Większość kobiet, u których stwierdzono osteoporozę, nie otrzymuje niezbędnego leczenia. Zamiast skierowania do specjalistycznej poradni oraz leków, zaleca się im np. picie mleka! O tym leczeniu może nie wiedzieć nawet twój lekarz!

Choroba rozwija się przez długi czas, nie dając żadnych objawów. Tymczasem tylko odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może zapobiec groźnym złamaniom, niepełnosprawności i poważnym powikłaniom (także śmiertelnym). Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta po 50 roku życia wykonała badanie profilaktyczne (czyli tzw. densytometrię), a w razie wykrycia choroby jak najszybciej zaczęła przyjmować leki.

Nie jest to jednak proste: lekarze POZ nie mogą kierować nas na densytometrię (nie mają takich uprawnień), nie ma też programu profilaktycznego, w ramach którego mogłybyśmy się zbadać, a specjaliści często odmawiają skierowania na badania. Jeśli już uda się nam wykonać badanie w kierunku osteoporozy, a jego wynik okaże się nieprawidłowy, możemy z kolei nie otrzymać skierowania na leczenie! Nie zawsze wynika to ze złej woli lekarzy – część z nich nie wie, jakie skierowanie i do jakiej placówki powinni nam wystawić. Dlatego sprawdziliśmy, jakie leczenie nam przysługuje, jakie placówki je prowadzą i jak możemy się na nie dostać.

JAK WYGLĄDA LECZENIE?

Osteoporozę leczy się farmakologicznie lekami wypisywanymi na receptę (wyboru dokonuje lekarz). Leki są częściowo refundowane. Najczęściej stosuje się leki w formie doustnych tabletek, ich stosowanie nie jest uciążliwe: zwykle wystarczy je przyjmować raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Możliwe jest także leczenie przy pomocy nowoczesnych leków biologicznych, które są podawane pacjentkom dwa razy w roku, w formie bezbolesnych zastrzyków.

Pacjentkom zaleca się też suplementację preparatami wapnia i witaminą D3 – dawkę ustala lekarz prowadzący. UWAGA! To tylko część leczenia, a nie właściwa kuracja (choć niektóre pacjentki właśnie takie leczenie otrzymują od lekarza POZ lub ortopedy).

WARTO WIEDZIEĆ

Od 2017 r. większość leków na osteoporozę jest dostępna bezpłatnie dla pacjentów po 75 roku życia (program leki 75+).

JAK SIĘ DOSTAĆ ?

Kompleksowe i bezpłatne leczenie prowadzą Poradnie Leczenia Osteoporozy. Aby dostać się na leczenie, potrzebne jest skierowanie od lekarza poz lub od specjalisty.

Aby lekarz mógł wypisać skierowanie, nie trzeba wcześniej robić densytometrii. Wystarczy, że jesteś w grupie ryzyka wystąpienia osteoporozy – jesteś kobietą i skończyłaś 50 lat.

Większość Poradni Leczenia Osteoporozy wymaga, by na skierowaniu były wpisane dane tej konkretnej poradni – dlatego jeszcze przed wizytą znajdź placówkę (poniżej opiszemy jak znaleźć placówkę) i podaj jej dane lekarzowi.

Jak znaleźć placówkę, w której można leczyć osteoporozę?

JAK ZNALEŹĆ PLACÓWKĘ, W KTÓREJ MOŻNA LECZYĆ OSTEOPOROZĘ ?

Choć leczenie osteoporozy prowadzą niektórzy ortopedzi i endokrynolodzy, często ogranicza się ono do suplementacji. Dlatego najlepiej zostać pacjentką Poradni Leczenia Osteoporozy, w której leczenie jest dostosowywane do stanu pacjentki.

SKORZYSTAJ Z WYSZUKIWARKI ONLINE

Bezpłatną wyszukiwarkę placówek NFZ znajdziesz na stronie zip.nfz.gov.pl

Kliknij w duży prostokąt z napisem „Gdzie się leczyć?”. Następnie wybierz zakładkę „Przychodnie i szpitale”. Rozwinie się lista – wtedy kliknij na napis „Przychodnie specjalistyczne”.

Na ekranie pojawi się formularz.

✓ W okienku „Specjalizacja” wpisz „Leczenie osteoporozy”, a w okienku „Województwo” wybierz z listy swoje województwo.

✓ Nie uzupełniaj pozostałych danych, tylko kliknij przycisk „Szukaj”.

W wynikach pokaże się lista poradni osteoporozy z twojego województwa.

ZADZWOŃ NA INFOLINIĘ NFZ

  Zadzwoń na numer Telefonicznej informacji Pacjenta (TIP): 800 – 190 – 590.

Infolinia TIP jest czynna od godz. 8.00 do 16.00 w dni robocze.

Poproś o podanie adresów i numerów telefonów placówek leczenia osteoporozy z twojego województwa. Koniecznie zapisz ich dane.

ZADZWOŃ LUB UDAJ SIĘ DO PORADNI

Zapytaj, jakie dane powinny być na skierowaniu. Zapisz je i przekaż lekarzowi.

Wspieraj nasz portal - UDOSTĘPNIAJ