zioła