Alkoholizm to bez wątpienia najpopularniejsze i zarazem jedno z najbardziej destrukcyjnych uzależnień, jakie znamy. Rozwój alkoholizmu trwa zazwyczaj długo, podobnie jak wychodzenie z niego. W poniższym tekście postaramy się nieco przybliżyć ten trudny temat i wskazać jak przebiega proces leczenia uzależnień.
Uzależnienie od alkoholu nie dotyczy jedynie osób z tzw. marginesu społecznego
Spożywanie alkoholu bardzo często kojarzone jest przede wszystkich z nizinami społecznymi. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie. Jak pokazują jednak statystyki problem alkoholowy dotyka osób z bardzo różnych środowisk. Bywa, iż są to osoby wykształcone, majętne, o których mało kto by powiedział, że mogą mieć jakiekolwiek problemy z uzależnieniem. Tymczasem początki choroby alkoholowej zwykle są podobne i zaczynają się od niewielkiej ilości alkoholu. Dobra wiadomość jest taka i choroba alkoholowa jak wiele innych kwalifikuje się do leczenia.
Choroba alkoholowa zazwyczaj zaczyna się niewinnie
Regularne nadużywanie alkoholu prowadzące z czasem do utraty kontroli nad swoim życiem jest często następstwem nieradzenia sobie z problemami dnia codziennego. Osoby pijące sięgają po alkohol często w celu złagodzenia napięcia będącego następstwem stresu. Alkohol staje się dla nich jednym ze źródeł przyjemności. Co gorsza, zbudowanie takiego skojarzenia ma fatalne skutki, gdyż w każdej podobnej sytuacji dana osoba stwarza sobie okazję do picia.
Picie alkoholu a fazy uzależnienia
Rozwój alkoholizmu rozwija się etapami. W terminologii fachowej nazywamy je fazami. Ponieważ można by im poświęcić osobny artykuł warto wiedzieć tylko tyle, iż każdą fazę charakteryzuje coraz większa intensywność picia. Osoby uzależnione początkowo nie zdają sobie sprawy z tego, co się wokół nich dzieje. Nie chcą się przyznać do popełnianych błędów, a z drugiej strony coraz częściej pojawiają się u nich problemy w kontrolowaniu zachowania związanego z zjawiskiem, którym jest głód alkoholowy. Z czasem następuje u nich upośledzenie kontroli nad tym ile alkoholu są w stanie wypić przy byle okazjach towarzyskich. Można wręcz powiedzieć, że w pewnym momencie całe życie osoby uzależnionej podupada na wszystkich płaszczyznach.
Jakie są podstawowe objawy uzależnienia?
Prawda jest taka, iż mało który alkoholik przyzna się, że ma problem z ilością spożywanego alkoholu. Wręcz przeciwne zazwyczaj możemy spotkać się z zaprzeczaniem, że jakikolwiek problem istnieje. To klasyczny objaw uzależnienia.
Innym z objawów choroby alkoholowej jest to, iż osobie uzależnionej z czasem potrzeba coraz więcej wypitego alkoholu, aby uzyskać pożądany efekt zadowolenia.
Z czasem podupada zdrowie psychiczne, pojawiają się zaburzenia rytmu serca i drżenie mięśni, szczególnie jeśli osoba uzależniona zrobi sobie przerwę w piciu. Mówimy wówczas o pojawieniu się tzw. objawów abstynencyjnych, które potwierdzają fakt uzależnienia. Wówczas jedyne co należy zrobić to poddać się terapii uzależnień.
Jak wygląda leczenie uzależnienia?
Wokół leczenia alkoholizmu narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać część osób do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Prawda jest jednak taka, iż w obecnych czasach ilość osób uzależnionych od różnych używek alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych jest rekordowo wysoka. Jest to można wręcz powiedzieć pewien znak czasów. Z całą pewnością nie ma żadnych powodów, aby bać, lub wstydzić się terapii.
Jeśli kto nie jest w stanie odstawić alkoholu pomimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw dla zdrowia musi sięgnąć po pomoc. Istotną rolę w leczeniu osoby uzależnionej pełni wsparcie ze strony otoczenia. Tzw. osoby współuzależnione, czyli członkowie rodzin alkoholika są zwykle pierwszymi, która zauważają problem ze zbyt częstym spożywaniem alkoholu.
Podobnie jak rozwój uzależnienia dzielimy na fazy, tak samo leczenie dzielimy na etapy.
Pierwszym jest diagnostyka, czyli rozpoznanie czy dany pacjent faktycznie ma problem z piciem. Na tym etapie potwierdza się również typowe objawy alkoholizmu.
Drugi etap detoks czy odstawienie pacjenta od spożywania alkoholu. To bardzo trudny dla niego okres, w którym w organizmie trwa wewnętrzna walka. Z jednej strony występuje silne pragnienie, aby się napić, z drugiej zaś wiadomo, że o alkoholu nie może być mowy. Podczas detoksu osoba chora przeżywa prawdziwe katusze. Najczęściej występujące dolegliwości to poty, nudności, podniesione ciśnienie, lęki, ogólne rozdrażnienie, drgawki. W trakcie detoksu pacjent otrzymuje szereg preparatów wspomagających od elektrolitów, przez witaminę B1, magnez, potas. Etap ten jest niezbędny, aby pacjent mógł przystąpić do kolejnego. Bez wyraźnej poprawy kondycji organizmu trudno o sukces w kolejnych częściach terapii.
Kolejnym krokiem terapii jest jej część właściwa. Zazwyczaj odbywa się ona w formie spotkań w poradniach uzależnień. Tempo, czas spotkań są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Celem takich zajęć jest przede wszystkim analiza skutków działania alkoholu na organizm oraz nauka radzenia sobie w codziennym życiu w trzeźwości. Aby przestać pić potrzebna jest trwała zmiana nawyków. Życie prowadzone pod wpływem alkoholu, do którego mało kto jest w stanie się przyznać, jest czymś strasznym z perspektywy czasu.
Kluczem do sukcesu są specjaliści psychoterapii uzależnień
Oczywiście sukces całej terapii i wyjście z uzależnienia wymaga wiele pracy od samego pacjenta, ale ogromną rolę pełni w całym procesie personel. Część uzależnionych wybiera prywatny ośrodek leczenia uzależnień, aby z dala od domu móc w pełni oddać się terapii. To jednak kwestia bardzo indywidualna każdej z osób.