Zmęczenie może dotykać nas każdego dnia. Zmęczenie – praca, codzienne obowiązki, szybkość życia – mogą działać na nas negatywnie. Zarówno zmęczenie psychiczne, jak i fizyczne jest niebezpieczne. Może powodować, że mocniej odczuwamy ból. Masaż może być prostym, tanim i co najważniejsze – skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego uczucia zmęczenia. Jak prawidłowo wykonywać masaż? Oto kilka wskazówek.

Masaż w domu – jak wykonać go samodzielnie?

Przed przystąpieniem do masażu, warto się do niego odpowiednio przygotować. Nieodłącznym jego elementem są kosmetyki – oliwki, olejki eteryczne, kremy i balsamy. Dbają o to, aby skóra nie była podrażniona przez nadmierne pocieranie. Jak wiadomo, podczas masażu między dłonią a ciałem powstaje tarcie, które może być przyczyną owych podrażnień. Pocieranie dłońmi o nie natłuszczoną skórę może sprawiać, że skóra zaczyna się czerwienić i staje się podrażniona. Właśnie dlatego tak ważne jest używanie odpowiednich środków antypoślizgowych.

Jeśli nie masz pod ręką profesjonalnych kosmetyków – nie martw się. Możesz użyć także oliwki dziecięcej, która dodatkowo, dzięki zawartych w niej witaminom, odżywi i nawilży naszą skórę. Ci, którzy pragną częściej korzystać z przyjemności masażu, powinni wybierać nieco mniej tłuste kremy lub balsamy. Nie zatykają one porów i pozwalają skórze lepiej oddychać.

Osoby, które zmagają się z przewlekłym zapaleniem mięśni, do masażu leczniczego powinny używać delikatnie rozgrzewających maści, które dodatkowo poprawią krążenie i zmniejszą obrzęk w obolałych miejscach.

Rodzaje masażu – dopasuj je do swoich potrzeb

Przed zagłębianiem się w techniki masażu, warto spojrzeć na najpopularniejsze rodzaje masażu. Masaż klasyczny może być stosowany na obszarze całego ciała lub na jego wybranych partiach. Główną jego zaletą jest poprawa krążenie oraz ogólne rozluźnienie mięśni. Skutkiem dobrze wykonanego masażu klasycznego jest skuteczne zmniejszenie zmęczenia psychofizycznego.

Masaż relaksacyjny natomiast to ten rodzaj masażu, który jest skierowany do osób, które nie zmagają się z nadmiernym zmęczeniem mięśni, a jedynie z ich drobnym napięciem. Jest przeznaczony głównie dla tych, którzy na co dzień wykonują pracę siedzącą.

Warto także mieć świadomość istnienia także masażu leczniczego. Jego wykonywanie w domowym zaciszu nie jest najlepszym pomysłem. Jest to masaż specjalistyczny, dlatego dobrze byłoby, gdyby zajęli się nim profesjonaliści. Wymaga znajomości anatomii oraz wielu lat praktyki. Warto więc oddać się w ręce odpowiednich ludzi. Jest zazwyczaj stosowany na okolice kręgosłupa – pod żadnym pozorem nie powinien być on zbyt intensywny.

Decydując się na samodzielne wykonywanie masażu, warto pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu. Artykuły medyczne, dostępne w sklepie Medwil z pewnością mogą się do tego przydać.

Polecane artykuły