Jakość materiałów stosowanych w stomatologii nieustannie się poprawia. Nowoczesne materiały charakteryzują się nie tylko świetnym wyglądem, ale też dużą wytrzymałością. Do uzupełnienia ubytków oraz odbudowy protetycznej najczęściej używa się kompozytów. Dzięki swoim właściwościom oraz możliwości utwardzenia bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta pozwalają na trwałe i precyzyjne opracowanie zęba. Do ich stosowania niezbędne są specjalne lampy polimeryzacyjne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Lampy polimeryzacyjne stomatologia do utwardzania kompozytów

Lampy służące do polimeryzacji kompozytów stomatologicznych to obecnie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu dentystycznego. Dzięki nim możliwe jest swobodne i dokładne wymodelowanie odbudowywanego fragmentu zęba. Materiał nie twardnieje bowiem samoczynnie. Ten proces następuje dopiero po naświetleniu go specjalną lampą. Czas naświetlania i, co za tym idzie, utwardzania kompozytu jest zależny od mocy lampy – może wynosić od kilku sekund do niecałych dwóch minut.

Lampa polimeryzacyjna – jakie właściwości powinna mieć?

Aby praca z wykorzystaniem lamp polimeryzacyjnych była wydajna i bezproblemowa, urządzenia te muszą spełniać określone wymagania. Mowa tu przede wszystkim o: 
  • dostosowaniu do potrzeb danego gabinetu: lampa powinna umożliwiać pracę z kompozytami używanymi w danym gabinecie;
  • konfigurowalności: lampa musi oferować różne tryby pracy;
  • długości pracy na jednym naładowaniu (im dłuższy on będzie, tym bardziej skomplikowane zabiegi będzie można wykonywać za jej pomocą) oraz czasie ładowania baterii;
  • wygodzie obsługi rozumianej przede wszystkim jako krótki czas utwardzania oraz obecność wydajnego systemu chłodzenia;
  • zabezpieczeniach chroniących sprzęt przed uszkodzeniem.

Lampy do polimeryzacji – ich zastosowanie i znaczenie

Ze względu na duże znaczenie kompozytów światłoutwardzalnych we współczesnej stomatologii, umożliwiające ich polimeryzację lampy mają ogromny wpływ na działanie gabinetu. Dlatego wybierając to urządzenie, należy postawić na sprawdzony, niezawodny model. By zapewnić personelowi komfort psychiczny i uniknąć ewentualnych problemów w razie awarii lampy, warto też wyposażyć się w dodatkową, zapasową lampę.

Lampy polimeryzacyjne – ważne produkty dla gabinetów stomatologicznych

Na rynku dostępne są różnego typu lampy polimeryzacyjne Stomatologia potrzebuje zróżnicowanego, wysokiej jakości sprzętu. Kompletując wyposażenie gabinetu, warto zrobić zakupy w sklepie internetowym. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli każdy lekarz na pewno dobierze lampy dostosowane do swoich potrzeb i używanych metod. Nie bez znaczenia jest też wygoda takiego rozwiązania i oszczędność czasu.
Polecane artykuły