Kurdybanek [Glechoma hederacea] to niepozorna roślina z rodziny macierzankowatych, podobnie jak tymianek, majeranek. Lokalnie zwany psią miętą, kocimordą, obłożnikiem, kondratkiem, bluszczykiem ziemnym. Rośnie nisko przy ziemi. Kanciaste, długie, wiotkie pędy rozgałęziają się tworząc rozłogi, które pokrywają listki o sercowatym lub owalnym kształcie. Od wiosny do końca lata pędy ozdabiają niepozorne, szafirowe kwiaty, przyciągające zapylacze.

W Polsce bluszczyk kurdybanek pospolicie występuje na terenie całego kraju, roztaczając aromat mięty. Często traktowany jako chwast. Spotykany w parkach, na trawnikach, w przydomowych ogródkach, sadach, na podwórkach. Preferuje stanowiska wilgotne i zacienione. Zapach jest doskonałym sposobem na prawidłową identyfikację ziela.

Kurdybanek - jak wygląda?

Do XV wieku z kurdybanku warzono piwo i aromatyzowano nim trunki. Jeszcze 100 lat temu zielo chętnie wykorzystywano w kuchni, szczególnie wiosną. Zupom, sałatkom, sosom nadawało przyjemny, lekko miętowy, korzenny, ziołowy aromat.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek to roślina o bogatej historii stosowania w medycynie naturalnej. Jest powszechnie znany ze swoich właściwości leczniczych, które zostały opisane już w XII wieku w najstarszych księgach lekarskich. Roślina ta była zalecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak choroby płuc, nerwowe bóle głowy, kaszel, niestrawność, reumatyzm, rwę kulszową czy artretyzm. Gotowany w rosole z baraniny pomagał na słabe i obolałe plecy, a wywary z zielonych części rośliny stosowano do kąpieli i okładów na podrażnioną skórę oraz zmęczone oczy.

Bluszczyk kurdybanek charakteryzuje się gorzkim, kwaśnym i lekko cierpkim smakiem, a jego profil energetyczny jest chłodzący i osuszający. Roślina ta działa głównie na tkanki takie jak płuca, nerki, wątroba oraz śledziona, rozpraszając gorącą wilgoć, zmniejszając stany zapalne, usuwając stagnacje oraz blokady i poruszając limfę.

Bluszczyk kurdybanek ma działanie rozpuszczające zastoje, szczególnie w obszarze głowy, oczu, uszu, nosa i gardła. Jest pomocny w przypadku różnego rodzaju problemów z uszami, takich jak szumy, dzwonienie, ból, zawroty głowy, infekcje zatok, przeziębienia i grypa. Pomaga również zmniejszyć przekrwienie tkanek i działa ściągająco, szczególnie na nerki i cewkę moczową.

Kurdybanek jest korzystny w przypadku problemów trawiennych, w których występują gazy i śluz w stolcu. Jest również tradycyjnie stosowany do leczenia zatrucia ołowiem. Stare zielniki podają, że usuwa jad, truciznę, zarazę i gorączkę plamistą. Pomaga w otwarciu blokad nerek i pęcherza moczowego oraz wspiera wątrobę i śledzionę. Kurdybanek rozprasza wiatr, osusza patologiczną wilgoć z stawów i pomaga w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu i rwy kulszowej.

Bluszczyk kurdybanek

Kurdybanek jest również bardzo pomocny w przypadku szumów usznych i przytępienia słuchu spowodowanych zastojem płynów, a także w przypadkach związanych z emocjonalnymi blokadami komunikacji. Jeśli problemy z uszami wynikają z faktu, że nie chcemy czegoś słyszeć, ponieważ jest to zbyt bolesne lub nie chcemy przyjąć do wiadomości, że już wyrobiliśmy sobie pogląd na dany temat, to roślina również może pomóc.

Kurdybanek to roślina, która od wieków była stosowana w medycynie naturalnej, jednak z powodu swoich właściwości terapeutycznych, w ostatnim czasie zyskała na popularności również w medycynie współczesnej. Ziele kurdybanka jest bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak żelazo, potas i witamina C, a także zawiera olejki eteryczne, żywice, saponiny, kwasy triterpenowe, sole mineralne i enzymy.

Działanie kurdybanka

Działanie kurdybanka jest bardzo szerokie i obejmuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, moczopędne, pobudzające oraz obkurczające naczynia krwionośne. Roślina ta poprawia odporność organizmu, zwiększa liczbę leukocytów i chroni przed patogenami. Ponadto reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia wątrobę i nerki, poprawia pracę serca, wycisza i tonizuje układ nerwowy, a także dodaje sił i wzmacnia cały organizm.

Kurdybanek znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Może pomóc w przypadku grypy, przeziębień z kaszlem, katarem i zapaleniem zatok, a także dolegliwości gardła, przekrwienia klatki piersiowej oraz astmy. Roślina ta może być również stosowana w leczeniu chorób trzustki, wątroby, żółtaczki, niestrawności, zapalenia żołądka oraz biegunek.

Kurdybanek może pomóc również w przypadku słabej filtracji nerek, infekcji pęcherza i cewki moczowej oraz kamieni nerkowych. W przypadku bóli w dole pleców związanych z osłabieniem nerek, roślina ta może przynieść ulgę. Kurdybanek może być również stosowany zewnętrznie w przypadku stanów zapalnych skóry, trądziku, owrzodzeń, wysypek, ropni, skrofułów oraz złośliwych zmian nowotworowych. Roślina ta może pomóc również w przypadku bóli stawów, rwy kulszowej, dny moczanowej oraz bólu dłoni, kolan i stóp.

Kurdybanek osusza błony śluzowe i kanały limfatyczne w rejonie uszy-nos-gardło, co może przynieść ulgę w przypadku przewlekłych stanów zapalnych i infekcji. Roślina ta rozprasza przekrwienie tkanek i blokady płynów, które często powodują przewlekłe stany zapalne i infekcje.

Przepisy lecznicze z kurdybanka

Kurdybanek to roślina, z której można przygotować wiele różnych preparatów leczniczych. Poniżej znajdziesz trzy propozycje na herbatkę, odwar oraz nalewkę.

Herbatka z kurdybanka

  • 1 łyżeczkę suszonego ziela kurdybanka zalej szklanką wrzącej wody.
  • Przykryj i pozostaw na 15 minut.
  • Przecedź i dodaj miód, sok malinowy lub cytrynę do smaku.
  • Stosuj dwa razy dziennie w przypadku infekcji.

Odwar z kurdybanka

  • 1 łyżkę suszonego ziela kurdybanka zalej półtorej szklanki ciepłej wody.
  • Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut.
  • Odstaw na 10 minut do zaparzenia.
  • Przecedź i pij 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.
  • Zewnętrznie można stosować na problemy skórne.

Nalewka z kurdybanka

Świeże lub suszone ziele kurdybanka zalej wódką w stosunku 33 g ziela na 100 ml wódki. Odstaw na miesiąc i filtruj. Można stosować w przypadku infekcji uszu, gardła, nosa, zaburzeń trawienia, stagnacji krążenia limfy oraz obrzęków. W pierwszych objawach bólu gardła lub uszu zażywaj jedną kroplę nalewki co kwadrans w pierwszej godzinie, a następnie co godzinę.

Oliwa z kurdybanka

Składniki:

  • 50 g świeżo ususzonego kurdybanka
  • 4 szklanki oliwy z oliwek

Przygotowanie:

  1. Kurdybanka dokładnie umyj i osusz.
  2. Następnie umieść w słoiku i zalej oliwą z oliwek.
  3. Słoik szczelnie zamknij i pozostaw na około miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając.
  4. Po miesiącu oliwę przefiltruj przez sitko.

Oliwka gotowa! Można stosować ją zewnętrznie na choroby skórne, siniaki, rany, bóle mięśni, stawów, pleców, reumatyczne, zapalenie sutka.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem każdego nowego preparatu leczniczego, szczególnie wewnętrznego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecane artykuły