Na założenie licówek decyduje się coraz więcej osób. Jest to prosty i szybki sposób na poprawę uzębienia i uzyskanie pięknego uśmiechu. Licówki są bezpieczne i trwałe. Prawidłowo pielęgnowane można nosić nawet przez kilkanaście lat.

Czym są licówki?

Licówki to jeden z rodzajów uzupełnienia protetycznego. Są to bardzo cienkie płytki, które przykleja się na przednią powierzchnię przednich zębów. Mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu. Materiał wpływa na ich wytrzymałość oraz estetykę. Licówki zakłada się w celu poprawy wyglądu zębów, które mają nierówny kształt lub trudne do usunięcia przebarwienia.

Najczęściej wybierane licówki w Warszawie to płytki porcelanowe. Cechuje je wytrzymałość i trwałość – odpowiednio pielęgnowane można nosić nawet do 15 lat. Ponadto porcelana bardzo przypomina szkliwo zębów, dlatego efekt, który można dzięki nim uzyskać, jest bardzo naturalny.

Równie popularne są licówki kompozytowe. Kompozyt jest mieszanką kilku materiałów o różnych właściwościach. Płytki można w łatwy sposób dopasować do naturalnego uzębienia. Są jednak mniej trwałe – można je nosić przez 5–8 lat. Licówki kompozytowe są uznawane za alternatywne rozwiązanie dla licówek porcelanowych, ponieważ mają zdecydowanie niższą cenę.

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Licówki przeznaczone są dla każdej osoby, która marzy o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu. Wskazania do ich założenia to:

  • liczne uszkodzenia szkliwa,
  • nieestetyczne, trudne do usunięcia przebarwienia szkliwa,
  • zaburzenia kształtu zęba,
  • nierówna długość zębów,
  • szpary między zębami,
  • ubytki przyszyjkowe,
  • złamania zębów.

Licówki nie mogą zostać założone u osób, które mają wady zgryzu, bruksizm, próchnicę lub nie zachowują odpowiedniej higieny jamy ustnej. U takich osób w pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić leczenie stomatologiczne.

Zalety licówek

Licówki to najszybszy i najprostszy sposób na poprawę wyglądu zębów. Stomatolodzy ze szczególną starannością dbają o to, aby były one dopasowane do naturalnego uzębienia, zgryzu i rysów twarzy pacjenta. Najważniejsze zalety licówek to:

  • naturalny wygląd,
  • odporność na powstawanie przebarwień i na ścieranie,
  • poprawa wyglądu zębów bez konieczności dużej ingerencji w uzębienie,
  • możliwość uzyskania szybkiego efektu,
  • trwałość.

Licówki są dobrym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Są też alternatywnym rozwiązaniem dla innych uzupełnień protetycznych – głównie porcelanowych koron.

Jak wygląda zabieg założenia licówek?

Podczas pierwszej wizyty stomatologicznej lekarz ocenia stan jamy ustnej pacjenta i wysłuchuje jego oczekiwań. W niektórych gabinetach możliwe jest przeprowadzenie wirtualnej symulacji efektu końcowego. Następnie pobierany jest wycisk szczęki, na podstawie którego wykonuje się płytki z kompozytu lub porcelany.

Zabieg założenia licówek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie zębów i spiłowanie cienkiej warstwy szkliwa. Następnie na powierzchnię zębów nakładany jest klej, do którego mocuje się licówki.

Polecane artykuły