Implanty zębowe są dla wielu z nas szansą na powrót do normalnego funkcjonowania. Brak zęba może być bowiem przyczyną wielu problemów ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Stąd też dzień instalacji implantu jest dla nas bardzo ważny. Niemniej ważne powinny być kolejne. Implant zęba, mimo że jest sztucznym tworem, wymaga opieki nie mniejszej niż nasze naturalne zęby. Nie grozi mu próchnica, ale zalegające na nim i w jego okolicy bakterie mogą przyczynić się do schorzeń dziąseł lub sąsiednich zębów. Innymi słowy o implanty zębów również trzeba dbać. Jak?

Szczotka i pasta

Szczotka i pasta do zębów to jeden z najskuteczniejszy, o ile nie najskuteczniejszy sposób na utrzymanie higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów pomaga utrzymywać powierzchnię naturalnych zębów w czystości, sprawdzi się również u osób posiadających implanty zębów. Szczotka i pasta, tak samo jak w przypadku naturalnych zębów, usuwać będzie z powierzchni i okolic implantów bakterie i zanieczyszczenia. Zalegające resztki jedzenia, jak i bakterie namnażające się w zakamarkach mogą przełożyć się na choroby dziąseł jak i próchnicę zębów sąsiadujących z implantem. Dlatego też do szczotkowania implantów zaleca się używać szczoteczek z miękkim włosiem, które łatwiej dotrą do trudno dostępnych miejsc.

Ciekawą propozycją są szczoteczki do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami. Mają one miniaturową główkę osadzoną na cieniuteńkiej szyjce. Dzięki czemu można je wprowadzić w wąski przestrzenie między zębami. Głowica szczotki nabita jest włosiem z minimum dwóch stron. Pozwala to na szorowanie powierzchnie dwóch sąsiadujących zębów jednocześnie.

Nici dentystyczne

Szczotkowanie wspierać mogą nici dentystyczne. To specjalne żyłki zaprojektowane do użytku stomatologicznego. Są bardzo cienkie, a przez to mieszczą się w szparach między zębami, umożliwiając tym samym usunięcie znajdujących się tam zanieczyszczeń. Nici dentystyczne mogą być stosowane jako dodatkowy środek higieny. Nie zastąpią szczoteczki, ale będą od niej o wiele skuteczniejsze w miejscach trudno dostępnych lub takich gdzie włosie szczoteczki po prostu nie dosięga. Zbytnie zaangażowanie w szczotkowanie przestrzeni na styku dziąseł i zębów często kończy się także ich uszkodzeniem, uronić może się nawet kilka kropel krwi. Nici dentystyczne są na tym polu dużo bardziej precyzyjne. Umożliwiają bardzo dokładną pracę, co uchronić może dziąsło przed urazem.

Płyn antybakteryjny

Umyte szczotką zęby, po nitkowaniu można także odkazić płynem antybakteryjnym. Płyn ma szerokie zastosowanie. Działa nie tylko na powierzchnię zębów, ale i dziąseł, a także całą jamę ustną. Dzięki temu usuwanie zanieczyszczenia i bakterie z miejsc, których nie szczotkujemy np. języka, podniebienia, czy wewnętrznej strony policzków. Płyn nie może być jednak stosowany jako zamiennik pasty i szczotki. Jest to raczej środek dodatkowy, uzupełniający. Najlepiej stosować go trzy razy dziennie, po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Co ciekawe w pierwszych dniach po zabiegu instalacji implantów zaleca się właśnie płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym aniżeli szczotkowanie zębów. Szczotka mogłaby bowiem uszkodzić świeżą ranę w dziąśle.

Wszystkie te metody stosować możemy naprzemiennie. Oczywiście trudno nam będzie znaleźć odpowiednia ilość czasu by dokładnie doczyścić nicią każdy pojedynczy ząb. Musimy zatem znaleźć rozwiązanie kompromisowe. Pamiętać jednak musimy, że nie możemy zostawiać implantów bez ochrony, omijać ich podczas szczotkowania, omijać nicią dentystyczną, nie płukać. Opisane powyżej metody są bowiem absolutnym kanonem higieny jamy ustnej, którego powinniśmy się trzymać jeśli chcemy by nasze zęby i dziąsła przysparzały nam jak najmniej problemów.

Polecane artykuły