Praktycznie każdy nałóg pojawia się stopniowo, w większości przypadków nie manifestując się w jasny sposób aż do chwili, gdy uzależnienie stanie się na tyle poważne, że nie da się go już dłużej przeoczyć. Kiedy jednak bliskim osoby pogrążonej w nałogu uda się przekonać ją do podjęcia odpowiedniego leczenia w specjalistycznym ośrodku, bardzo często jedną z głównych kwestii problemowych, jakie się (niestety) w takiej sytuacji pojawiają, jest pytanie o to, ile to będzie kosztować. Nie da się jednak jednoznacznie określić, jak kosztowna jest terapia uzależnień. Cennik w prywatnych ośrodkach różni się od tego, co jest dostępne w jednostkach państwowych, czasami dość znacznie, ale praktyka pokazuje, że zdecydowanie nie warto decydować w oparciu wyłącznie o kryterium cenowe. Czym się więc kierować, wybierając ośrodek leczenia uzależnień i od czego zależą koszty?

Terapia uzależnień prywatnie – cena zależy od wielu czynników

Na to, jaki będzie ostateczny koszt pobytu uzależnionej osoby w ośrodku terapeutycznym, wpływa szereg różnych czynników. Duże znaczenie ma długość pobytu i zakres usług dostępnych w danej placówce – zarówno w wymiarze podstawowym, jak i dodatkowym. Te kwestie szerzej omawiamy w dalszej części tekstu, w tym miejscu natomiast podkreślmy kilka innych uwarunkowań, które zawsze warto mieć na uwadze, decydując o wyborze miejsca terapii odwykowej.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie przebywać pacjent w trakcie pobytu w danym ośrodku. Nie jest żadną tajemnicą, że już sama decyzja o podjęciu leczenia i uczestnictwie w zajęciach terapeutycznych jest ogromnie stresująca dla uzależnionej osoby, dlatego dobrze jest zadbać o to, by placówka była możliwie komfortowa i dobrze wyposażona we wszystko, co niezbędne i pomocne zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i szybszym powrocie do zdrowia.

Kolejnym ważnym (choć zdecydowanie zbyt często bagatelizowanym) czynnikiem jest lokalizacja ośrodka terapeutycznego. Z pozoru nie ma to większego znaczenia, ale warto mieć świadomość, że im bardziej dane miejsce jest odseparowane od zewnętrznego świata, a tym samym od potencjalnych pokus i otoczenia, tym lepsze rezultaty terapii. Pacjent może po prostu skoncentrować się na własnym zdrowiu, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w początkowych fazach leczenia.

Terapia uzależnień prywatnie

Po trzecie koniecznie należy wziąć pod uwagę personel, jakim dysponuje dana placówka. Zwykle ogromną przewagą będzie tu dysponować prywatny ośrodek leczenia uzależnień – cena pobytu w dobrym ośrodku wprawdzie jest wyższa, ale specjaliści mają także o wiele więcej czasu dla każdego ze swoich podopiecznych. Co jeszcze ważniejsze, w najlepszych ośrodkach pracują osoby o wieloletnim stażu i z ogromnym praktycznym doświadczeniem w leczeniu uzależnień różnego typu i na różnych etapach zaawansowania.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – cennik a długość pobytu

Okres pobytu ma dość oczywiste przełożenie na cenę: im dłuższa terapia, tym wyższa cena, jednak warto pamiętać, że każdorazowo czas leczenia powinien być skonsultowany ze specjalistami. Każde uzależnienie ma własna specyfikę, a ponadto chorzy trafiają do ośrodków terapii uzależnień na różnych etapach nałogu. Tylko dzięki konsultacji ze specjalistami można optymalnie dobrać długość pobytu chorego tak, aby leczenie przyniosło spodziewane efekty.

Ośrodek leczenia uzależnień – cennik usług dostępnych w standardzie

Podejmując decyzję co do wyboru placówki terapeutycznej należy mieć świadomość, że odmienną ofertę ma praktycznie każdy prywatny ośrodek uzależnień. Cennik najlepszych placówek obejmuje np. całodobowe wyżywienie, zakwaterowanie w wygodnych, jedno- lub dwuosobowych pokojach z łazienką, dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń AGD i udogodnień (pralka, lodówka, żelazko, kuchenka mikrofalowa itp.), a także możliwość korzystania z różnego typu sprzętu sportowego (sala gimnastyczna, siłownia itd).

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień – cennik udogodnień dodatkowych

Koszty świadczeń ponadstandardowych mogą różnić się w znaczący sposób zależnie od tego, czym dysponuje i co oferuje jako standard dany prywatny ośrodek uzależnień. Cennik, obejmujący usługi dodatkowe, zazwyczaj jest umieszczony na stronie internetowej konkretnego ośrodka i to tam trzeba szukać dokładniejszych informacji. Warto zwrócić uwagę na to, czy istnieje możliwość dowiezienia pacjenta do ośrodka (nie każdy dysponuje własnym samochodem) oraz czy dostępne są opcjonalne zajęcia, jak np. basen, siłownia, sauna, jacuzzi itp.

Podsumowanie

Ostateczny koszt terapii uzależnień jest, jak widać, trudny do oszacowania, ale zamiast zastanawiać się nad tym, ile kosztuje pobyt w prywatnym ośrodku odwykowym, zdecydowanie lepiej jest uświadomić sobie, że te wydatki to tak naprawdę inwestycja w to, co najważniejsze – w zdrowie i życie osoby, która jest nam bliska. Tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze, podobnie jak bezcenne są efekty pomyślnie zakończonej terapii: wolność od nałogu i możliwość nowego startu w życiu, tym razem bez destrukcyjnego uzależnienia.

W przygotowaniu tekstu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski, pomysłodawca i współzałożyciel Ośrodka Leczenia Uzależnień „WANT”, oferującego osobom uzależnionym profesjonalną pomoc i pełną anonimowość. Z dokładnym cennikiem ośrodka terapii uzależnień można zapoznać się tutaj -https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/.

Polecane artykuły