Z pewnością wiele osób kompletnie się tego nie spodziewa, ale zielone orzechy włoskie wykazują szereg właściwości zdrowotnych.
Doskonale radzą sobie z naszym układem pokarmowym, korzystnie wpływają również na pracę tarczycy, czyli jednego z ważniejszych gruczołów w naszym ciele.
Wartości odżywcze zielonych orzechów włoskich
Zielone orzechy włoskie dostarczają ogromnych ilości jodu, kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C, witaminy E, PP, a także witamin z grupy B. Są również źródłem kwercetyny oraz olejków eterycznych.
Zielone orzechy włoskie – zastosowanie
Zielone orzechy włoskie korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Dobrze robią tym, których problemem jest chora tarczyca. Podnoszą skutecznie odporność, wpływając na pracę układu immunologicznego. Wykazują także działanie bakteriobójcze.
Są niezastąpione w rozmaitych zaburzeniach pokarmowych. Sprawdzają się w leczeniu miażdżycy. Korzystnie wpływają na funkcję mózgu.
Kiedy zbierać zielone orzechy włoskie
Termin zbierania orzechów uzależniony jest od tego, do czego chcemy je wykorzystać. Utarło się jednak, że zbierać można je od końca maja aż do lipca. UWAGA: orzech musi być miękki. Jak to sprawdzić? Wystarczy wbić w owoc dużą igłę. Jeżeli pokaże Ci się sok, to znaczy, że z orzechów można śmiało przyrządzać przetwory.
Przepisy z zielonych orzechów włoskich
SOK
Zaczynamy od umycia i osuszenia orzechów. Następnie kroimy je na plasterki i wkładamy do słoja, przesypując cukrem. Jego ilość powinna dwukrotnie przekraczać ilość orzechów. Kiedy orzechy puszczą sok, umieszczamy je w lodówce. Sok świetnie wzmacnia organizm. Warto stosować go zwłaszcza wówczas, gdy naszym problemem jest niedoczynność tarczycy.
SYROP
Przygotowanie zaczynamy od umycia i osuszenia orzechów. Następnie dość drobno je kroimy. Zalewamy je litrem dobrego miodu. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na czterdzieści dni. Miejsce, w którym będzie stał słój z naszą miksturą powinno być nasłonecznione. Słojem należy potrząsać od czasu do czasu. Syrop świetnie odtruwa organizm. Wspomaga usuwanie toksyn z wątroby. Pomaga w pokonaniu anemii. Wspiera walkę z otyłością. Sprawia, że objawy menopauzy są zdecydowanie mniej dokuczliwe.
OLIWA
Do jej przygotowania potrzebujemy stu gramów zielonych orzechów i pięćset mililitrów oliwy z oliwek. Posiekane orzechy zalewamy oliwą i odstawiamy na miesiąc w ciepłe miejsce. Oliwa z orzechów doskonale sprawdza się w walce z pasożytami.