Ile trwają dni płodne? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, tak przydatne między innymi przy planowaniu lub unikaniu ciąży. Dane są alarmujące – aż 19% młodych i bezdzietnych kobiet nie wie kiedy może zajść w ciążę. Istnieją metody obliczania dni płodnych, które warto znać. W przestrzeni internetowej funkcjonują nawet specjalne kalkulatory i kalendarze, z których można skorzystać. Warto, bo dzięki nim można rozpoznać dni płodne i niepłodne, co jest ważne dla wszystkich aktywnych seksualnie kobiet w wieku rozrodczym.

Czym są dni płodne i niepłodne?

Dni płodne to czas, w którym może dojść do zapłodnienia. Wiedza o tym kiedy przypadają jest więc ważna zarówno dla tych kobiet, które pragną uniknąć ciąży, jak i dla tych, które starają się o dziecko. W trakcie dni niepłodnych teoretycznie nie może dojść do zapłodnienia, jednak w praktyce bywa różnie. Cykl nie jest identyczny u każdej kobiety, a przy tym może dojść do jego zaburzenia z różnych powodów – nawet pod wpływem silnego stresu czy przeziębienia.

Teoretycznie jednak największe szanse na poczęcie dziecka przypadają właśnie na dni płodne. Jeśli w trakcie ich trwania dojdzie do stosunku i wytrysku w pochwie, z dużą dozą prawdopodobieństwa skończy się to ciążą. Co prawda komórka jajowa żyje jedynie około 24 godziny, jednak plemniki są dużo żywotniejsze. Gdy więc wydostanie się z jajnika, może zostać zapłodniona jedynie w ciągu tych 24 godzin. Plemniki jednak potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni. Właśnie dlatego czas okołoowulacyjny jest określany jako dni płodne.

Ile trwają dni płodne?

Cykl miesięczny kobiety trwa około 28-31 dni, choć w praktyce jest to kwestia bardzo indywidualna. Dokładne obliczenie dni płodnych jest możliwe w sytuacji, gdy cykle są regularne, jednak warto pamiętać, że z różnych powodów może dojść do ich zaburzenia. U kobiety, u której cykl miesięczny trwa 28 dni, owulacja przypada na 14 dzień cyklu. Faza płodności – czyli dni płodne – przypadają na kilka dni przed i po owulacji. W praktyce to około 6-9 dni. Za dni płodne można więc uznać czas między 7 a 15 dniem cyklu. Ponieważ jednak wszystko jest kwestią indywidualną, kobieta powinna dopasować obliczenia do swojego przypadku. Jeśli jej cykl trwa 27 dni, owulacja przypadnie wcześniej. Jeśli cykl trwa 31 czy 32 dni, owulacja przypadnie o tyle dni później.

Cykl miesięczny składa się bowiem z kilku niezmiennych faz – przedowulacyjnej niepłodności względnej, okołoowulacyjnej płodności, a także poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej – jednak nie u każdej kobiety trwają one tyle samo. Okres poowulacyjny jest względnie stały, jednak okres przed owulacją może mieć różną długość, co wpływa też na moment wystąpienia owulacji i długość danego cyklu.

Jak obliczyć dni płodne?

Nawet jeśli wiemy już ile trwają dni płodne, trzeba jeszcze umiejętnie je obliczyć – tylko wówczas można mieć pewność, że w danym czasie może dojść do zapłodnienia. Oczywiście, owulacja daje pewne objawy, których zaobserwowanie pozwala upewnić się że już do niej doszło. Można jednak również skorzystać z kalendarza online, albo samodzielnie wykonać pewne obliczenia. To możliwość kierowana do tych pań, które mają regularne cykle miesiączkowe. Jeśli nie dojdzie do zaburzenia cyklu, taki kalendarz pozwala z góry wyliczyć dni płodne nawet w kolejnym miesiącu i następnych. Można także wykonać po prostu test owulacyjny. To dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają raczej nieregularny cykl miesiączkowy i w związku z tym trudno byłoby im wyliczyć dni płodne.

Jak obliczyć dni płodne? Takie obliczenia można wykonać, gdy kobieta wie, czy jej cykl trwa na przykład 26 czy 31 dni. W przypadku korzystania z kalkulatora dni płodnych potrzebne są 2 informacje: data ostatniej miesiączki oraz długość cyklu. Na tej podstawie kalkulator pokazuje kiedy wypadają dni płodne w kolejnym cyklu i następnych. U kobiet u których cykl trwa 28-30 dni, dni płodne wypadają między 11 a 16 dniem cyklu (liczenie zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki).

Dni płodne – objawy

Dni płodne po okresie mogą wypadać w różne dni u różnych kobiet – wszystko jest kwestią indywidualną. Zwykle cykl miesiączkowy trwa 28-31 dni, jednak badania pokazują, że w praktyce niektóre kobiety mają cykl nawet 21-dniowy, albo też 32-dniowy. Właśnie taka została przyjęta norma: 21-32 dni. Można obliczyć wcześniej kiedy przypadną dni płodne, jednak warto zwrócić też uwagę na objawy, jakie pojawiają się w tym czasie u większości kobiet. To:

  • objawy związane z temperaturą ciała
  • objawy ze strony szyjki macicy
  • objawy związane z wydzieliną z pochwy (śluz szyjkowy).

Jeśli chodzi o temperaturę, w trakcie lub tuż po owulacji wzrasta ona nieznacznie i utrzymuje się na lekko podwyższonym poziomie do końca cyklu. Wzrost nie jest duży (o około 0,5 stopnia Celsjusza) i zwykle jest wręcz nieodczuwalny dla kobiety, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny termometr owulacyjny i mierzyć temperaturę – tym samym potwierdzając wystąpienie owulacji. Jeśli chodzi o objawy ze strony szyjki macicy, w trakcie dni płodnych jest ona miękka i odchylona do przodu. Z kolei jeśli chodzi o wydzielinę, śluz jest w tym czasie rzadki, ciągnący i przezroczysty. Przypomina białko jajka kurzego.

U niektórych kobiet pojawiają się też inne objawy:

  • trądzik
  • zwiększone libido
  • tkliwość piersi
  • ból podbrzusza
  • plamienie (śluz z domieszką krwi).

Warto zapoznać się z jeszcze dokładniejszymi informacjami związanymi z obliczaniem dni płodnych. Można je znaleźć między innymi w serwisie rodzice.pl. Każda kobieta powinna wiedzieć kiedy przypadają jej dni płodne, by móc właściwie zabezpieczyć się przed ciążą, albo też postarać się wówczas o upragnione dziecko.

Więcej z kategorii: Ciąża