Korzyści zdrowotne krwawnika wpływają na szybkie gojenie się ran, zwalczanie stanów zapalnych, leczenie przewodu pokarmowego, zwalczanie infekcji, zmniejszanie blizn, równowaga hormonalna, zwalczanie zapalenia sutka i kontrolowanie ciśnienia krwi. Inne korzyści obejmują leczenie astmy, przeziębienia i infekcje skóry.

Co to jest krwawnik?

Łacińska nazwa krwawnika Achillea millefolium została nazwana na cześć greckiego bohatera Achillesa. To zioło ma intrygującą i ekscytującą historię. Służyło do leczenia starożytnych greckich wojowników na polach bitew; wierzono, że to skromne zioło ma potężne moce lecznicze.

Krwawnik zwyczajny jest częścią rytuałów wróżbiarskich od wieków, które były przeprowadzane przez Chińczyków w celu znalezienia miłości, manipulowania snami. Krwawnik pospolity był częścią rytuału I.Ching, który obejmuje 64 długie proste pałeczki krwawnika używane do odczytywania heksagramów w celu przeprowadzenia wróżby. Zielarze w Europie Zachodniej używają krwawnika jako części praktyk leczniczych i wierzą, że ułatwia to gojenie poprzez ograniczenie przepływu krwi do rany.

Krwawnik pospolity to roślina kwitnąca, która jest częścią nowoczesnej medycyny w leczeniu zaburzeń równowagi hormonalnej i trawienia u kobiet. Zastosowań tej skromnej rośliny jest wiele i od czasów starożytnych jest częścią świata medycyny w leczeniu przeziębienia, gorączki, problemów z miesiączką, zaburzeń odżywiania i trawienia. Pochodzi z rodziny rumianku i chryzantem, w rzeczywistości jest to zioło, ale jest głównie stosowane jako warzywo. Ma bardzo podobny smak do estragonu  i można go dodawać do żywności w taki sam sposób jak estragon. Pochodzi z półkuli północnej i rośnie swobodnie jako chwast na łąkach.

Krwawnik - zioło

Korzyści z krwawnika jest wiele i aby zrozumieć szczegóły, potrzebna jest cała poświęcona mu książka, jednak w tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych korzyści zdrowotnych tej wspaniałej rośliny.

Gojenie ran

Gojenie ran związane jest przede wszystkim z krwawnikiem, ponieważ jego nazwa naukowa Achillea millefolium pochodzi od imienia mitycznego bohatera wojennego starożytnej Grecji Achillesa. Uważa się, że Achilles i jego żołnierze używali krwawnika do leczenia ran i powstrzymywania krwawienia. Związek chemiczny achillien znaleziony w krwawniku jest odpowiedzialny za jego moc leczniczą. Ułatwia to krzepnięcie krwi, co prowadzi do szybkiego zagojenia rany. Chroni także ranę przed infekcjami i uśmierza ból. Był również używany podczas wojen do leczenia ran oparzeniowych spowodowanych przez napalm. To właśnie nadało mu tytuł „Zioła Wojskowego”.

Właściwości przeciwzapalne

Ekstrakty z krwawnika zawierają flawonoidy i laktony seskwiterpenowe, które łagodzą stany zapalne i mogą być przyczyną wielu chorób, takich jak ból gardła, zapalenie stawów, problemy z oddychaniem i bóle brzucha. Zapalenie może wystąpić w każdym narządzie, dodanie go do codziennej diety może być pomocne w zapobieganiu stanom zapalnym. Istnieje kilka antidotum na jad i leki, które wykorzystują krwawnik jako składnik.

Krwawnik jako środek żołądkowo-jelitowy

Zioło ma właściwości antyseptyczne i przeciwskurczowe, które są wynikiem problemów trawiennych w jelicie dolnym, można je leczyć poprzez spożycie krwawnika. Oprócz tego można jeszcze leczyć takie stany, jak nieszczelne jelita, biegunka, wzdęcia i skurcze żołądka. Zawarte w nim flawonoidy pochodzenia roślinnego są odpowiedzialne za rozluźnienie mięśni i zmniejszenie skurczów.

Środek antyseptyczny

Olejki eteryczne z krwawnika i sama roślina to najsilniejszy środek antyseptyczny znany człowiekowi, jest to naturalny środek dezynfekujący, a jego właściwości lecznicze w zwalczaniu infekcji nie są porównywalne z żadnym innym konwencjonalnym lekiem na rynku. Nie tylko leczy rany zewnętrzne, ale także zapobiega infekcjom wewnętrznym, ponieważ ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Krwawnik pospolity aktywuje płytki krwi w dotkniętym obszarze, które tworzą warstwę ochronną, aby chronić organizm przed bakteriami powodującymi infekcje. Olejek eteryczny z krwawnika ma tak silne działanie antyseptyczne, że całkowicie zabija bakterie po nałożeniu na ranę.
Krwawnik na blizny

Jest cenionym składnikiem przemysłu kosmetycznego, ponieważ ma doskonałe właściwości usuwania blizn. Przyspiesza nie tylko proces gojenia, ale także polepsza wygląd blizn. Istnieje wiele sposobów, w jakich krwawnik może być stosowany np. do leczenia blizn, zarówno poprzez spożycie doustne, jak i stosowanie go w codziennej pielęgnacji skóry. Jego właściwości przeciwzapalne łagodzą również podrażnienia i zaczerwienienia otaczające rany.

Równowaga hormonalna

Nierównowaga hormonalna jest zwykle stanem krótkoterminowym, który idzie w parze z cyklem PMS; jednak nie zawsze tak jest. Może być trwałym stanem i może powodować poważne problemy zdrowotne. Dodanie krwawnika do diety pomoże zrównoważyć hormony w twoim ciele. Można go łączyć z innymi ziołami, takimi jak kuropatwa.

Zapalenie sutka

Zapalenie sutka jest infekcją piersi, której często doświadczają kobiety karmiące noworodki. Aby zwiększyć krążenie krwi w tym obszarze, krwawnik stosuje się w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych w piersiach.

Ciśnienie krwi

Ma właściwości rozszerzające naczynia i przeciwzapalne, które zapewniają odpowiedni przepływ krwi w całym ciele. Uspokaja i rozluźnia nerwy w celu obniżenia ciśnienia krwi. Badania pokazują, że krwawnik pomaga obniżyć ciśnienie krwi u pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Badania medyczne przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że podawanie jego ekstraktu w nadpobudliwych chorobach sercowo-naczyniowych może być niezwykle korzystne.

Astma

Astma może być wyjątkowo niewygodną chorobą; krwawnik ma właściwości uspokajające, które ułatwiają krążenie tlenu i krwi, i to samo działa na układ oddechowy, łagodząc objawy astmy. Ma działanie rozszerzające oskrzela, które pomaga w rozluźnieniu oskrzeli i pomoże w zapaleniu dróg oddechowych.

Krwawnik na przeziębienie

Herbata z krwawnika pospolitego była stosowana w czasach starożytnych do leczenia przeziębień i wysokich temperatur; w zasadzie rozszerza pory i naczynia krwionośne, usuwając toksyny z organizmu poprzez pot. Łagodzi stany zapalne, a właściwości antyseptyczne zwalczają infekcje i wirusy. Łagodzi także ataki kaszlu i jest doskonałym naturalnym lekarstwem na grypę i przeziębienie.

Leczenie skóry

Produkty do pielęgnacji skóry i maści zawierają olejki eteryczne z krwawnika i wyciągi, które pomagają usunąć egzemę i łagodzą stany zapalne skóry. Blizny potrądzikowe można także leczyć olejkiem eterycznym z krwawnika. Herbata z krwawnika jest doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu od wewnątrz, aby zwiększyć regenerację komórek w skórze.
Krwawnik to wyjątkowa roślina, która ma właściwości lecznicze lepsze od konwencjonalnej medycyny. Dodanie go do herbat, zup i sosów może nadać potrawom słodko-gorzki smak, zapewniając jednocześnie skarb dla naszego zdrowia.

Polecane artykuły