Rezonans magnetyczny to bezbolesne badanie, które umożliwia lekarzom ocenę narządów w organizmie pacjenta. Jego charakterystyczną cechą jest precyzyjne obrazowanie dzięki rezonansowi można wykryć wiele chorób kręgosłupa, głowy, brzucha,  kości, stawów oraz tkanek miękkich. Sprawdź, jakie.  

Choroby, które wykryje rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny wykrywa między innymi:

  • niedokrwienie i choroby naczyniowe mózgu, 
  • nowotwory mózgu, rdzenia kręgowego i innych narządów, 
  • choroby śródpiersia,
  • torbiele, polipy, naczyniaki i ropnie narządów,
  • chorobę Alzheimera, 
  • chorobę Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane
  • padaczkę, 
  • choroby narządu wzroku, 
  • chorobę Wilsona, chorobę Huntingtona i inne choroby genetyczne. 

Podejrzenia tych chorób są wskazaniem do poddania się rezonansowi magnetycznemu. Podobnie jest w przypadku wszystkich urazów i zmian wewnątrz organizmu. 

Rezonans magnetyczny nie jest tomografią

Rezonans magnetyczny często porównuje się z tomografią komputerową, jednak są to dwa różne badania. W przypadku tomografii komputerowej, zamiast pola magnetycznego i fal radiowych, wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie.  Tomografię zleca się zwykle przy badaniu większych narządów.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Podczas badania pacjent znajduje się w tunelu magnesu lub na stole, w otwartej przestrzeni. Ta druga opcja zalecana jest szczególnie pacjentom z klaustrofobią. W ciągu kilkudziesięciu minut działają silne pole magnetyczne i fale radiowe. W organizmie człowieka znajdują się magnetyczne cząsteczki wody (protony), które umieszczone w polu magnetycznym ulegają uporządkowaniu. Pod wpływem fal radiowych zmieniają swój stan i wysyłają fale o tej samej częstotliwości, oddając w ten sposób energię. Wysyłane fale odbierane są przez czujniki tomografu, a później przetwarzane w obraz komputerowy. 


W przypadku chorób układu nerwowego i nowotworów trzeba podać dożylnie środek kontrastowy (tzw. rezonans magnetyczny z kontrastem). Dzięki temu możliwe jest zobaczenie różnych zmian w organizmie.  W takiej sytuacji pacjent musi mieć założony wenflon.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Jeśli lekarze podejrzewają chorobę, potrzebna jest profesjonalna diagnostyka i zależy Ci na czasie, sprawdź rezonans magnetyczny Poznań. W Centrum Diagnostyki Obrazowej MEDflow otrzymasz szybki termin badania wykonywanego przez kadrę specjalistów. Centrum wykorzystuje nowoczesny sprzęt komputerowy, który gwarantuje precyzyjne obrazowane. Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania do badania, lekarz poinformuje Cię o nich już w trakcie konsultacji. 

Polecane artykuły