Podczas pracy nad tworzeniem przeciwbólowego leku dla osób chorujących na nowotwory, naukowców z Poznania odkryli, że nie tylko działa on przeciwbólowo, ale także może powstrzymać rozwój raka. Projekt przeprowadzono zgodnie z zastosowaniem wszystkich restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

Badania rozpoczęto 4 lata temu na Uniwersytecie Przyrodniczym przy współpracy z wieloma ekspertami tej dziedziny. Stworzono technologię sposobu pozyskiwania konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych, w środkach wspomagających leczenie osób chorych na nowotwory.

Wyniki badań

lek na nowotwory

Wyniki badań zaskoczyły samych naukowców. Otóż opracowana nowa substancja oprócz działania przeciwbólowego, może również zahamować rozwijającą się chorobę nowotworową, a nawet zabić komórki rakowe. To wszystko za sprawą zawartych w konopiach naturalnych kannabinoidów.  Naukowcy stworzyli możliwość pozyskania ekstrakty i opracowali technologie formowania preparatu leczniczego.

Jak podaje dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, w otrzymanym preparacie odnaleźć można mnóstwo innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, a nie jedynie w czystej postaci syntetyczne CBD. Jak zapewnia współdziałanie tych związków przyniesie mnóstwo korzyści dla medycyny, a zwłaszcza pacjentów chorujących na raka.

Póki co, prowadzone są liczne procedury i formalności, a także pozyskiwanie środków na kontynuację projektu. Badacze nawiązują kontakt z różnymi firmami farmaceutycznymi, na temat ewentualnej produkcji. Aby udowodnić, że nowo powstały lek jest skuteczny i bezpieczny potrzeba jeszcze wielu lat badań, przeprowadzenia meta-analiz, randomizowanych badań klinicznych oraz obserwacyjnych.

Jednak jak zapewnia profesor Słomski, dostępne są już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych. Jak się okazuje komórki nowotworowe w tej hodowli giną.

Ten artykuł był dla Ciebie interesujący? Koniecznie podziel się nim z innymi.

Źródło: epoznan.pl

Polecane artykuły