W przypadku, gdy czujemy, że z naszą psychiką dzieje się coś złego i odczuwamy w związku z tym coraz większy ból i cierpienie, warto udać się po pomoc do psychiatry w Łodzi, ponieważ wsparcie ze strony eksperta od zdrowia psychicznego jest najlepszym możliwym sposobem na zadbanie o swój dobrostan psychofizyczny.

Jak będzie wyglądać pierwsza wizyta u psychiatry?

Za pomocą szczegółowego wywiadu lekarskiego psychiatra stara się uzyskać od pacjenta, jak najwięcej informacji, które umożliwią mu postawienie prawidłowej diagnozy. Pacjent może spodziewać się pytań między innymi o pojawienie czy nasilenie objawów chorobowych, a także o ewentualne obciążenia rodzinne.

Pierwsza wizyta u tego specjalista trwa około 40 do 60 minuty.

Chcąc ułatwić sobie postawienie prawidłowej diagnozy, a tym samym wdrożenie skutecznego leczenia, psychiatra może skierować nas na dodatkowe badania w tym morfologię krwi, czy hormonalne, których wyniki poinformują go o ogólnym stanie zdrowia pacjenta.

Na wizytę lekarską warto również zabrać, że sobą informacje o aktualnie przyjmowanych lekach w tym suplementów diety, a także dotychczasową dokumentację medyczną.

Czym się różni lekarz psychiatry od lekarza psychologa?

Największą różnicę w zawodzie psychiatry i psychologa stanowi fakt, że ten pierwszy ukończył 6- letnie studia medyczne, a także odbył kilkuletnią specjalizację z psychiatrii, która kończy się państwowym egzaminem.

Dodatkowo może on również przepisać pacjentowi leki, czego nie może natomiast zrobić psycholog.

Należy przy tym mieć świadomość, że psychiatrzy i psycholodzy współpracują, że sobą i tak psychiatra odpowiadać będzie za farmakoterapię zaś psycholog lub psychoterapeuta zaproponują pacjentowi psychoterapię krótko- lub długoterminową.

O co warto pytać swojego psychiatrę?

  • o diagnozę
  • ile będzie trwał proces leczenia i na czym będzie się opierał
  • jak stosować przepisane przez lekarza leki, o potencjalne skutki uboczne, a także czy wchodzą w interakcje z dotychczasowymi lekami pacjenta, czy też używkami
  • o dodatkowe zalecenia poza farmakoterapią

Ile wizyt u psychiatry będzie konieczne?

Liczba wizyt psychiatrycznych zależeć będzie przede wszystkim od objawów chorobowych pacjenta, a także ich podłoża. Może się zdarzyć, że lekarz uzna, że dane objawy mogą mieć podłoże neurologiczne, endokrynologiczne i wtedy pokieruje chorego do innego specjalisty. W przypadku, gdy stwierdzi on, że leczenie farmakologiczne nie jest konieczne, może zasugerować rozpoczęcie psychoterapii.

W przypadku, gdy przepisze on pacjentowi leki, z całą pewnością konieczna będzie wizyta kontrolna.

Kiedy wizyta kontrolna?

W zależności od rodzaju problemu, z jakim zmaga się pacjent, a także jego zaawansowania kolejna wizyta powinna mieć miejsce od tygodnia do maksymalnie 3 miesiące od czasu pierwszej wizyty.

Psychiatra z całą pewnością pod koniec pierwszej wizyty zaproponuje pacjentowi termin kolejnej konsultacji.

Polecane artykuły