Rezonans magnetyczny to bezbolesne badanie, które umożliwia lekarzom ocenę narządów w organizmie pacjenta. Jego charakterystyczną cechą jest precyzyjne obrazowanie – dzięki rezonansowi można wykryć wiele chorób kręgosłupa, głowy, brzucha, kości, stawów oraz tkanek miękkich. Sprawdź, jakie.
Choroby, które wykryje rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny wykrywa między innymi:
- niedokrwienie i choroby naczyniowe mózgu,
- nowotwory mózgu, rdzenia kręgowego i innych narządów,
- choroby śródpiersia,
- torbiele, polipy, naczyniaki i ropnie narządów,
- chorobę Alzheimera,
- chorobę Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczkę,
- choroby narządu wzroku,
- chorobę Wilsona, chorobę Huntingtona i inne choroby genetyczne.
Podejrzenia tych chorób są wskazaniem do poddania się rezonansowi magnetycznemu. Podobnie jest w przypadku wszystkich urazów i zmian wewnątrz organizmu.
Rezonans magnetyczny nie jest tomografią
Rezonans magnetyczny często porównuje się z tomografią komputerową, jednak są to dwa różne badania. W przypadku tomografii komputerowej, zamiast pola magnetycznego i fal radiowych, wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Tomografię zleca się zwykle przy badaniu większych narządów.
Jak przebiega rezonans magnetyczny?
Podczas badania pacjent znajduje się w tunelu magnesu lub na stole, w otwartej przestrzeni. Ta druga opcja zalecana jest szczególnie pacjentom z klaustrofobią. W ciągu kilkudziesięciu minut działają silne pole magnetyczne i fale radiowe. W organizmie człowieka znajdują się magnetyczne cząsteczki wody (protony), które umieszczone w polu magnetycznym ulegają uporządkowaniu. Pod wpływem fal radiowych zmieniają swój stan i wysyłają fale o tej samej częstotliwości, oddając w ten sposób energię. Wysyłane fale odbierane są przez czujniki tomografu, a później przetwarzane w obraz komputerowy.
W przypadku chorób układu nerwowego i nowotworów trzeba podać dożylnie środek kontrastowy (tzw. rezonans magnetyczny z kontrastem). Dzięki temu możliwe jest zobaczenie różnych zmian w organizmie. W takiej sytuacji pacjent musi mieć założony wenflon.
Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?
Jeśli lekarze podejrzewają chorobę, potrzebna jest profesjonalna diagnostyka i zależy Ci na czasie, sprawdź rezonans magnetyczny Poznań. W Centrum Diagnostyki Obrazowej MEDflow otrzymasz szybki termin badania wykonywanego przez kadrę specjalistów. Centrum wykorzystuje nowoczesny sprzęt komputerowy, który gwarantuje precyzyjne obrazowane. Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania do badania, lekarz poinformuje Cię o nich już w trakcie konsultacji.