Regularne badanie ratuje życie – to zdanie słyszałyśmy już chyba tysiące razy. I choć trafia ono do naszej świadomości i jesteśmy coraz bardziej go świadome, to ciągle zapominamy o najważniejszej jego części, a mianowicie systematyczności. USG piersi oraz mammografia to dwa najważniejsze badania wykrywające raka piersi. Wyjaśniamy na czym one polegają i dlaczego warto regularnie je wykonywać.

Rak piersi jest najgroźniejszym z nowotworów złośliwych u kobiet. Z roku na rok liczba zachorowań wzrasta, choć pojawia się coraz więcej kampanii informujących oraz zachęcających do badań profilaktycznych. A tymczasem lekarze specjaliści mówią jasno- każdy nowotwór piersi we wstępnym stadium jest całkowicie uleczalny, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. USG piersi oraz mammografia to dwa badania diagnostyczne, pozwalające wykryć podejrzane zmiany w piersiach. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

USG piersi

Ultrasonografia, w skrócie USG, jest badaniem gruczołów sutkowych, które wykonuje się za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Dzięki emitowanym przez urządzenie falom o częstotliwości od 1 do 10 MHz odbijającym się od tkanek, możliwe jest zobrazowanie wszelkich zmian i nieprawidłowości. Jak wygląda badanie? Pacjentka rozebrana od pasa w górę kładzie się z rękoma pod głową, lekarz głowicą aparatu nasmarowaną żelem przesuwa nią powoli i dokładnie po badanym obszarze. Zawsze badane są obie piersi oraz węzły chłonne w dolach pachowych. Wykryte w trakcie USG zmiany są dokładnie mierzone i opisywane. Wynik otrzymuje się bezpośrednio po przebytym badaniu.

USG Piersi w Klinice dr Szczyta

USG Piersi w Klinice dr Szczyta

https://www.drszczyt.pl/zabiegi/radiologia-usg/usg-piersi

USG Piersi w Klinice dr Szczyta

Kontrolne badanie USG piersi powinna wykonywać- przynajmniej raz na 12 miesięcy- każda kobieta po ukończeniu trzydziestego roku życia do ukończenia pięćdziesięciu lat. Dlaczego? Gdyż USG jest najlepszą metodą badania piersi małych, zbudowanych przede wszystkim z tkanki gruczołowej, dobrze widocznej na USG. Ponadto należy zgłosić się do specjalisty wcześniej, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak nietypowy ból piersi, wyczuwalne stwardnienia i guzki, zmiany brodawek, wyciek z sutka i inne. Badanie zaleca się także osobom, które są obciążone rodzinnie wysokim ryzykiem zachorowania. Można je wykonać w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego, jednak najlepszym czasem jest kilka dni po zakończonej miesiączce. Jest to badanie bardzo szybkie, nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, a więc ze spokojem można je wielokrotnie powtarzać.

Mammografia

Mammografia jest badaniem, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. W przeciwieństwie do badania USG, badanie mammograficzne zaleca się kobietom po 45-50 roku życia. Powód jest bardzo prosty- zmiany nowotworowe na powstałym prześwietleniu mają kolor jasny, tak samo jak tkanka gruczołowa. A wspominaliśmy już wcześniej, że tkanka ta jest dominująca u kobiet młodych i o małych piersiach, zaś u pacjentem dojrzałych w budowie piersi przeważa tkanka tłuszczowa, co doskonale obrazuje wszelkie zmiany w obrębie piersi. Wykonywanie mammografii powinno powtarzać się co 2 lata, najlepiej w trakcie trwania miesiączki lub tuż po niej. Ze względu na konieczność ściśnięcia piersi płytkami aparatu RTG, badanie to może być nie tyle co bolesne, lecz powodujące pewien dyskomfort. Konieczne jest tu także potraktowanie promieniami RTG, więc nie jest do końca obojętne organizmowi.




Specjalistyczne badania piersi wykonywane są przez lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii bądź chirurgii onkologicznej, jednak badania wstępne, kontrolne, może przeprowadzić nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Samodzielne badanie piersi

Ponadto każda kobieta powinna minimum raz na 30 dni samodzielnie wykonać badanie piersi wzrokowe- stojąc przed lustrem i dotykowe- w pozycji leżącej lub stojącej pod prysznicem. W tym celu należy bardzo dokładnie badać obie piersi oraz obszar pod pachami, nie pomijając żadnego fragmentu piersi. Najlepiej w tym celu zataczać coraz większe kręgi. Podczas badania zwracamy uwagę na wszelkie wybrzuszenia, nierówności, zmieniony kolor skóry, zmianę w napięciu skóry czy wydzielinę z sutków.

Dlaczego więc warto badać się regularnie? Bowiem dzięki temu zyskujemy pewność, że w naszym ciele nie rozwijają się niebezpieczne komórki lub gdy ma to miejsce, można we właściwym czasie podjąć odpowiednie leczenie dające szansę całkowitego wyeliminowania zmian. Warto zrobić coś dla siebie i swojej rodziny i pamiętać o regularnych badaniach. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, więc jeśli do tej pory profilaktyka w tym zakresie nie była ci zbyt bliska, może teraz jest najlepsza ku temu okazja, by stała się sprawą priorytetową.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne