Alkomat nie jest już tylko urządzeniem kojarzącym się z kontrolą policyjną na drodze. Obecnie alkomaty są wykorzystywane w wielu miejscach, gdzie trzeźwość jest wymagana. I chodzi nie tylko o miejsca pracy, zwłaszcza za kółkiem. Wiele fabryk i zakładów zaopatruje się w alkomaty dla pracowników. Badanie alkomatem można w dzisiejszych czasach wykonać nawet w barze. Coraz popularniejsze są również alkomaty osobiste. Popularne są również urządzenia do użytku prywatnego. Jednak, aby wynik takiego badania był miarodajny i przedstawiał wartość w procedurach prawnych, alkomat musi być prawidłowo skalibrowany i posiadać odpowiedni certyfikat. Jak zadbać o te formalności?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest kalibracja alkomatu i na czym polega
  • jakie są rodzaje alkomatów
  • jak często należy kalibrować alkomat
  • kto wykonuje kalibracje alkomatu
  • gdzie można przeprowadzić usługi kalibracji

Kalibracja alkomatu PRO X-5 PLUS

Kalibracja alkomatu – na czym polega?

Kalibracja alkomatu (inaczej adiustacja alkomatu lub legalizacja alkomatów) to skomplikowana procedura. Do alkomatu w trybie serwisowym podaje się odpowiedni wzorzec. Następnie szczegółowo kontroluje się parametry urządzenia i poddaje testom na urządzeniach takich jak symulator wydechu. Serwis alkomatów podczas kalibrowania reguluje sensor alkomatu tak, aby podawał on takie same odczyty jak wartość cieczy wzorcowej z kalibratora.

Rodzaje urządzeń, dla których kalibracja alkomatów jest wymagana

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów elektronicznych. Najpopularniejsze z nich to:

  • alkomaty półprzewodnikowe – są najpopularniejsze wśród użytkowników indywidualnych, ze względu na niską cenę. Ich dokładność pozostawia wiele do życzenia, nie biorą one pod uwagę innych czynników poza stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu, mających wpływ na wynik badania. Z tego powodu nie powinny być wyznacznikiem tego czy wolno siadać za kierownicą samochodu. W dodatku bardzo łatwo je rozkalibrować. Częste używanie powoduje konieczność kalibracji nawet co kilkanaście badań. Dlatego pomimo niskiej ceny urządzenie może okazać się nieekonomiczne na dłuższą metę. Alkomaty półprzewodnikowe nadają się jedynie jako alkomaty osobiste.
  • alkomaty elektrochemiczne – są wykorzystywane przez wszelkie służby w celu wykonywania badań trzeźwości u kierowców. Mają wbudowany czujnik, co zapewnia miarodajne pomiary i eliminuje znaczne błędy w odczycie. Dlatego stosowane są jako alkomaty dowodowe, a inne substancje spożywane przez badanego nie mają wpływu na wynik badania alkomatem. Ponieważ molekuły alkoholu są zasysane do czujnika w ostatniej fazie dmuchania, daje to gwarancję, że urządzenie może być wykorzystywane w zastosowaniach profesjonalnych.
  • alkomaty spektrofotometryczne w podczerwieni – stosowane są do stacjonarnych badań alkomatem: na posterunkach policji, w sądach lub szpitalach. Ich wysoka dokładność i brak konieczności kalibracji, oraz brak wpływu innych substancji na wynik sprawiają, że są one niezawodne.

Kalibracja alkomatu al-8000 silver

Jak często przeprowadzać kalibrację alkomatów?

Alkomaty osobiste (z sensorem półprzewodnikowym) należy kalibrować nie rzadziej niż co 6 miesięcy. W alkomatach dowodowych (z sensorem elektrochemicznym) kalibracja alkomatu zalecana jest co 6-12 miesięcy. Alkomatów spektrofotometrycznych nie ma potrzeby kalibrować.

Innym czynnikiem wpływającym na dokładność alkomatu jest żywotność sensora. W alkomacie półprzewodnikowym często może dochodzić do rozkalibrowania lub zniszczenia sensora, gdy stężenia podczas badania są większe od dopuszczalnych. Dlatego wymiana sensowa jest zalecana co 1-2 lata. W alkomacie elektrochemicznym sensor należy wymienić co 3-6 lat. W alkomatach spektrofotometrycznych nie określono wymagań, co do wymiany sensora.

Serwis alkomatów – jak znaleźć i co oferuje?

Kalibracja alkomatu to usługa, którą zajmują się specjalistyczne serwisy alkomatów. Aby skalibrować alkomat, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedniego wykonawcę usługi. Firmy oferujące kalibrację alkomatu można bez problemu znaleźć w Internecie, aczkolwiek służby i inne instytucje wybierają wykonawcę w przetargach.

Kalibracja alkomatu nie wymaga fizycznej obecności właściciela. Bez problemu możemy nasze urządzenie odesłać do serwisu alkomatów, który po kalibracji alkomatu odeśle sprzęt do właściciela. Dzięki temu kalibracja alkomatu jest mało uciążliwa. Wraz z alkomatem odesłany zostanie certyfikat kalibracji, uprawniający do wykorzystywania urządzenia do pomiaru alkoholu.

Profesjonalny serwis, poza kalibracją alkomatów, oferuje również inne usługi takie jak wymiana sensorów, czy naprawa płyt głównych, czy pełna naprawa alkomatów. Serwisy te kalibrują wszystkie najpopularniejsze modele alkomatów.

Jeden ze sprawdzonych serwisów w Polsce znajduje się w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A. Serwis ten wykonuje kalibracje alkomatów w całej Polsce wysyłkowo. Wystarczy wysłać do nich alkomat z adresem zwrotnym i numerem telefonu, a serwis po kalibracji odeśle go do Was za pobraniem. Wszystkie szczegóły dotyczące kalibracji alkomatu oraz całej procedury znajdziecie na stronie https://neomaniak.pl/Kalibracja-alkomatu

kalibracja i serwis alkomatów

Opłata za kalibrację alkomatu – czego się spodziewać?

Ile kosztuje kalibracja alkomatu? To zależy od wielu czynników, np.  rodzaju, modelu alkomatu i producenta. Cena kalibracji alkomatów osobistych wynosi około 65 PLN. Kalibracja alkomatów dowodowych, alkomatów policyjnych, alkomatów przesiewowych i alkomatów barowych to koszt ok. 149 PLN. Do tego najczęściej należy doliczyć koszt przesyłki.

Polecane artykuły