Krótkowzroczność jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Polega na nieprawidłowej zdolności skupiania promieni świetlnych przechodzących przez soczewkę. W zdrowym oku widziane obrazy są ogniskowane na siatkówce, przetwarzającej sygnały świetlne na impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu. Obraz w krótkowzrocznym oku zostaje skupiony (zogniskowany) przed siatkówką.

OBJAWY – KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

  • nieostre (mgliste) widzenie okrągłych przedmiotów
  • wieczorne bóle głowy spowodowane nadmiernym zmęczeniem narządu wzroku
  • zaczerwienienie oczu
  • wrażliwość na światło (tzw. światłowstręt)
  • pochylanie się nad książką podczas czytania, oglądanie telewizji blisko ekranu, zez u dzieci
  • widzenie czarnych plam lub punktów (tzw. mroczki).

Wysoka krótkowzroczność może prowadzić do poważnych powikłań w postaci zmian zwyrodnieniowych siatkówki, naczyniówki oraz do odwarstwienia siatkówki.

PRZYCZYNY – KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania krótkowzroczności jest wydłużenie gałki ocznej, co prowadzi do nieprawidłowego skupiania promieni świetlnych (obraz ogniskuje się przed siatkówką zamiast na niej). Widzenie przedmiotów leżących blisko jest prawidłowe. Obraz staje się zamazany w przypadku patrzenia w dal.

Według przeprowadzonych badań, krótkowzroczność jest najprawdopodobniej wadą dziedziczną. Najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania, co ma związek z procesami biochemicznymi zachodzącymi w gałce ocznej.

Ważną rolę w powstaniu krótkowzroczności odgrywają też czynniki środowiskowe:

  • nadmierny wysiłek narządu wzroku
  • nieprawidłowe oświetlenie (zbyt słabe).

DIAGNOSTYKA

Krótkowzroczność jest wadą łatwą do zdiagnozowania przez okulistę podczas rutynowych badań wzroku.

LECZENIE

Krótkowzroczność jest wadą wzroku łatwą do skorygowania za pomocą soczewek rozpraszających.

Za ich pomocą promienie świetlne zostają rozproszone i zogniskowane na siatkówce, co w znacznym stopniu wspomaga refrakcję własną gałki ocznej. Okulary oraz soczewki korekcyjne rozpraszające światło znacznie poprawiają ostrość widzenia krótkowidza, a ich moc optyczna określona jest w dioptriach ze znakiem minus (—), np. – 2 dioptrie. Wczesne wykrycie krótkowzroczności i zastosowanie odpowiedniej korekcji wzroku prowadzi do znaczącej poprawy ostrości widzenia. Obecnie wykonywane są zabiegi chirurgiczne, np. keratotomia radialna (promienista), które pozwalają szybko, definitywnie usunąć krótkowzroczność.

Stopień krótkowzrocznościWielkość (dioptrie)
Niskido 4.00
Średniod 4.00 do 8.00
Wysokipowyżej 8.00

Metody laserowej korekcji wad wzroku:

LASIK – wykonuje się nacięcie powierzchownego płatka rogówki, celem odsłonięcia jej środkowych warstw. Następnie promień lasera modeluje krzywiznę rogówki, po czym płatek rogówki przykładany jest na swoje miejsce bez użycia szwów. W przypadku metody LASIK zabiegowi poddawane są środkowe warstwy rogówki. Pozwala to na szybką regenerację i powrót prawidłowego widzenia.

Keratotomia radialna – metoda opiera się na chirurgicznej korekcji wady refrakcji i polega na zmianie krzywizny rogówki oka za pomocą głębokich promienistych nacięć na brzegach rogówki, Zabieg wymaga długiego okresu rehabilitacyjnego.

PRK – w metodzie tej stosuje Się laser emitujący światło ultrafioletowe (niewidoczne dla człowieka), a cały zabieg kontrolowany jest za pomocą technik komputerowych. Podczas zabiegu narusza się fizjologiczną budowę oka – usuwana jest naturalna warstwa ochronna. Wymaga długiego okresu rehabilitacyjnego, podczas którego nawet najmniejsze niekorzystne oddziaływanie na oko może doprowadzić do obniżenia korygowanej ostrości widzenia.

Wraz z zastosowaniem nowoczesnych technik komputerowych możliwe jest precyzyjne usunięcie wady u każdego pacjenta.

PORADY LEKARZA

 NALEŻY

  • zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią jakiekolwiek symptomy zaburzenia w polu widzenia
  • regularnie wykonywać badania okulistyczne (w przypadku niektórych przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca lub nadciśnienie, rośnie ryzyko uszkodzenia wzroku)
  • chronić oczy przed promieniowaniem UV (zakładać okulary przeciwsłoneczne)
  • dbać o urozmaiconą dietę (spożywać dużo warzyw, owoców oraz produktów bogatych w witaminę A i karoten)
  • nosić odpowiednie okulary korygujące J zapewnić odpowiednie oświetlenie, aby nie męczyć oczu.

 NIE NALEŻY:

  • nosić okularów niezgodnych z wielkością wady
  • męczyć oczu.
Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów