Kiedy nasz organizm odmawia posłuszeństwa powinniśmy udać się do lekarza, który rozpocznie wnikliwe poszukiwanie przyczyny naszej niedyspozycji. Jeśli nasze problemy zdrowotne związane są z tarczycą, nadnerczami oraz innymi elementami układu endokrynnego, to powinniśmy odwiedzić endokrynologa, który przeprowadzi USG tarczycy z oceną dopplerowską i zaleci dodatkowe badania. Warto pamiętać, że dobra poradnia endokrynologiczna zatrudnia osobnych specjalistów zajmujących się pacjentami dorosłymi i takich, którzy specjalizują się w leczeniu dzieci. Dobry endokrynolog Katowice to obietnica trafnej diagnozy i skutecznego leczenia.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Lekarz endokrynolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu hormonalnego, czyli gruczołów dokrewnych. Najczęściej skupia swoją uwagę na tarczycy, trzustce, przysadce mózgowej, strukturze jąder i jajników, a także nadnerczy. Jak czytamy na stronie ceglana-cardio.pl specjalista z zakresu endokrynologii bada procesy wydzielania wewnętrznego hormonów i szuka przyczyn występowania zaburzeń hormonalnych. Do jego zadań należy szukanie źródeł i leczenie zaburzeń metabolizmu, takich jak otyłość, zaburzenia lipidowe, czy choroby metaboliczne. Do poradni endokrynologicznej powinny zgłaszać się osoby, którym towarzyszą także choroby tarczycy. Niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy oraz choroba Gravesa-Basedowa to zaburzenia, którymi zajmuje się endokrynolog. Leczy on także choroby przysadki mózgowej, zaburzenia miesiączkowania, czy nadmierne owłosienie występujące u kobiet. Endokrynolog Katowice to również specjalista zajmujący się leczeniem nadczynności przytarczyc, choroby Addisona lub zespołu Cushinga.

Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

Przed swoją pierwszą wizytą u endokrynologa trzeba zgromadzić wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia. Przydadzą się wcześniejsze wyniki badań laboratoryjnych oraz wyniki badań obrazowych z ostatniego roku. Możemy też wykonać podstawowe badania krwi, moczu oraz sprawdzić poziom TSH, FT3, FT4, czy przeciwciał przeciwtarczycowych. Warto przygotować także listę leków, które na co dzień stosujemy oraz informacje na temat naszych chorób przewlekłych. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie listy pytań, które chcemy zadać endokrynologowi. W ten sposób unikniemy późniejszego nieporozumienia i nie zapomnimy o ważnych informacjach. Na wizytę możemy założyć ubrania luźne i wygodne, które nie ograniczają naszych ruchów. Dzięki temu lekarzowi będzie łatwiej przeprowadzić badania fizyczne.

Polecane artykuły