Hibiskus czy ketmia? Zachwyca nasze oczy w niejednym kwietniku. Jej przepiękne kolory wabią nie tylko spojrzenia ludzi, przyciąga także owady. Potrafi zachwycić swym pięknem, cudownymi kolorami kwiatów i zapachem.
Pochodzenie hibiskusa
Najprawdopodobniej hibiskus pochodzi z Chin. Jest rośliną z rodziny tzw. ślazowatych. Do tej samej grupy zaliczamy naszą polską malwę, która swoim kwiatostanem jest bardzo podobna do hibiskusa. Osiąga pokaźne rozmiary dochodzące do 2 metrów wysokości. W niektórych krajach o sprzyjającym klimacie roślina ta rozrasta się nawet do 6 metrów. Zachwyca swoimi różnorodnymi barwami. Nazywana „różą chińską” przez wzgląd na niezwykłą urodę jej kwiatów i pochodzenie.
Zastosowanie hibiskusa
Hibiskus znalazł wszechstronne zastosowanie w produkcji:
- herbat z kwiatów hibiskusa,
- świec zapachowych,
- syropów,
- zapach hibiskusa wkomponowany jest w olejki do wkładów zapachowych do samochodów, czy odświeżaczy powietrza.
Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o herbacie
Właściwości hibiskusa
Poniżej przedstawiamy dobroczynne właściwości tej popularnej rośliny:
- obniża ciśnienie tętnicze,
- działa przeciwzapalnie i kojąco,
- łagodzi podrażnienia,
- zawiera polisacharydy wzmacniające odporność organizmu,
- ma właściwości wzmacniające wątrobę,
- jest bogatym źródłem witaminy C,
- zawiera wapń i sole mineralne,
- zmniejsza wchłanianie w jelitach, przyspiesza przemianę materii,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- zapobiega zatrzymywania wody z organizmie, ma działanie moczopędne,
- działa antybakteryjnie.
Ciekawostki na temat hibiskusa
- Kwiat hibiskusa kwitnie tylko jeden dzień.
- Miasto Chengu w Chinach jest uznawane za miasto hibiskusa.
- Hibiscus syriacus (Mugunghwa) jest kwiatem narodowym Korei Południowej.
- Hibiscus rosa – sinensis stanowi symbol Malezji.
- Hibiskus hawajski na stałe znalazł się w godle Hawajów.
Ketmia konopiowata (kenaf) jest uprawiana w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Osiąga wysokość do 3 metrów. Jest rośliną jednoroczną. Posiada ciernie na swojej łodydze. Z jej łodygi pozyskiwane są naturalne włókna wysokiej jakości, z których plecione są worki i grube tkaniny stosowane do produkcji namiotów, plandek i plecaków. Używana jest do produkcji papieru. Liście używane są do sałatek, a z nasion tłoczony jest olej.
Z hibiskusem jest związana śmieszna historia. Mianowicie w latach 60 ubiegłego wieku rozniosła się wiadomość na temat szkodliwego działania tej rośliny. Mówiło się nawet, że ma właściwości rakotwórcze. Z biegiem lat informacje te okazały się totalnym wymysłem, który szybko się rozniósł pocztą pantoflową. Historia mówi, że w pewnym szpitalu korytarz zdobił piękny kwiat hibiskusa. Każdy pacjent zachwycał się nim i nie mógł się oprzeć, aby urwać gałązkę na zaszczepkę. W taki sposób roślina szybko stała się zdewastowana i zniszczona. Personel szpitala wpadł na pomysł, aby uratować piękny kwiat i wstawił tabliczkę wołającą ”Uwaga groźna roślina!”. Tym samym wszyscy zaczęli się jej bać, kwiat został ocalony, a ta nowina rozniosła się szeroko po świecie:)