Dla wielu z nas wizyta w gabinecie stomatologicznym to nieuchronna konieczność, którą odkładamy na ostatnią chwilę. Lęk przed bólem bywa silniejszy niż zdrowy rozsądek.

Musimy jednak mieć świadomość, że usługi stomatologiczne stoją na bardzo wysokim poziomie i oferują nam skuteczne znieczulenia, dzięki którym nie ma mowy o nieprzyjemnych odczuciach podczas przebywania na fotelu u dentysty. Jednym z najczęściej wykonywanych przez stomatologa zabiegów jest leczenie kanałowe. Co należy o nim wiedzieć?

Gdy doskwiera nam ostry ból zęba

Odczuwanie bólu to kwestia niezwykle indywidualna, jednak osoby, u których konieczne było leczenie kanałów, w podobny sposób opisują swoje dolegliwości. Chory ząb powoduje intensywne, przeszywające odczucia bólowe, które uniemożliwiają zaśnięcie i normalne funkcjonowanie. Dlatego nie warto zwlekać z udaniem się do dentysty, gdyż w ten sposób tylko niepotrzebnie przedłużamy swoje cierpienie. Zażywanie dużej ilości środków przeciwbólowych nie leczy przyczyny, a więc jest jedynie doraźnym środkiem uśmierzającym ból, który dodatkowo może podrażnić błonę śluzową żołądka. Kiedy lekarze stosują leczenie kanałowe? Jedną z takich sytuacji jest występowanie głębokiej próchnicy w żywych zębach, jednak ten rodzaj leczenia dotyczy także zębów martwych. Dlatego sytuacja, kiedy nie mamy dolegliwości bólowych, ale ząb wymaga otwarcia kanałów jest jak najbardziej możliwa.

Jak przebiega leczenie?

Gdy stomatolog podejmuje decyzję o konieczności otwarcia kanałów zębowych, zwykle postępuje w podobny sposób. Ta decyzja z reguły poprzedzona jest wykonaniem zdjęcia RTG bolącego zęba, które daje dość dokładny obraz tego, co dzieje się w środku.

Na samym początku lekarz podaje nam znieczulenie i następnie przystępuje do podstawowej czynności, jaką jest rozwiercenie zęba. Kolejnym krokiem jest usunięcie miazgi zębowej i precyzyjne opracowanie kanałów, które zostały objęte stanem zapalnym. Warto mieć świadomość, że w większości gabinetów stomatologicznych cena leczenia uzależniona jest od liczby kanałów wymagających oczyszczenia. W trakcie zabiegu lekarz usuwa także wszelkie martwe tkanki. Końcowy etap to osuszenie kanałów, po którym następuje ich wypełnienie. Gdy stomatolog upora się ze stanami zapalnymi chorego zęba, przychodzi pora na odbudowanie jego korony. Jest to ostatnia faza leczenia, którego efekt doceniają wszyscy pacjenci. Brak bólu i możliwość normalnego funkcjonowania to rezultaty nie do przecenienia.

 

Polecane artykuły