Na pewnych zakupach nie warto oszczędzać – materac wysokiej jakości to zakup na lata, dzięki któremu zapomnisz o problemach ze snem czy bólach kręgosłupa. Jednak materac, tak samo jak każdy inny użytkowany sprzęt, zużywa się i po pewnym czasie nie spełnia już swoich funkcji, a zamiast pomagać – szkodzi naszemu zdrowiu.

Ogólnie przyjęto zasadę, że należy wymieniać materac co 7 lat. Czy warto jednak trzymać się tej sztywnej reguły? Niekoniecznie. Wszystko zależy od stanu materaca oraz od naszych wymagań. Warto pamiętać o tym, że materac służący nam przez wiele lat wchłania nasz pot, złuszczony naskórek, a także roztocza i kurz. Dlatego też ważna jest nie tylko wygoda, ale także stan higieniczny materaca, na którym spędzasz 1/3 swojej doby.

Aby ochronić materac przed zabrudzeniem i zadbać o jego higienę, warto zastanowić się nad zakupem zdejmowanego pokrowca na materac, który można regularnie prać. Dobrym rozwiązaniem jest także materac powierzchniowy, na przykład Hilding Alt, który nakłada się na główny materac i w ten sposób ochrania go przed zanieczyszczeniami oraz brudem. Godne uwagi są materace na Materacerudaslaska.pl.

Materac bezwzględnie należy wymienić wtedy, gdy jest widocznie zużyty: powłoka materaca jest uszkodzona, ma widoczne nierówności lub jest trwale zabrudzona. Gdy podczas spania wyczuwasz wbijające się sprężyny, wypełnienie materaca zbija się w grudki lub kładąc się do łóżka, „wpadasz’ w zagłębienie pośrodku, taki materac również należy wymienić. Wyraźne trzeszczenie materaca lub sprężyn podczas przewracania się na drugi bok także świadczą o jego zużyciu. Najważniejszy jest jednak komfort snu. Jeśli budzisz się notorycznie niewyspany, z obolałymi mięśniami i karkiem, to znak, że Twój materac nie służy już Twoim potrzebom.

Skutki spania na starym materacu

Spanie na starym, zniszczonym czy zawilgoconym materacu może bardzo negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Poniżej prezentujemy najczęstsze objawy towarzyszące spaniu na starym lub źle dobranym materacu:

  • przewlekłe bóle pleców i karku,
  • ciągłe uczucie niewyspania,
  • bezsenność,
  • trudności z koncentracją,
  • niska produktywność w pracy,
  • niski poziom energii w ciągu dnia,
  • chroniczne zmęczenie,
  • objawy alergiczne.

Jeśli doświadczasz dolegliwości z powyższej listy, czas na zakup nowego materaca!

Wybór nowego materaca

Wybór nowego materaca

Przy wyborze nowego materaca warto przede wszystkim skupić się na rozpoznaniu własnych potrzeb. Należy rozważyć wszystkie czynniki wpływające na dobór materaca do jego przyszłego użytkownika, takie jak masa ciała, ilość osób korzystających z materaca, a także indywidualne preferencje. Jeśli nie jesteś w stanie zdecydować się na materac sprężynowy bądź piankowy, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się materace hybrydowe, łączące zalety obu typów, na przykład Hilding Dance lub Hilding Electro.

Osoby cierpiące na schorzenia i bóle kręgosłupa powinny przed wyborem materaca skonsultować się z lekarzem, a także skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonego sprzedawcy. Materace na Materaceopole.pl są wyrobami najwyższej jakości, które spełnią nawet najwyższe wymagania. Z łatwością wybierzesz materac taki, jakiego potrzebujesz!

Odpowiedni materac dostosowany do własnych potrzeb ma bardzo duży wpływ na samopoczucie oraz jakość życia. Nierówny, zabrudzony materac należy jak najszybciej wymienić na nowy, zanim odczujemy negatywne skutki zdrowotne. Gromadzące się w materacu roztocza oraz kurz mogą doprowadzić nawet do rozwoju alergii. Warto o tym pamiętać i zadbać o swoje zdrowie już dziś!

Polecane artykuły