Neurolodzy z Medycznego Uniwersytetu w Lublinie pokładają wielkie nadzieje w leczeniu pacjentów cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe w wykorzystaniu krwi pępowinowej. Czy komórki macierzyste rzeczywiście mogą poprawić stan zdrowia chorych? Już wkrótce się tego dowiemy. Póki co, leczenie będzie formą próby, które może okazać się wielką szansą dla osób objętych tą chorobą. Jak na razie pacjentów z dnia na dzień przybywa coraz więcej.

Nowatorska terapia leczenia dziecięcego porażenia mózgowego

Terapia z zastosowaniem komórek macierzystych ma swoje zastosowanie podczas leczenia wielu zaburzeń neurologicznych. Od lat jest cieszy się ona popularnością w Stanach Zjednoczonych i jest prowadzona przez zespół z Uniwersytetu Duke’a pod kierownictwem prof. Kurtzberg. Efekty leczenia są zaskakujące i ciągle przynoszą doskonałe rezultaty. Takie pozytywne wyniki sprawiły, że metodę tą zaczęto wprowadzać również w Polsce. Zajęła się tym dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk. Otrzymano specjalną zgodę od komisji bioetycznej na przetestowanie tej metody w Klinice Neurologii Dziecięcej w Lublinie.

Jak informuje dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, leczenie opierać się będzie na pozyskiwaniu komórek macierzystych, pochodzących z własnej krwi pępowinowej, którą pobiera się podczas porodu. Jednak metodą tejże terapii będą objęci jedynie ci, którzy mają własną zbankowaną krew pępowinową.

Porażenie mózgowe u dzieci

Leczenie możliwe jedynie dla posiadających bank krwi pępowinowej

Przez to niestety liczba pacjentów będzie ograniczona, ale lekarze dają zielone światło, bowiem nie zamykają się jedynie na dzieciach z naszego kraju. Bankowanie krwi pępowinowej jest dość powszechnym zjawiskiem przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Lekarze mają nadzieję, że nowatorska metoda, zaczerpnięta z zachodu Polsce może zachęcić większą ilość osób do skorzystania z pobrania komórek macierzystych, szczególnie, jeśli w trakcie ciąży pojawiały się niepokojące wyniki badań. Już w trakcie badań prenatalnych istnieje możliwość wykluczenia, bądź występowania wad rozwojowych, a zwłaszcza zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Pobranie w trakcie porodu krwi pępowinowej może okazać się jedyną pomocą dla pacjentów z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym. Lekarka zaznacza, że metoda ta jest na razie formą eksperymentu, po którą należy sięgnąć wówczas, gdy inne formy leczenia nie przynoszą rezultatów.

Dziecięcemu porażeniu mózgowemu bardzo często towarzyszą kłopoty podczas poruszania się, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała również jest utrudnione, do tego niemal zawsze dochodzą zaburzenia manualne. Zastosowanie terapii, nie sprawi, że choroba ustanie, a wszelkie dolegliwości miną na zawsze, jednak może ona znacznie poprawić komfort i jakość życia chorych. Oczywiście trzeba stale kontynuować rehabilitację podstawową.

Neurolog Chrościńska-Krawczyk dodaje, że jest to rodzaj terapii wspomagającej, która jeśli choć w drobny sposób poprawi stan zdrowia pacjentów, będzie uznawana za wielkie osiągnięcie. Patrząc na sytuację z zachodu, lekarze są dobrej nadziei, bowiem u leczonych tam dzieci, zauważono poprawę głównie w zakresie funkcji poznawczych oraz motoryki. To daje medykom chęć działania, a pacjentom i ich rodzinom szanse na lepsze życie.

Kolejne zastosowanie nowatorskiej metody we Wrocławiu tym razem u dzieci z autyzmem

To ogromny postęp w polskiej medycynie. Lublin biorąc przykład ze Stanów Zjednoczonych, będzie drugim ośrodkiem na świecie, w którym zastosuje się tą metodę. Wszyscy są pełni nadziei i pozytywnie odbierają ten olbrzymi krok w medycynie, który pomóc może wielu chorym. Zgłoszeń pacjentów z dnia na dzień ciągle przybywa, kilkoro czeka już nawet na zabieg.

Leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych to jedna z największych nadziei współczesnej medycyny. Kolejny przełom być może nastąpi we Wrocławskiej Klinice Hematologii. Leczenie z użyciem komórek macierzystych tym razem ma obejmować pacjentów z autyzmem. Klinika otrzymała już zgodę od komisji bioetycznej na podawanie autologicznej krwi pępowinowej.

Polecane artykuły